Gyanús szerződések, sikkasztott volna az EU a vakcinavásárláskor?
Az Európai Ügyészség vizsgálatot indított az EU koronavírus elleni vakcinavásárlásai ügyében, és ez a bejelentés újra ráirányítja a figyelmet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének szerepére az ügyben.
Az EPPO egy független uniós szerv, amely a pénzügyi bűncselekmények – többek között csalás, pénzmosás és korrupció – kivizsgálásáért és üldözéséért felelős. Pénteki közleményében az EPPO nem pontosította, hogy kik ellen folyik vizsgálat, és azt sem, hogy mely uniós vakcinaszerződéseket vizsgálják, közölte a Politico.
Két másik megfigyelő ügynökség azonban korábban felhívta a figyelmet egy konkrét ügyletre, amely a Pfizer vezetése és von der Leyen közötti magas szintű kapcsolatokat érintette.
“Ez a kivételes megerősítés a rendkívül nagy közérdeklődés után következik. További részleteket egyelőre nem hozunk nyilvánosságra” – áll az EPPO rövid közleményében.
2021 áprilisában a New York Times számolt be először a von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla között az EU legnagyobb vakcinabeszerzési szerződésének előkészületei során – akár 1,8 milliárd adag BioNTech/Pfizer vakcinára – váltott szöveges üzenetekről. A kiszivárgott oltóanyagárak szerint az üzlet teljes megvalósulása esetén akár 35 milliárd eurót is érhetne.
Idén januárban az uniós ombudsman hivatali visszaéléssel vádolta meg a Bizottságot, amiért az nem kereste meg a szöveges üzeneteket egy információszabadság iránti kérelemre válaszul. Anélkül, hogy megerősítette volna a szövegek létezését, a Bizottság válaszában azzal érvelt, hogy “rövid életű, átmeneti dokumentumokat nem őriznek meg”. Azt mondták, hogy a szöveges üzenetek keresése nem vezetett eredményre.
A múlt hónapban az Európai Számvevőszék közzétett egy jelentést, amelyben azt állította, hogy a Bizottság nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni semmilyen részletet von der Leyen személyes szerepéről a Pfizer-szerződéssel kapcsolatos tárgyalásokon.
Valóban pénzmosás történhetett?
A költségvetési felügyelet megállapította, hogy az EU vezetője eltért a korábbi vakcinatárgyalások során kialakított menetrendtől. Ahelyett, hogy közös tárgyalócsoportokra támaszkodott volna, személyesen dolgozta ki az előzetes megállapodást az amerikai multinacionális vállalattal. A többi szerződéstől eltérően a Bizottság nem volt hajlandó a bíróság rendelkezésére bocsátani a konkrét megállapodással kapcsolatos előzetes tárgyalásokra vonatkozó dokumentumokat.
A bejelentésre reagálva Kathleen van Brempt belga szocialista EP-képviselő azt mondta, hogy a Pfizer-szerződés “számos aspektusát” meg kell vizsgálni. Köztük “a Bizottság elnöke közötti szöveges üzeneteket és azt a tényt, hogy az előzetes tárgyalásokról első fokon nem készültek dokumentumok”.
Az EP-képviselő az Európai Parlament COVID-19-cel foglalkozó különbizottságának elnöke. Az uniós ombudsman és az Európai Számvevőszék egyik tagja is megjelent a testület előtt, ahol a szöveges üzenetekkel kapcsolatos kérdésekre válaszoltak.
“A [COVID-19] bizottság nagy figyelemmel fogja követni ezt az ügyet” – mondta van Brempt.
Az EU egészségügyi minisztériumának egyik tisztviselője azt mondta, hogy a Bizottságnak “ebben a szakaszban nincs hozzáfűznivalója”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/14/belathatatlan-kovetkezmenyek-oroszorszag-felrughatja-a-gabonaszallitasi-egyezmenyt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra