Így fizeti meg Európa a háború árát
Az Egyesült Királyság is beállt azon európai országok sorába, amelyek kormánya valamilyen módon támogatást nyújt a lakosságnak az elszabadult rezsiárak és a megélhetés megnövekedett költségeinek ellensúlyozása érdekében.
Októbertől kezdve az átlagos brit háztartások rezsijét 2.500 font/év összegben maximalizálták, mely intézkedés minimum két évig érvényben marad. A kormány a vállalkozásokat, a jótékonysági szervezeteket és a közszféra szervezeteit is támogatja legalább a következő hat hónapban, tehát a téli fűtési szezonban.
Elemzők szerint a csomag akár 150 milliárd fontjába is kerülhet a költségvetésnek.
„Mivel a program nem kifejezetten a leginkább rászorulókat célozza meg, hanem meglehetősen széles körű, viszonylag drága lesz” – mondta Salomon Fiedler, a Berenberg bank elemzője.
„A háztartások támogatási csomagja körülbelül 100 milliárd fontba kerülhet (az Egyesült Királyság GDP-jének több mint 4%-a). A vállalkozásokat érintő további intézkedésekkel a teljes ár körülbelül 150 milliárd fontra emelkedhet” – tette hozzá.
Az átlagos éves háztartási energiaszámla a szigetországban idén 54%-kal 1.971 fontra nőtt. Az árak korlátozására vonatkozó új terv nélkül a számlák összege októberben valószínűleg nagyjából 3.500 font fölé emelkedett volna, jövő év elején pedig még magasabbra.
“A tétlenség ára sokkal magasabb lett volna, mint ennek a beavatkozásnak a költsége” – mondta Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter egy nyilatkozatában.
Liz Truss brit miniszterelnök, aki az intézkedéseket bejelentette a parlamentben, ismét kizárta, hogy új, „váratlan” adót vezessenek ki az energiacégek megnövekedett nyereségére, hogy ezzel csökkentsék a kormányzatra háruló terheket. Ehelyett az államvezetésnek valószínűleg növelnie kell az állami hitelfelvételt, hogy megfelelő pénzügyi fedezetet teremtsen az intézkedéshez.
A mostani lépés elbizonytalaníthatja a befektetőket, akik már most attól tartanak, hogy az ország pénzügyei fenntarthatatlan pályára állnak. A nagymértékű hitelfelvétel arra sarkallhatja a beruházni kívánókat, hogy túladjanak az érdekeltségeiken. Ez a font árfolyamában is megmutatkozik amely 37 éve a legalacsonyabb szintre süllyedt, ami tovább növeli az árakat.
Ha a most nyilvánosságra hozott nagy-britanniai számokhoz hozzávesszük Németország, Ausztria és más EU-kormányok hasonló bejelentéseit, akkor a kontinens nemzeteinek ilyen és ehhez hasonló lépéseinek összessége már több mint 500 milliárd eurónál jár.
A Bruegel, a brüsszeli székhelyű agytröszt a múlt hónapban közölte, hogy az Európai Unió és az Egyesült Királyság már 280 milliárd eurót különített el, védendő a fogyasztókat az egekbe szökő energiaáraktól.
Az elemzés a 2021 szeptembere – amikor a globális energiaárak emelkedni kezdtek – és idén július között tett kiadási kötelezettségvállalásokat tartalmazza. Ezek magukban foglalják a megélhetési költségekkel kapcsolatos egyéb nehézségek enyhítésére hozott intézkedéseket is.
A támogatás nagy része azonban február vége óta érkezett, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte Ukrajna invázióját, aminek következtében a földgáz és az olaj ára elszabadult – mondta Giovanni Sgaravatti, a Bruegel kutatási elemzője a CNN Businessnek.
Vasárnap a német kormány 65 milliárd eurós csomagot jelentett be a háztartások és a vállalkozások energiaköltségeik fedezésére, Ausztria pedig szerdán közölte, hogy decembertől 2024 júniusáig befagyasztja az áramárakat, ami a számítások szerint mintegy 4 milliárd euróba fog kerülni.
Európa kormányai azonban nem állnak meg itt – tisztában vannak azzal, hogy a helyzet még súlyosabbra fordulhat, ha az Oroszországgal szembeni energiaháború még jobban eszkalálódik.
Pénteken rendkívüli ülést tartanak az EU energiaügyi miniszterei, ahol terítéken lesz az orosz földgáz árplafonja, amely megszakítja a kapcsolatot a gáz és a villamos energia ára között, valamint az országok kötelező célkitűzése a kevesebb energiafelhasználásra, több egyéb intézkedések mellett.
“Csökkentenünk kell Oroszország bevételeit, amelyeket Putyin az Ukrajna elleni kegyetlen háború finanszírozására használ” – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/07/financial-times-magyarorszagon-a-legalacsonyabb-a-gaz-ara-europaban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszpárti román elnökjelölt Georgescu ismét támadásba lendült a magyarság ellen
A Nagy Piramis: már a későbbi ókori tudósoknak sem sikerült megválaszolni, hogy kik, hányan, hogyan és miért építették
Összeszedtük, milyen áremelkedések sújtották a lakosságot az év elején
A rendőrség elengedte a gyilkost, de végül kiderült: tényleg a volt férje ölte meg a japán anyát Budapesten
Magyarország egyik legszebb kastélyát már virtuális sétával is körbejárhatjuk
Figyelem: a Föld felé száguld az aszteroida, egy egész várost elpusztíthat!