Az LMBTQ-hoz és Trumphoz is köthető a most megválasztott első női elnök Szlovéniában
A hivatalos részeredmények alapján biztosnak mondható, hogy a függetlenként induló baloldali Natasa Pirc Musar nyerte meg a szlovéniai elnökválasztás második fordulóját – ő lesz az ország első női elnöke.
Két ötéves mandátumot letöltötte, így nem indulhat újra Borut Pahor hivatalban lévő elnök, aki szociáldemokrata miniszterelnöke is volt a Magyarországgal szomszédos országnak.
Bár az elnökség Szlovéniában nagyrészt ceremoniális jellegű, az államfő még mindig tekintélyes személynek számít a 2 millió lakosú alpesi országban. Az elnök nevezi ki a miniszterelnököket és az alkotmánybíróság tagjait, akiket aztán a parlament választ meg, és ő nevezi ki a korrupcióellenes bizottság tagjait.
Végeredmény Szlovéniában
A szlovén választási bizottság által 97 százalékos feldolgozottság alapján közzétett adatok szerint a vasárnap tartott második fordulóban a balközép pártok által támogatott Pirc Musar a szavazatok 54 százalékát, míg a szintén függetlenként induló jobboldali Anze Logar volt külügyminiszter a voksok 46 százalékát szerezte meg. A központi választási bizottsághoz még nem futottak be a külföldön leadott szavazatok, de ezek a voksok érdemben már nem befolyásolhatják az eredményt, ezért biztosra vehető Pirc Musar győzelme. A választási bizottság adatai szerint a második fordulóban a szavazásra jogosultak 52,13 százaléka, mintegy 855 ezer ember járult az urnák elé, valamivel több, mint az első fordulóban.
Az új államfő várhatóan december 23-án teszi le az esküt.
Pirc Musar programjában az egészségügyi és nyugdíjrendszer reformja, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint a biztonság- és védelempolitika szerepel.
Ellenfele, a 44 éves Logar szintén függetlenként indult, de régóta tagja Janez Jansa Szlovén Demokrata Pártjának (SDS), aki éppen áprilisban elbukott a miniszterelnöki újraválasztáson.
Musar eddigi munkássága
Az 54 éves Natasa Pirc Musar 1968-ban született Ljubljanában. 1992-ben szerzett diplomát a ljubljanai egyetem jogi karán. Pályafutását újságíróként kezdte. Hat évig dolgozott a szlovén közszolgálati televíziónál (RTV), majd további öt évig Szlovénia legnagyobb kereskedelmi csatornájánál, a POP TV-nél. Tudását a CNN-nél kamatoztatta tovább az Egyesült Államokban, majd két szemesztert tanult médiaszakon a Manchesteri Egyetemen, az Egyesült Királyságban, ahol tanulmányai alatt gyakornok is volt a BBC-nél. 2001-től gazdasági vizekre evezett, két évig vezette Szlovénia akkoriban legnagyobb pénzügyi társaságának, az Aktiva Groupnak a kommunikációs osztályát. 2003-ban csatlakozott a legfelsőbb bírósághoz. 2004-ben a szlovén parlament, Janez Drnovsek egykori elnök javaslatára információs biztosnak nevezte ki, majd 2009-ben további öt évre újraválasztották. 2014-ben ügyvédi irodát nyitott, azóta ügyvédként dolgozik. Számos nemzetközi szervezetnek volt tagja és elnöke, fő területe a médiajog és általában az emberi jogok. Házas, egy gyermek édesanyja.
Érdekesség, hogy a neves ügyvédnő, Pirc Musar képviselte Melania Trump volt amerikai first lady-t Szlovéniában. Férje, Donald Trump elnöksége idején Musar védte a szlovén származású Melania Trump érdekeit, és akadályozza meg, hogy a nevével ellátott termékeket kereskedelmi forgalomba hozzák.
Az LMBTQ-jogok szószólójaként ismert Pirc Musar a választás előtt többször kifejtette, hogy az “értékek harcára” számít a második fordulóban, írja a livemint.com.
“Csak egy nagyon naiv ember vagy idealista mondhatja, hogy ez a választás nem a liberális és a konzervatívabb értékek közötti csata”
– mondta Pirc Musar a szlovén STA hírügynökségnek a második fordulót megelőzően.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban