Észak-Koreával tervez együttműködni Donyeck
Gyenisz Pusilin szeparatista vezető reményét fejezte ki “hasonlóan előnyös” kapcsolatokat kialakításáról.
A Donyecki területen állomásozó orosz erők vezetője üzenetet küldött Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek, amelyben együttműködésre szólította fel, miközben Phenjan az oroszok által megszállt ukrajnai régiók helyreállítási projektjeihez keres munkaerőt – számolt be róla az Al Jazeera.
A donyecki szakadárok vezetője, Gyenisz Pusilin hétfőn küldött üzenetében reményét fejezte ki, hogy a Moszkva által támogatott köztársasága és Észak-Korea “népük érdekeivel egyetértő, egyaránt előnyös kétoldalú együttműködést” tud megvalósítani – jelentette szerdán a hivatalos Koreai Központi Hírügynökség (KCNA).
Pusilin Kimhez intézett üzenetét a Koreai-félsziget japán gyarmati uralom alóli felszabadulásának évfordulójára időzítette, augusztus 15-re.
“A donbászi régió népei is a szabadságuk visszaszerzéséért és az igazságért küzdenek ma, ahogyan a koreai nép tette 77 évvel ezelőtt” – idézte a jelentés Pusilin levelét.
A jelentés nem közölte, hogy Kim válaszul küldött-e üzenetet Pusilinnek. Júliusban Észak-Korea független államként ismerte el a kelet-ukrajnai Donbász régióban lévő Donyecki (DPR) és Luhanszki Népköztársaságot (LPR). Ezzel a lépéssel Oroszország és Szíria után mindössze a harmadik állam lett, amely elismerte a két szakadár egységet. Válaszul Kijev a lépés miatt azonnal megszakította kapcsolatait Phenjannal.
Megkezdődne a munkaerő-áramlás?
A jelek szerint Észak-Korea felülvizsgálja azon terveit, hogy munkásokat küldjön helyreállítási projektekhez az említett régiókba. A projekttel segíthetnék gazdaságukat, de megsértenék az ENSZ Biztonsági Tanácsának az atomfegyver- és ballisztikusrakéta-programja miatt elrendelt szankcióit.
A donyeckiek közölték, hogy oroszországi nagykövetük, Olga Makejeva július 29-én Moszkvában találkozott Szin Hong Csollal, Észak-Korea oroszországi nagykövetével, hogy a gazdasági együttműködésről tárgyaljanak. Szin akkor azt mondta, hogy “nagy lehetőségek” rejlenek a kétoldalú együttműködésben a kereskedelem és a “munkaerő-migráció területén”. Emellett Észak-Korea állítólag hasonló tárgyalásokat folytat Luhanszkkal.
Oroszország 2017-ben támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsa által egy észak-koreai rakétakísérletre válaszul bevezetett szankciókat. Akkor a tagállamoknak 24 hónapon belül minden észak-koreai munkavállalót vissza kellett telepíteniük területükről.
Luhanszk és Donyeck együtt alkotja a Donbász régiót, amely egy többnyire orosz nyelvű, acélgyárakkal, bányákkal és más iparágakkal rendelkező régió Ukrajna keleti részén.
Észak-Korea már korábban is az Egyesült Államokat hibáztatta az ukrajnai válságért. Szerintük a Nyugat “hegemón politikája” indokolja az orosz katonai akciókat Ukrajnában, hogy megvédje magát.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Meglepő illat fogadhatta az egyiptomi múmiákat feltáró régészeket
10 ezer éve kihalt óriásfarkast hoztak vissza az életbe a tudósok
Visszakerült Magyarországra Kossuth Lajos ritka dagerrotípiája
Édes hazugság? – Ezt okozhatják a mesterséges édesítőszerek a szervezetünkben
A tudósok szerint a Hold sötét zugaiban ott lapul az élet – de vajon mi vittük oda?
Négy űrturista csapódott a Csendes-óceánba egy magánrepülés után – VIDEÓ