Ezek a férfiak számára ajánlott szűrővizsgálatok
Előző cikkünkben egy sor, mindkét nem számára ajánlott általános vizsgálatot és a komplex népegészségügyi szűrések közül a nőkre specifikus emlő és méhnyak szűrést ismertettük. Jelen cikkben egy harmadik, népegészségügyi szempontból szintén nagyon jelentős vizsgálatról, a vastagbélszűrésről – mely mindkét nemet érinti –, illetve a férfiakra specifikus vizsgálatokról ejtünk szót.
Vastagbélszűrés
A második leggyakoribb rosszindulatú daganatos elváltozás hazánkban a vastagbélrák, mely sokáig tünetmentesen rejtve marad, azonban célzott szűréssel korai szakaszban diagnosztizálható, így javítva a gyógyulás és túlélés esélyeit.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ lakossági tájékoztatója röviden összefoglalja a szűrés menetét és a legfőbb tudnivalókat. A szűrésre 50-70 év közötti nők és férfiak jogosultak, meghívás alapján. Először székletvér vizsgálatot végeznek, melynek kapcsán ezek a főbb teendők:
- személyre szóló meghívó kézhezvétele,
- mintavételi csomag átvétele a háziorvostól (lehetőség szerint 2 héten belül),
- első és második mintavétel otthon a mellékelt útmutató alapján,
- minták postára adása,
- végül az eredmény átvétele a háziorvosnál (kb. 2 hét után várható).
Pozitív laboreredmény esetén, azaz ha vért találtak a székletben, második lépésként vastagbéltükrözést ún. kolonoszkópiát rendelnek el a vérzés helyének megállapítására. Ennek során egyrészt a vastagbél belső felszíne vizsgálható műszeresen, másrészt lehetőség van mintavételre, illetve esetlegesen jelenlévő elváltozások például polipok eltávolítására. A szűrésről részletes tájékoztatást adnak annak elvégzése előtt.
A vastagbéldaganat szempontjából életmódbeli rizikófaktorok:
- rostszegény étrend,
- kalória, szénhidrát dús, valamint sok vörös húst tartalmazó ételek fogyasztása,
- dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás,
- mozgásszegény életmód, valamint a túlsúly.
Fokozott kockázatot jelentenek az alábbi, egyéni tényezők: 50 év feletti életkor, családi előfordulás, korábban diagnosztizált vastagbél polip, illetve bizonyos gyulladásos bélbetegségek előfordulása (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa).
Férfiakra specifikus vizsgálatok / szűrések
A hererák a fiatalabb, elsősorban a 20-40 év közötti férfiakat érinti. A pubertás kor után fontos a rendszeres havi önvizsgálat. Intő jel lehet a herék – gyakran fájdalommentes – megnagyobbodása, valamint kitapintható csomók jelenléte, illetve tompa fájdalom észlelése, akár a lágyékban is. Bármilyen elváltozás vagy tünet esetén haladéktalanul forduljunk szakorvoshoz!
Nagyon fontos a 45-50 év feletti férfiak rendszeres prosztata szűrése, mely évente ajánlott és vérből történő prosztata specifikus antigén (PSA) szint mérésből, valamint fizikai vizsgálatból áll.
Családi előfordulás esetén már 40 éves kortól ajánlott a fenti vizsgálatok rendszeres elvégzése.
Bár szintén mindkét nemet érintik a szív – és érrendszeri megbetegedések és azok szövődményei, a nőkre nézve kisebb a kockázat a változókorig, az ösztrogén védőhatása miatt. Nagyon sok rizikófaktor játszik szerepet a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában, ezek közül az alábbiakért tehetünk mi magunk is sokat:
- egészséges táplálkozás,
- dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás kerülése,
- sok testmozgás és testsúly kontroll,
- további kockázati tényezők a magas vérnyomás, koleszterin szint, cukorbetegség – fontos ezek folyamatos monitorozása és karbantartása,
- valamint a stressz csökkentése.
Érdemes elolvasniHölgyek részére ajánlott szűrővizsgálatok
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban