Európa túllicitálja a kis országokat, csak hogy energiához jusson
Az orosz gáz helyettesítésére Európa felvásárolja azt az üzemanyagot, amelyet korábban a fejlődő országokba szállítottak. A számlák magasak lesznek, de Európa túléli a telet: Elég olajat és gázt vásárol ahhoz, hogy átvészelje a fűtési szezont.
Sokkal nagyobb árat fizetnek majd a világ legszegényebb országai, amelyeket Európa hirtelen támadt kereslete miatt kizártak a földgázpiacról. A feltörekvő piaci országok így képtelenek igényeik kielégítésére, és a legvalószínűbb következmények – gyárak leállása, gyakoribb és hosszabb ideig tartó áramhiány, társadalmi zavargások szítása – a következő évtizedre is kiterjedhetnek, számol be a Bloomberg.
“Az energiabiztonsággal kapcsolatos európai aggodalmak a feltörekvő világ energiaszegénységét idézik elő” – mondta Saul Kavonic, a Credit Suisse Group AG energetikai elemzője. “Európa minden áron elszívja a gázt más országoktól.”
A nyári áramszünetek és politikai zavargások után a hűvösebb időjárás és a heves esőzések enyhítették a közvetlen energiaválságot Pakisztánban, Indiában, Bangladesben és a Fülöp-szigeteken. De minden enyhülés ideiglenesnek ígérkezik, ugyanis hidegebb hőmérséklet közeleg. Dél-Ázsia egyes részein még Londonnál is hidegebb lehet, és a hosszú távú ellátás biztosításának esélye csekély. A dollár erősödése csak bonyolítja a helyzetet, mivel arra kényszeríti a nemzeteket, hogy válasszanak az üzemanyagvásárlás és az adósságfizetés között. Ilyen körülmények között a globális üzemanyag-szállítók egyre óvatosabbak az olyan országoknak való eladástól, amelyek később fizetésképtelenek lehetnek.
Európának nem akadály
A kérdés középpontjában Európa válasza a szűkülő üzemanyagellátásra és az ukrajnai háborúra. Az orosz gáztól elzárva az európai országok az azonnali piac felé fordultak, ahol a vevők számára le nem kötött energiát rövid határidővel szállítják. A kereskedők szerint az árak emelkedése miatt néhány dél-ázsiai beszállító egyszerűen lemondta a hosszú távra tervezett szállításokat, hogy máshol jobb hozamokat érjen el.
“A szállítóknak nem kell arra összpontosítaniuk, hogy az alacsony megfizethetőségű piacokra biztosítsák az LNG-t” – mondta Raghav Mathur, a Wood Mackenzie elemzője. Az azonnali piacon elérhető magasabb árak bőven ellensúlyozzák a tervezett szállítások lemondásáért esetlegesen fizetendő büntetéseket. Mathur szerint ez a dinamika valószínűleg még évekig fennmarad.
A globális felmelegedés okozta károk, mint például a pusztító pakisztáni árvizek, gazdasági károkat okoznak a feltörekvő országokban is, ami arra késztette az ENSZ vezetőit, hogy az ebben a hónapban Egyiptomban zajló klímatárgyalásokon megvitassák, hogyan tudnának a gazdagabb országok nagyobb támogatást nyújtani.
Ugyanakkor Európa felgyorsítja az importterminálok építését, hogy a jövőben több üzemanyagot tudjon behozni. Németország, Olaszország és Finnország már biztosította a létesítményeket. Hollandia szeptemberben kezdte meg az LNG importját új úszó terminálokról. A BloombergNEF szerint a földgáz iránti európai kereslet 2026-ig közel 60%-kal fog megugrani.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/08/kemenyen-beszoltak-a-gazdag-orszagoknak-a-klimatargyalasokon/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon