A gáz mindent felülír: történelmi megállapodást kötött az ellenséges Libanon és Izrael
Libanon és Izrael “történelmi” megállapodást kötött a földgázban gazdag Földközi-tengeren régóta húzódó tengeri határvita lezárásáról – közölték a két ország tárgyalói.
A megállapodás megoldaná a Földközi-tenger keleti csücskében lévő területi vitát. Libanon földgázkutatást végez olyan vizek közelében, ahol Izrael már talált gazdaságilag hasznosítható mennyiségű szénhidrogént. A két fél között több mint egy évtizede folynak időszakos tárgyalások, írja az AlJazeera.
Elias Bou Saab libanoni házelnök-helyettes szerdán, miután Michel Aoun elnöknek átadta az Egyesült Államok közvetítésével létrejött megállapodás végleges tervezetét, azt mondta, hogy olyan megállapodás született, amely mindkét felet kielégíti.
“Libanon megkapta a teljes jogát, és minden észrevételt figyelembe vettük” – mondta Saab. Hozzátette, hogy a végleges tervezet “figyelembe veszi Libanon összes követelményét, és úgy gondoljuk, hogy a másik félnek is ugyanezt kell éreznie”.
A libanoni elnökség reményét fejezte ki, hogy “a demarkációról szóló megállapodást a lehető leghamarabb bejelentik”. Aoun korábban azt mondta, hogy a megállapodás nem jelentene “partnerséget” Izraellel.
Bár a megállapodás hatálya korlátozott, de enyhítheti a biztonsági és gazdasági aggodalmakat mindkét országban, amelyek közös történelme tele van konfliktusokkal. A két ország technikailag háborúban áll.
Az Irán által támogatott libanoni politikai párt, a Hezbollah azzal fenyegetőzött, hogy erőszakot alkalmaz Izrael ellen, ha az ország azelőtt kutatna gáz után a vitatott terület közelében, mielőtt Libanon engedélyt kapna erre.
Eyal Hulata izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó, aki az izraeli tárgyalócsoportot vezette, csatlakozott Saab megjegyzéseihez. “Minden követelésünket teljesítették, az általunk kért változtatásokat kijavították. Megvédtük Izrael biztonsági érdekeit, és úton vagyunk egy történelmi megállapodás felé” – mondta egy nyilatkozatában. Közben Jair Lapid izraeli miniszterelnök hivatala üdvözölte “a történelmi eredményt, amely megerősíti Izrael biztonságát”.
Nagy a tét, hiszen most Libanon válságban van, és ha képes lenne elkezdeni a gázkészletek feltárását és fúrását, akkor a gázkitermelésből származó bevételek segíthetnének neki a pénzügyi összeomlásban.
Izrael érdeke, hogy Libanon kiakánázza gázmezőit
A súrlódások egyik fő forrása a Karish gázmező volt, amely Izrael ragaszkodott ahhoz, hogy teljes egészében a saját vizei közé tartozik, és nem képezi tárgyalás tárgyát. Vasárnap a londoni tőzsdén jegyzett Energean vállalat megkezdte a Kariszt az izraeli partokkal összekötő vezeték tesztelését, ami kulcsfontosságú lépés a termelés megkezdése előtt. Izrael azt mondta, hogy a termelés a lehető leghamarabb megkezdődik Karishban, függetlenül Libanon követeléseitől.
“Ez az első alkalom, hogy bármiféle megállapodás született a két ország között” – mondta az Al Jazeera nyugat-jeruzsálemi tudósítója, Bernard Smith.
Smith szerint az alku Izrael biztonsági érdeke, mivel Libanon jelenleg nagymértékben támaszkodik Iránra, Izrael fő riválisára a térségben.
“Izrael érdeke, hogy Libanon ki tudja aknázni a felségvizein található tartalékokat” – mondta.
Walid Fayyad ideiglenes libanoni energiaügyi miniszter kijelentette, hogy a francia gázóriás, a TotalEnergies megkezdi a gázfeltárást a libanoni vizeken, amint megköttetik a tengeri határról szóló megállapodás Izraellel.
Karine Elharrar izraeli energiaügyi miniszter a hadsereg rádiójának elmondta, hogy az aláírás időpontját még nem tűzték ki. Izraelben november 1-jén választásokat tartanak, és egyelőre nem világos, hogy a megállapodáshoz szükség lenne-e a parlament jóváhagyására.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/06/olajar-novekedes-igy-akadalyozza-amerika-hogy-az-oroszok-rengeteg-penzhez-jussanak/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon