Miközben javában dúl az orosz-ukrán háború, egy teljesen váratlan front is nyílt. Tényleg ekkora veszélyt jelentenek a cicák?
Meglepte a Lengyel Tudományos Akadémia biológusát a felháborodás, mely azt a döntésüket fogadta, hogy invazív idegen fajnak minősítették a macskákat, írja a Euronews. Az akadémikusok arra hivatkozva hozták a döntést, hogy a cicák milyen veszélyt jelentenek a madarakra és más vadon élő állatokra.
A Lengyel Tudományos Akadémia nevében Wojciech Solarz biológus magyarázkodásra kényszerült, miután a testület az idegen invazív fajok közé sorolta a “Felis catust”, azaz a házimacskát. Az akadémia Természetvédelmi Intézete által működtetett nemzeti adatbázisban csaknem 1800 ilyen fajt tartanak számon. Arra soha nem volt még példa, hogy az emberek fennakadjanak a döntésen.
“Az adatbázisban már 1786 szerepelt, és egyikkel kapcsolatban sem érkezett semmilyen kifogás – mondta Solarz. Szerinte az 1787. invazív fajként elkönyvelt macskák miatt azért mozdult meg a lengyel közlemény, mert a média beszámolókból azt a téves következtetést vonhatták le az állatbarátok, hogy ezzel az intézet – főleg a kóbor – macskák elaltatására szólítana fel.
Solarz hangsúlyozta, hogy egyre szélesebb körű tudományos konszenzus van arról, hogy a házimacskák káros hatással vannak a biológiai sokféleségre. Nagyon sok madarat vadásznak ugyanis le és ölnek meg.
Televíziós vita is volt
A tudós a független TVN csatorna adásában egy állatorvossal szállt vitába, aki megkérdőjelezte az akadémia döntését arról, hogy veszélyt jelentenének a macskák az élővilágra.
Dorota Suminska könyvet is írt a macskákról “A boldog macska címmel”. A műsorban azzal érvelt, hogy a biológiai sokféleség más okokból csökken, például a környezetszennyezés miatt. De említette az épületek homlokzatát is a városokban, melyeknek nekirepülve sok madár pusztul el.
“Nézzük meg, hogy az ember szerepel-e a nem invazív idegen fajok listáján” – vetette fel Suminska, aki szerint igazságtalanul nagy mértékben hibáztatják a macskákat a tudósok.
Solarz válaszként felidézte, hogy csak Lengyelországban évente mintegy 140 millió madarat ölnek meg a macskák.
Az akadémia a hónap elején a weboldalán próbálta tisztázni a besorolás körüli félreértéseket. Hangsúlyozták, hogy ellenzik az állatokkal szembeni kegyetlenség minden formáját és azt is kiemelték, hogy a vitatott besorolás összhangban van az Európai Unió irányelveivel.
Azt, hogy “idegen” fajnak minősítették a macskákat tudományosan az igazolja, hogy az állatokat tízezer évvel ezelőtt háziasították.
A macskatulajdonosoktól pedig csak annyit kérnek, hogy a madarak költési időszakában korlátozzák kedvencük szabadban töltött idejét. A németországi Walldorf városban május óta kijárási tilalmat van érvényben a cicáknak, mert veszélyt jelenthetnek búbospacsirtára. A veszélyeztetett madárfaj költési időszaka májustól a nyár végig tart. Aki mégis kiengedi a macskáját, 500 eurós büntetést kell, hogy fizessen. Ha pedig a házikedvenc megöli a walldorfi búbospacsirták egyikét, akár 50 ezer eurós büntetést is kaphat a tulajdonos.
Solarznak egyébként egy kutyája van, de azt mondta, hogy “semmi baja a macskákkal”.
Érdemes elolvasniVadmacskát fotóztak Magyarországon
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon