Az ENSZ főtitkára szerint végünk van, ha most nem teszünk a klímaváltozás ellen
António Guterres szerint a fejlett világ és a szegényebb országok közötti szakadék a legnagyobb probléma a Cop27-tárgyalások előtt.
A gazdag országoknak “történelmi paktumot” kell kötniük a szegényekkel az éghajlatról, különben “végünk van”. Ezzel figyelmeztetett António Guterres, az ENSZ főtitkára, mivel a fejlett és a fejlődő világ közötti különbség mélyülése miatt az éghajlati tárgyalások a szakadék szélére kerültek.
Az éles hangú figyelmeztetés a világ vezetőinek az ENSZ Cop27 éghajlat-változási csúcstalálkozójára való felkészülése idején hangzott el. A találkozó vasárnap kezdődik az egyiptomi Sarm es-Sejkben, de még a házigazdák is elismerik, hogy az elmúlt legalább egy évtized legnehezebb csúcstalálkozója lesz. A Cop27-re az ukrajnai háború miatt évek óta a legsúlyosabb feszültségek, globális megélhetési válság és a gazdasági borúlátás közepette kerül sor.
Most, vagy soha
Guterres szerint azonban a szakadékot át kell hidalni, ha az emberiség reménykedni akar, hogy elkerülje az éghajlatváltozás legsúlyosabb következményeit.
“Nincs mód arra, hogy elkerüljük a katasztrofális helyzetet, ha a két fél [a fejlett és a fejlődő világ] nem képes történelmi paktumot kötni.”
Nyilatkozta a Guardiannek a csúcstalálkozó előestéjén adott interjúban. “Mert a jelenlegi szinten végünk van”. A fejlett országok nem csökkentették elég gyorsan az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezzel együtt nem biztosították a szegény országok számára a szükséges pénzt, hogy megbirkózzanak az ebből eredő szélsőséges időjárási viszonyokkal. Guterres szerint a tárgyalások legnagyobb problémája most az a kirívó éghajlati egyenlőtlenség. A legtöbb kibocsátásért felelős gazdag világ és a hatások fő terhét viselő szegények együtt kell, hogy működjenek a további katasztrófák elkerülése érdekében.
“A jelenlegi éghajlat-politika teljesen katasztrofális” – mondta.
“És az igazság az, hogy nem fogunk tudni változtatni ezen a helyzeten, ha nem születik paktum a fejlett országok és a feltörekvő gazdaságok között.”
Guterrest többen kritizálták egyre keményebb retorikája miatt, amely “kollektív öngyilkosságra”, “vérengzésre” és az emberiség “vörös kódjára” figyelmeztet. De hangsúlyozta, hogy nem hajlandó változtatni vészjósló nyelvezetén, mivel az éghajlati vészhelyzet gyors ütemű felgyorsulása mostanra szinte visszafordíthatatlan.
“Azon egyszerű oknál fogva, hogy közeledünk a fordulópontokhoz, és a fordulópontok visszafordíthatatlanná teszik az éghajlati összeomlást” – mondta. “Ez a kár nem tenné lehetővé, hogy helyreálljunk, és megfékezzük a hőmérséklet-emelkedést. Mivel közeledünk ezekhez a fordulópontokhoz, fokoznunk kell a sürgősséget, növelnünk kell az ambíciót, és újra kell építenünk a bizalmat, elsősorban észak és dél között.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/04/nemetorszagnak-nagyobb-szuksege-van-kinara-mint-eddig-barmikor/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű