A társasjátékos szcénában is osztogatnak ám aranyakat. Most megmutatjuk nektek a társasjátékok Oscar-díjaként is emlegetett Spiel des Jahres (Az év játéka) versenyen 2022-ben trónra kerülő játékokat, illetve azt is, hogy a magyar MensaHungarIQa mit tart elismerésre méltónak.
Az év játéka – Cascadia vadvilága
Mindenki legkedvencebb cicás játékának, a Calico készítőinek új játéka, a Cascadia vadvilága nyerte el az év játéka címet 2022-ben.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2021/06/17/ha-megorulsz-a-cicakert-ez-a-te-jatekod/” ][/hm_embed]
De hogy mit adtak nekünk a rómaiak tervezők? Egy nagyon színes-szagos, lapkalerakós játékot, ami megmarad azon a vékony sávon, ami a habkönnyű családi játék és az agyalós euró között húzódik.
A játékban a saját kis élőhelyünket fogjuk megteremteni úgy, hogy megpróbálunk minél összefüggőbb tájegységeket létrehozni és benépesíteni azokat élőlényekkel a nekik leginkább megfelelő módon.
Minden játékos a kezdő területlapkájához fogja illeszteni a kínálatból választott élőhelylapka és vadvilág jelző párost. Ennek a módját az éppen aktuális feladatkártyák fogják befolyásolni. Ezekből a kártyákból pont annyi szett van, hogy szinte a végtelenségig variálható permutációt tudtok létrehozni belőlük. Azaz, nem fogtok egyhamar ráunni a játékra.
Ráadásul a lehetőségek számának semmi sem szab határt, mivel nincsen játékostábla. Úgy és oda és addig rakod a lapkáidat ameddig az le nem tolja az asztalról a játékostársadat. A játék akkor ér véget, ha már nem tudtok több lapkát húzni. A pontszámításánál pedig majdnem minden pontot ér. A különböző területek, a megmaradt tobozok és persze az állatkombók. A Cascadia nem egy kifejezetten interakción alapuló játék, de azért tudsz úgy választani a kínálatból, hogy az kígyómarásként érje az ellenfelet.
Viszont akár 2, akár 4 önjelölt teremtő ül az asztal mellé nem fog 6 napig tartani a lapkák pakolgatása. Körülbelül háromnegyed óra alatt már akár nyertest is lehet avatni.
A Cascadia követi a sorban előtte álló Spiel des Jahres nyerteseket abban, hogy bárhova viszed, biztos, hogy igényes, szórakoztató és tartalmas időtöltést kínál majd az asztaltársaságnak. Könnyű előpakolni, nem kell neki túl nagy hely, a szabályokat is 10 perc alatt át lehet rágni és már lehet is telepíteni a mutatós vadállományt.
Bár nem kifejezetten gyerekjáték, de családi módja is van a játékmenetnek. Ezzel akár a fiatalabb családtagok is részesülhetnek Cascadia vadvilágának szépségéből.
Az év gémerjátéka – Ébredő erdő
Az Ébredő erő Ébredő erdő nekem az év pozitív csalódása volt. Valahogy nem tudtam elképzelni, hogy egy olyan játék kedvemre való lehet, ahol erdő szellemekkel meg védelmező állatokkal hadakozok erdőtüzek ellen, hogy megmentsek egy szent fát… Aztán végül úgy alakult, hogy baromira élveztem.
A dobozban a kissé gyermeteg, kellemesen szellemes hangulatot idéző grafika ellenére egy minden korosztály számára élvezhető játék bújik meg. Ez a játék teret enged a letisztult pontgyűjtésnek, a szerencsejátéknak és a nagy kedvencemnek is: a másik játékossal való kiszúrásnak.
Mivel a játék többféle mechanizmust is vegyít, ezért abszolút kezdőknek kicsit nagy falatnak bizonyulhat. Viszont, aki már kicsit jártasabb társasjáték ügyekben, annak biztos nem fog gondot okozni. Igazából a játékmenet meglepően könnyű ahhoz képest, hogy mennyi lehetőségünk adódhat 1-1 körben.
Az Ébredő erdőben paklit építesz, aminek a segítségével akciókat hajthatsz végre. A kártyák kijátszásával kapsz lépéseket, de az már a szerencsén is múlik, hogy ebben a körben mennyi tettre leszel képes. Ha a szerencse ebben a körben elpártolt mellőled, akkor pedig csak reménykedhetsz, hogy a végén Onibi nem a te szellemfeneked fogja tűzzel perzselgetni. A játék utolsó körét az a játékos indítja, aki elsőnek ültetett 12 különböző fát, vagy eloltott 12 tüzet, vagy összegyűjtött 12 szent virágot. Az ezután következő pontszámításnál pedig kiderül, hogy ki mentette meg legjobban az erdőt.
A kártyák illusztrációja elbűvölő és a játék asztalképe is nagyon mutatós. Azért az Ébredő erdő már elég nagy helyet is igényel az asztalon – persze még mindig nem annyit, mint mondjuk egy Everdell – de nagyon jópofa, hogy a játék olyan, mintha kis szigetekből épülne fel és minden mechanikának megvan a maga helye.
Az Év Gémerjátékához méltóan nehezebb falat, mint az Év Játéka, de még mindig inkább a könnyedebb vonalon mozog. Szóval, ha valakinek ez kerülne a kezébe, mint kapujáték, lehet, hogy egy kicsit megküzd majd az első néhány partyval, de nem fogja elvenni a kedvét a társasozástól.
Az év családi játéka / Mensa HungarIQa – Zöldellő Mezők
Ha már két természettel kapcsolatos győztes játékról írtunk fentebb, akkor igazán beleillik a sorba a magyar Mensa HungarIQa társasjáték versenyén családi kategóriában aranyérmes Zöldellő Mezők.
Ebben a játékban olyan vándorokat alakítunk, akik szomjazzák, hogy empirikus úton szerezzenek minél behatóbb tudást a természetről. Ennek érdekében minél több tájat be kell járnunk és testközelből kell megvizsgálnunk az élővilágát minden olyan területnek, amire rálépünk. Majd este a tábortűznél megoszthatjuk természetbúvár barátainkkal (vagy inkább ellenfeleinkkel) az aznapi megfigyeléseink eredményeit.
Mindez pedig egy szemet gyönyörködtető kollekció gyűjtögető, tablóépítő játékban testesült meg.
A Zöldellő mezők biztosan mindenki számára meg fogja hozni a táborozós, természetfigyelős flow-élményt. Bár azt ne gondoljuk, hogy az első játszmát ezzel az érzéssel fogjuk befejezni, mert azért nem ez a legegyszerűbb játék a világon. De egy-két party után már teljesen bele lehet helyezkedni a Zöldellő mezők atmoszférájába. Szuper kombinációkat lehet benne létrehozni és egyes feladatok teljesítése valódi kihívást jelent.
Leginkább akkor vegyétek elő ezt a játékot, ha szeretnétek egy kicsit lelassulni és rászánjátok az időt, hogy gyönyörködjetek a kártyákban és beleolvassatok a kártyaindexbe is. Ebből a kis füzetecskéből megtudhatod a játékban szereplő összes élőlény nevét egy, az adott egyedre jellemző érdekességgel együtt.
Ezt a játékot azok fogják szeretni, akiket nem zavar, ha adaptálódni kell az aktuális kínálathoz. Mivel rengeteg kártya van a játékban ezért nem kerül sorra mindegyik minden alkalommal. Ezért a szerencsén is múlik, hogy milyen szimbólumokkal találkoztok a parti során, amiből gazdálkodni tudok. Ez azonban a tematikába nagyon szépen beleillik, hiszen ha vadlesre indulsz, akkor nem biztos, hogy vadat is fogsz látni.
Az pedig extra cukiság, hogy meglepetés csomag is lapul a játékban. Néhány lezárt boríték várja a természet szerelmeseit, aminek a kibontása különböző feltételekhez van kötve. Ez lehet egy kirándulás közben látott állat, vagy bizonyos számú szimbólum szereplése egy játékban. Ezek a borítékok kártyacsomagokat rejtenek, amik bővítik és érdekesebbé teszik a játékot.
Azzal mondjuk számoljunk, hogy tetemes helyet követel magának az asztalon, de a látvány biztos mindenért kárpótol. Ha pedig nagyon autentikusak akarunk lenni az otthonunk melegében, akkor nyomjunk be egy végtelenített tábortűz videót, üljünk körbe a szőnyegen és pakoljuk ki a játékot a padlóra.
A Zöldellő mezőkön történő túrázás egyébként körülbelül 1 óra alatt is befejezhető, de a megfontolt túrázók azért el tudnak veszni az idő csapdájába, szóval ezzel számoljunk ha felkapjuk a túrazsákot.
A játékokat a Gémklub jóvoltából tudtuk bemutatni nektek!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban