10 magyar egyetem került fel a világ egyik legjelentősebb felsőoktatási rangsorára
Idén összesen tíz magyar egyetem került fel a Shaghai Ranking szakterületeket vizsgáló Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) rangsorára. Ez a világ egyik legjelentősebb felsőoktatási rangsora
A 93 országból közel négyezer intézményt vizsgáló GRAS szakterületi rangsor a legjobb 1800-at helyezte el a listájukon.
A 2009 óta létező „Shanghai-listára” (ARWU) az egyetemeket ebben az öt kategóriában elemezték: természettudományok, műszaki tudományok, élettudományok, orvostudományok, társadalomtudományok, majd 54 tudományos szakterületen vizsgálták az intézményeket.
A bme.hu szerint az ezres lista és az 500-as szakterületi lista tudománymetriai alapja a Web of Science, amelyhez az egyetemek nem szolgáltatnak adatokat, tehát olyan objektív szempontok, mint a minőségi (Q1-es) tudományos publikációk száma, az idézettség, a külföldi társszerzővel közösen kiadott publikációk aránya, a vezető folyóiratokban megjelent vagy kiemelt konferenciákon bemutatott publikációk száma, illetve a jelentős díjakkal elismert kutatók száma alapján állítják össze a rangsort.
A rangsorban idén a Harvard áll az élen, a második helyre pedig a Massachusetts Institute of Technology (MIT) került a legtöbb szakterületen első helyezést elérő egyetemek között.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a tavalyihoz hasonlóan hat szakterületen került be a világ legjobbjai közé, a fizika képzés érte el a leginkább kimagasló (101-150.) értékelést.
A Semmelweis Egyetem fogorvosi képzésével 151-200., míg a klinikai orvostudományokban 201-300. helyet vívott ki magának a rangsorban. Hasonlóan előkelő (301-400. hely) a Pécsi és Szegedi Tudományegyetem helyezése a klinikai orvostudományokban.
Az állatorvos-tudományok területén az Állatorvostudományi Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábban Szent István Egyetem) is 201-300. helyezést ért el.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a mérnöki tudományokon belül, a gépészmérnöki (mechanical engineering) területen évek óta tartja pozícióját a 201-300. helyen, ezzel a legjobb hazai felsőoktatási intézményként szerepel ebben a kategóriában. Ugyanakkor a természettudományok szakterületi rangsora alapján a BME-t a matematika kategóriájában (mathematics) immár a 301-400. legjobb képzés között tartják számon. A tavalyi a 401-500. helyhez képest jelentősen előrelépett a rangsorban ez a műegyetemi képzés.
A Corvinus Egyetem 100 helyet javítva a 301-400. helyen szerepel a közgazdaságtudományban.
Alapítványokhoz került egyetemek
Az idén az egyetemi életet teljesen felkavaró modellváltás nagy vitát kavart. A Kormány alapítványokba szervezte ki felsőoktatási intézmények nagy részét, és oda Fidesz-közeli kormánytagok, párttagok és vállalkozók élethosszig tartó kuratóriumi tagsággal kerültek be. Mindez azt is jelenti, hogy
a választás előtt fél évvel, idén szeptemberben a hallgatók közel 70 százaléka, több mint 180 ezer fiatal kezdi meg felsőfokú tanulmányait kormányközeli alapítványi fenntartásban működő intézményekben.
A Kormány indoklása szerint az új szerkezet az egyetemek oktatási színvonalának növelésével jár majd, illetve minőségi képzési infrastruktúrájának felépítésével Magyarország regionális tudásközponttá válhat.
A legfrissebb ARWU listát itt lehet megtekinteni.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban