Csak tiszta energiával működő EU tagállamok? Itt van négy kiváló példa
Az energiaválság önmagában egy nagyon rossz helyzetet teremtett, azonban vannak pozitív hozadéka is. Az EU tagállam vezetői közül sokan még mindig csak azt szajkózzák, hogy mennyire nem lehet orosz földgáz és kőolaj nélkül élni, ugyanakkor vannak olyanok, akik megrázták magukat, és február végétől kezdve egy olyan stratégián dolgoznak, hogy bár áldozatok árán, de kivezessék a fosszilis tüzelőanyagokat az energiafelhasználásukból, és így lerúgják az orosz zsarolási potenciált.
Oroszországból Európába importált fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség, a szén-dioxid-mentesítési célok és a megújuló energiaforrásokra való átállás elegye olyan erőket mozgosított egyes országokban, amelyeket sohasem hittek volna. Ugyan az EU egésze számára a tiszta energia 82 százalék lehet a cél 2030-ra, viszont néhány uniós ország felgyorsítja a fosszilis tüzelőanyagok kivezetését, és az évtized végére 100 százalékos tiszta energia arányt szeretne elérni, írja az EuroNews.
Sajnos nincs ezek között Magyarország, sőt a múlt héten bejelentette a Kormány, hogy az újabb napelem igénylőktől az állam már nem veszi meg az energiát az energiaválság közepén az ország elektromos hálózatának rossz állapota miatt. Íme azért jó példa, hogy miként lehet áldozatok árán, de elköszönni végleg a fosszilis energiától:
Portugália
Portugália történelmileg nem függ az orosz gáztól, mint sok más európai ország, ehelyett a Nigériából és az Egyesült Államokból származó importra támaszkodik.
Nagy szó, hogy 2021 végén szénmentessé vált, miután leállította utolsó széntüzelésű erőművét.
Portugália már most is tiszta forrásokból szerzi villamosenergiájának 60 százalékát, azonban áprilisban Portugália bejelentette, hogy felgyorsítja az energetikai átállást. Így a korábban tervezettnél négy évvel korábban, 2026-ra 80 százalékra kívánja növelni a megújuló energiaforrásokból előállított energia arányát az országban.
Az ibériai ország legnagyobb közműszolgáltatója, az EDP célja, hogy az évtized végére 100 százalékban megújuló energiát szolgáltasson. Mindezzel Portugália az Ember szerint jó úton halad afelé, hogy 2030-ra fosszilis tüzelőanyag-mentessé váljon.
Hollandia
Az Oliver Wyman iparági szakértők által az év elején közzétett kutatás szerint Hollandia vezet Európa energetikai átállásában. A tengeri szélenergia-termelés az évtized végére megduplázódik, és 2050-re 150 GW villamosenergia-termelést terveznek az Északi-tengeren, ami 230 millió európai otthon ellátására elegendő.
Az év elején az ország visszatért a szénfelhasználáshoz, hogy pótolja az energiaválság okozta hiányt. Az oroszokkal való szakítás bizonyos áldozatokat kívánt, ám a hollandok nem voltak hajlandóak támogatni az agresszor Moszkvát politikai és gazdasági céljainak elérésében.
Hollandia 2030-ra elérheti a 100 százalékos tiszta energiát, de ennek egy része nem megújuló energia lesz. Míg a megújuló energiaforrások képesek megújulni, mint például a szél- és a napenergia, addig a tiszta energia magában foglalja az összes olyan energiaforrást, amely nem termel szén-dioxid-kibocsátást, például az atomenergiát.
Hollandia továbbra is magas, 97 százalékos megújulóenergia-célt tűzött ki maga elé az évtized végére, ami így is hatalmas vállalás.
Dánia
A dán kormány az oroszokkal nem hajlandó a továbbiakban üzletelni, így azt tervezik, hogy a jelenleginél négyszer több nap- és szélenergia termelésével váltják ki a földgázt az energiafelhasználásból. És itt jön a csavar, hiszen a hosszútávú cél elérése érdekében rövid távon növelhetik a földgáz kitermelését, hogy segítsék Európát az orosz fosszilis tüzelőanyagokról való “leszokásban”, uyganakkor koppenhága szerint a termelés hosszú távú megszüntetésének tervei nem változtak.
A tiszta forrásokból előállított energia növelésével Dánia azt is reméli, hogy megújuló energiaexportőrré válik. Az ország 2030-ra 100 százalékos megújulóenergia-termelésre törekszik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/20/europaban-epul-a-vilag-leghosszabb-vizbe-merulo-alagutja/” ][/hm_embed]
Ausztria
A szomszédunkban, az osztrák nemzeti parlament 2021-ben bevezette a megújuló energiaforrások bővítéséről szóló törvényt (EAG). Ez azt a célt tűzte ki, hogy az ország 2030-ra 100 százalékban megújuló villamos energiát használjon.
Mintegy 260 millió eurós beruházás révén egymillió tetőn termelnek majd napenergiát, és növekszik a szél- és vízenergia. A tiszta technológiák támogatására külön támogatásokat nyújtanak majd, és 2030-ig évente 1 milliárd eurót fektetnek be a megújuló energiaforrások elterjesztésébe.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/07/elege-lett-ausztrianak-kiszoritjak-az-orosz-gazt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű