Orosz média fekete napja: vége az utolsó ellenzéki újságnak, Szafranov pedig 22 évet kapott!
22 év börtönre ítélte Ivan Szafronov újságírót egy moszkvai bíróság hétfőn, uygancsak a mai napon végleg betiltották az utolsó ellenzéki újságot Oroszországban, írja a The Moscow Times.
Oroszország visszavonja a Novaja Gazeta újság nyomtatási engedélyét
Egy moszkvai bíróság hétfőn visszavonta a Novaja Gazeta című független újság nyomtatási engedélyét, amelynek főszerkesztőjét tavaly társulajdonosként Nobel-békedíjjal tüntették ki.
A Novaja Gazeta főszerkesztője, Dmitrij Muratov újságíróknak azt mondta, hogy a bírósági döntés “politikai jellegű”.
“Ma [ma] ismét megölték kollégáinkat, akiket ez az állam már megölt szakmai kötelességük teljesítéséért” – állt a szerkesztőségi közleményben.” De [az újság] volt, van és lesz”.
Az orosz médiafelügyelet szerint a Novaja Gazeta nem adta meg szerkesztőségi alapszabályt az előírt határidőn belül, írja a The Moscow Times.
A Novaja Gazeta márciusban függesztette fel kiadását, miután a Kreml ukrajnai háborúja közepette a független médiával szemben foganatosított elnyomást. A Novaja Gazeta hat újságíróját ölték meg olyan merényletekben, amelyek az újság és emberi jogi csoportok szerint tudósításaikhoz kapcsolódtak. A munkatársak egy része elhagyta Oroszországot, és Európából indított új kiadást.
Az engedélyezésről szóló döntés kevesebb mint egy héttel a Szovjetunió utolsó vezetője, Mihail Gorbacsov halála után született, aki a Novaja Gazeta egyik fő támogatója volt, és aki 1990-es Nobel-békedíjának egy részét az újság létrehozására adományozta.
Szafronov 22 év
Szafronov, a Kommerszant és a Vedomosztyi című vezető orosz lapok újságírója azért kapott 22 évet, mert a vád szerint amikor a férfi a Roszkozmosz állami űrügynökségnek dolgozott, titkos információkat gyűjtött az orosz hadseregről, és azokat átadta a Cseh Köztársaság kémjeinek.
A Szafronov-ügy az első hazaárulási ügy orosz újságíró ellen 2001 óta, amikor Grigorij Paszko riportert, aki az orosz haditengerészet számos környezeti jogsértését tárta fel, négy év börtönre ítélték.
Az újságíró tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy büntetőeljárása közvetlenül az újságírói tevékenységével függ össze. Sokak szerint ez csupán egy bosszú az orosz fegyverüzletekről szóló tudósításokért.
Támogatói az ítélet után hangosan skandálták “Szabadságot”, és megtapsolták az újságírót.
Jogi védője közölte, hogy fellebbezni fog az ítélet ellen, amely két évvel kevesebb, mint az ügyészek által kért 24 év. Az ügy jelentős jogszabálysértésekkel járt Szafronov jogi csapata szerint, akik rámutatnak, hogy még a vád tanúi is azt mondták a bíróságon, hogy Safronov “nem szegte meg a törvényt”. “Bármilyen börtönbüntetés – még egy év is – túl sok” – mondta Ivan Pavlov ügyvéd, aki részt vett Szafronov védelmében, mielőtt tavaly elmenekült Oroszországból.
A Szafronov elleni büntetőeljárás egyértelmű megtorlás volt a Kommerszant című lapban 2019-ben megjelent, Moszkva Kairónak történő vadászrepülőgép-értékesítéséről szóló cikkért, amely diplomáciai botrányt váltott ki, jelentette a BBC orosz szolgálata a múlt héten egyiptomi és orosz tisztviselők közötti levelezésre hivatkozva.
A hétfői bírósági meghallgatás előtt számos orosz médium, köztük a Meduza, a TV Rain, a Novaja Gazeta Europe és a The Moscow Times orosz szolgálata közleményt adott ki, amelyben Szafronov szabadon bocsátása mellett érvelt.
“Ivan Safronov üldözésének oka nem a “hazaárulás”, amelyet nem sikerült bizonyítani, hanem az újságírói munkája” – áll a közös nyilatkozatban.
Az orosz tisztviselők ragaszkodtak ahhoz, hogy az ügynek nincs köze Safronov újságírói munkájához.
“Mindenkinek írni fogok. Írjanak nekem. Szeretlek titeket”
– mondta a 32 éves Safronov, mielőtt kivezették a tárgyalóteremből.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2020-ban tévesen azt mondta, hogy a büntetőügy Szafronovnak a Roszkozmosznál végzett munkájával kapcsolatos, de a Kreml később azt állította, hogy ez “nyelvbotlás” volt.
Bár az ügy anyagai titkosak, a Proekt oknyomozó médium a múlt héten közzétette a vádirat egy példányát. Ebből világosan kiderül, hogy az “államtitkok”, amelyeket Szafronov állítólag elárult, többnyire az interneten elérhetőek.
Nyomozás erős ráhatással
Szafronovra a nyomozás során is nyomást gyakorolt a hatóság.”A nyomozás és a bírósági eljárás minden szakaszában megakadályozták minden olyan próbálkozásunkat, hogy bármit is hozzáadjunk, ami Ivan ártatlanságáról tanúskodna…” – mondta a vádlott ügyvédje, Jevgenyij Szmirnov.
“Letartóztatásának első napjától kezdve Ivanra folyamatosan nyomást gyakoroltak, hogy vallja be állítólagos bűncselekményét – és nem riadtak vissza semmilyen módszer alkalmazásától” – mondta Szmirnov. A múlt héten egy zárt ajtók mögött tartott bírósági meghallgatáson az orosz ügyészek az ügyvédei szerint 12 éves börtönbüntetést ajánlottak fel Szafronovnak a bűnösség beismeréséért cserébe. Szafronov elutasította ezt a vádalkut. A nyomozók korábban megpróbálták rávenni Szafronovot, hogy az édesanyjával folytatott telefonbeszélgetésért cserébe fogadja el a vádalkut, amit Szafronov szintén visszautasított.
Ügyvédeire is vadásztak a hatóságok
A Safronovot képviselő ügyvédekre is példátlan nyomás nehezedett. Szmirnov és Pavlov is tavaly menekült el Oroszországból. Egy másik ügyben Szafronov ügyvédjét, Dmitrij Talantovot júniusban letartóztatták, mert állítólag “lejáratta” az orosz hadsereget. “25 éves ügyvédi praxisom során még soha nem tapasztaltam ilyen nyomást az ügyvédekre” – mondta Pavlov, akit gyanúsítottá tettek egy büntetőeljárás során, miután azzal vádolták, hogy állítólag bizalmas információkat adott ki a Szafronov-ügyről.
Professzionális riporter
Szafronovot korábbi kollégái és orosz újságírók úgy jellemezték, mint egy professzionális újságírót, akinek magas szintű kapcsolatai vannak a védelmi szektorban.
2010 és 2019 között a Kommerszant című üzleti lap riportere volt. Amikor egy magas rangú orosz tisztviselőről szóló cikket követően kénytelen volt felmondani, a teljes politikai szerkesztőség kilépett tiltakozásul. Mielőtt 2020-ban a Roszkozmosz vezetőjének nyilvános kommunikációs tanácsadójaként vállalt munkát, a Vedomosztyi riportereként dolgozott.
Édesapja állítólagos öngyilkossága
Szafronov édesapja, Ivan Szafronov, aki szintén a Kommerszantnak dolgozott. 2007-ben halt meg, miután kizuhant egy ablakból. A nyomozók arra a következtetésre jutottak, hogy öngyilkos lett, de egyesek megkérdőjelezték a hivatalos verziót, rámutatva, hogy halála idején éppen egy olyan cikken dolgozott, amely az Iránnak és Szíriának történő titkos orosz fegyverszállításokról szólt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban