Az Egészségügyi Világszervezet is megerősítette a járvány kitörését, egyelőre nincs vakcina a betegség ellen.
Most először azonosították a halálos Marburg-vírust Ghánában, számol be róla a Guardian és a BBC. Két áldozat már életét vesztette a betegségben.
A hónap elején merült fel az ország Ashanti régiójából származó két embertől vett vérminta alapján, hogy az ebolához hasonlító vírussal fertőződtek meg.
A mintákat ezért a szenegáli Pasteur Intézetbe küldték, amely megerősítette a diagnózist – közölte a ghánai egészségügyi szolgálat (GHS). „Ez az első alkalom, hogy Ghánában Marburg-vírussal történő megbetegedést erősítettek meg” – mondta a GHS vezetője, Patrick Kuma-Aboagye.
A Marburg-vírus ellen nem létezik kezelés vagy vakcina, és majdnem olyan halálos, mint az ebola. Tünetei közé tartozik a magas láz, valamint a belső és külső vérzés.
A GHS közleménye szerint jelenleg 98 személy van karanténban, akiket kontaktként azonosítottak. Hozzátették, hogy további eseteket egyelőre nem azonosítottak Ghánában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is bejelentette az első ghánai járvány kitörését. „Az egészségügyi hatóságok gyorsan reagáltak, és megkezdték a felkészülést egy esetleges járvány kitörésére” – mondta a WHO afrikai regionális igazgatója, Dr. Matshidiso Moeti.
„Azonnali és határozott fellépés nélkül a Marburg könnyen kicsúszhat a kezünkből. A WHO a helyszínen segíti az egészségügyi hatóságokat, és most, hogy bejelentették a járvány kitörését, több erőforrást szánunk a megfelelő válaszra.”
Elővigyázatosságra van szükség
A WHO szerint 2021 szeptemberében egy beteget diagnosztizáltak a vírussal Guineában. A szervezet emellett beszámolt róla, hogy korábban Angolában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kenyában, Dél-Afrikában és Ugandában is megjelent a vírus.
A Marburg-vírus fertőzött állatokról, többek között denevérekről terjedhet át az emberre.
„Ezért azt tanácsoljuk a lakosságnak, hogy kerüljék a denevérkolóniák által lakott barlangokat. Emellett fogyasztás előtt minden húskészítményt alaposan főzzenek meg” – tanácsolták a ghánai egészségügyi hatóságok.
Továbbá mindenkinek – még az egészségügyi dolgozóknak is – karanténba kell vonulnia, aki érintkezésbe kerülhetett a vírussal megfertőződött személyekkel.
A vírusos betegség hirtelen támadja meg a betegeket, magas lázzal és erős fejfájással. A WHO szerint a megerősített esetek halálozási aránya 24% és 88% között mozgott a korábbi járványok során, a vírustörzstől és az esetkezeléstől függően.
Címlapképünk illusztráció. Forrás: Flickr/UNICEF Ethiopia (CC BY-NC-ND 2.0)
Érdemes elolvasniRossz hír: megkerülheti a vakcinát a koronavírus új variánsa
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon