Ezt az országot nem kell elfoglalni, maguktól akarnak oroszok lenni
A Dnyeszter menti külügyminiszter kijelentette, hogy a szeparatista régió elkötelezett a Moldovától való függetlenség kivívása és az Oroszországgal esetleges egyesülés mellett, miután Moldova közelmúltbeli EU-tagjelöltsége végett az együttműködés minden lehetőségének.
Transznisztria, az Ukrajna és Moldova között elhelyezkedő kis terület orosz békefenntartó erők kontingensének ad otthont a helyi háború 1992-es befejezése óta. Miután Oroszország februárban csapatokat küldött Ukrajnába, felerősödtek a találgatások, hogy Moszkvának célja lehet-e, hogy átvegye a teljes irányítást az „ország” felett.
A szakadár „állam” körülbelül 470 000 lakost számlál. Áprilisban heves robbanások sorozata okozott feszültséget a környéken. Az ukránok szerint az oroszok, az oroszok szerint az ukránok próbáltak zavart kelteni, destabilizálva ezzel az egyébként is törékeny békét.
Vitalij Ignatyev, a senki által el nem ismert kormány külügyminisztere moszkvai sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Dnyeszter Menti Köztársaság követni fogja a 2006-os népszavazáson meghatározott célokat, amelyen a választók csaknem 100 százaléka szavazott a Moldovától való függetlenségre és a lehetséges orosz integrációra. A népszavazást a nemzetközi közösség széles köre illegitimnek tartotta.
„Az ezt követő szabad csatlakozás Oroszországhoz olyan folyamat, amely nagy döntéseket, politikai felkészülést és még sok minden mást igényel” – mondta Ignatyev.
“A fő prioritás természetesen a függetlenség.”
Moldova alkotmányosan semleges, így nem potenciális NATO-tag, de egyre erősödő nyugati irányultságot mutat. Júniusban az EU Ukrajna mellett nekik is tagjelölt státuszt adott olyan feltételek mellett, mint a korrupció elleni küzdelem és a jogállamiság megerősítése.
„Az EU-tagjelölti státusz megszerzése után Moldova átlépett egy bizonyos Rubicont” – mondta Ignatyev.
„Véget vetett bizonyos közös tereken belüli politikai kapcsolatépítéseknek, mert ezt a döntést egyedül a moldovai kormány hozta meg. Nem közös akaratnyilvánítás volt, és senki sem beszélhet helyettünk.”

Érdemes elolvasniMi is az a Transznisztria, és miért kell ennyire Putyinnak?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba