Ez a rákkezelés jobban működik a COVID-oltás után
Az orvosok attól tartottak, hogy a COVID-19 vakcinák csökkentik az orrgaratrák kezelésére használt gyógyszerek hatékonyságát. Egy új tanulmány viszont ennek az ellenkezőjét mutatja: a COVID-19 vakcina valójában segíti a kezelést.
Az orrgaratrákot gyakran kezelik anti-PD-1 terápiaként ismert immunterápiával. Ez blokkolja a PD-1 receptorokat az immunsejtek felszínén, amelyek feladata a betolakodók levadászása. Ezeknek a receptoroknak a blokkolása felszabadítja az immunsejteket, hogy elvégezhessék a feladatukat, de a rákos sejtek átveszik ezeket a receptorokat, hogy hatékonyan leállítsák a szervezet természetes védelmi rendszerét, amely küzdeni tudna a daganatok ellen – írja a Science Alert.
Mivel a COVID-19 elleni vakcina ugyanezeken a sejtszignál-útvonalakon keresztül serkenti a szervezet immunválaszát, a tudósoknak a gyógyszerek közötti hasonlóságok miatt tudniuk kellett, hogy a COVID-19 vakcinák hogyan léphetnek kölcsönhatásba az ilyen típusú rákkezeléssel.
“Félő volt, hogy a vakcina nem lesz kompatibilis a PD-1-ellenes terápiával” – mondta Jian Li bioinformatikus a németországi Bonni Egyetemről. “Ez a kockázat különösen igaz az orrgaratrák esetében, amely a SARS-CoV-2 vírushoz hasonlóan a felső légutakat érinti.”
A kutatócsoport 23 kórházban 1537 orrgaratrák miatt kezelt beteg adatait elemezte. Ebből a csoportból 373 személyt a rákkezelés megkezdése előtt beoltottak a Kínában használt SinoVac COVID-19 vakcinával. “Meglepő módon lényegesen jobban reagáltak az anti-PD-1 terápiára, mint az oltatlan betegek” – mondja Christian Kurts, az egyetem immunológusa.
“Meglepő módon ők lényegesen jobban reagáltak az anti-PD-1 terápiára, mint a nem oltott betegek” – mondja Christian Kurts, a Bohn Egyetem immunológusa. “Ráadásul nem tapasztaltak gyakoribb súlyos mellékhatásokat sem”.
Egyelőre nem tudjuk, hogy ez miért történik; további kutatásokra van szükség annak felmérésére, hogy milyen biológiai és kémiai folyamatok hatására reagálnak jobban a SinoVac-kal beoltott betegek a PD-1-ellenes terápiára.
“Feltételezzük, hogy az oltás aktivál bizonyos immunsejteket, amelyek aztán megtámadják a daganatot” – mondja Qi Mei, a kínai Shanhszi Egyetemi Kórház rákkutatója. “Most tovább fogjuk vizsgálni ezt a hipotézist”.
A tanulmány egyik előnye, hogy nagyon sok különböző kínai kórházból származó beteg vett részt benne, így a különböző demográfiai jellemzők és régiók lefedték a vizsgálatot. Az adatok azonban csak egyfajta vakcinára és egyfajta rákra vonatkoznak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/11/osszerugtak-a-port-a-franciak-es-az-olaszok-a-migranshajo-miatt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén