Mit teszünk a testünkkel, ha szundit nyomunk az ébresztőn?
Kevesen vannak, akik az első ébresztő megszólalásakor fel tudnak kelni reggelente. Egy új tanulmány szerint a felnőttek 57 százaléka szokott az ágyban maradni a második (vagy akár harmadik, vagy negyedik) szundiig. De mit tesz ez velünk?
A szundi gomb mindenütt jelen van, ami a népszerűségéről tanúskodik – nehéz lenne olyan telefonos alkalmazást vagy ébresztőórát találni, ahol nincs ilyen. Ez annak ellenére van így, hogy a szakértők rengetegszer figyelmeztetnek, hogy a szundi rosszat tesz nekünk – írja a Science Alert.
Az alváskutatók szerint az ébresztőórák elméletileg megszakíthatják az alvási ciklusunkat, megnehezítve ezzel az ébredésünket. Félálomban a szundi gomb csábítónak tűnik, de ha még néhány percre elhallgattatjuk az ébresztőt, az csak a következő alvási ciklusba ringatja a testünket, hogy aztán újra megszakítsa.
A szundikálással szembeni negatív hozzáállás ellenére a szundi hatásairól kevés a konkrét adat. A legtöbb, amit a témáról tudunk, az alvással vagy a stresszel kapcsolatos viselkedéssel foglalkozó tanulmányokból származik. “Az orvosi intézményrendszer általában ellenzi a szundikálást, de amikor megnéztük, milyen komoly adatok léteznek, nem találtunk semmit” – mondja Stephen Mattingly idegkutató, az Indiana állambeli Notre Dame Egyetem munkatársa.
Az új tanulmány után viszont más a helyzet. “Most már rendelkezünk adatokkal, amelyek bizonyítják, hogy mennyire gyakori ez a jelenség – és még mindig nagyon sok mindent nem tudunk” – állítja Mattingly.
A 450 felnőtt bevonásával készült tanulmány a napi alvásfelméréseken és a viselhető eszközökön rögzített adatokra támaszkodott. Megállapította, hogy a nők 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel szundikálnak, mint a férfiak. Eközben a megrögzött szundikálók kevesebb lépést követtek a napok során, mint az önjelölt nem szundikálók, és alvásmintáikban több volt az alvászavar jele.
Az alvási preferenciákat is figyelembe vették a tanulmány során. Az éjszakai baglyok gyakrabban használták a szundi gombot, és általában fáradtabbak voltak. A fiatalabbak is gyakrabban szundiztak.
Mindez nem jelenti azt, hogy közvetlen ok-okozati összefüggés lenne a szundikálás és a későig tartó fennmaradás vagy a napközbeni kevésbé aktív élet között. De azt mutatja, hogy míg az egyik embernek jól esik a szundikálás, a másikkal nem biztos, hogy ez a helyzet. Ahogy a korábbi kutatások is mutatják, mindannyian másképp alszunk.
Talán nem meglepő, hogy a szundikálók nagyobb valószínűséggel látták a szundikálás pozitívumait, például a jobb hangulatot és az éberséget, míg a nem szundikálók inkább nem értettek egyet azzal, hogy ezek az előnyök lehetségesek.
A szundi megnyomására a legfontosabb okok a következők voltak: “nem tudok felkelni az ágyból az első ébresztőre” és “mert kényelmes az ágyam” – de a kutatók rámutattak arra a tényre, hogy az Egyesült Államokban minden harmadik ember nem alszik eleget, ami sokatmondó, és talán a fő ok, amiért a vizsgálatban résztvevők több mint fele “rendszeres szundikáló” volt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/08/hihetetlen-foto-bizonyithatja-hogy-az-idoutazas-letezik/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 éven belül megállhat az emberi öregedés
Titkos hidegháborús nukleáris bázist találtak a grönlandi jégtakaró alatt
‘Ukrajnának vissza kell szereznie a nemzetközileg elismert területeit’
Eltűnik a Westend ikonikus szökőkútja, ez lesz helyette
A szerbek és a franciák végeztek a Bánáti Köztársasággal
Hogyan keletkeznek az aranyrögök?