A belgákat nem érdeklik a szankciók, folyamatosan importálják a gyémántokat Oroszországból
Antwerpen gyémántnegyedében egy kényelmes séta mindössze öt percet vesz igénybe. Pedig Belgium második városának szürke negyedében a világ nyersgyémántjainak 86%-a található. Antwerpen jellegtelen beton irodáiba milliárd éves drágakövek érkeznek Botswana, Kanada, Dél-Afrika, Angola – és Oroszország – bányáiból.
Az ukrajnai háború ellenére, amely dollármilliárdok mozgását állította le, Belgium továbbra is importál gyémántokat Oroszországból, bár sokkal kisebb mennyiségben, számol be a Guardian.
Az EU leállította az orosz szén importját, fokozatosan kivonja a legtöbb orosz kőolajat, és számos orosz árucikk, köztük az arany, a kaviár és a vodka vásárlását is beszüntette. A gyémántok mégis újra és újra kikerültek a szankciós listáról. A kihagyás annál is inkább szembetűnő, mivel a kereskedelem csak egyetlen uniós tagállamot érint – Belgiumot -, amely mindig is azt mondta, hogy nem akadályozná a tilalmat. A kereskedelem az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij erkölcsi nyomása ellenére is folytatódott. A béke “többet ér minden gyémántnál” – mondta márciusban a belga parlamentben.
A cserék folytatódtak, bár az orosz gyémántvállalat, az Alrosa az orosz állam ellenőrzése alatt áll. Oroszország és Jakutföld, a vállalat legtöbb bányájának otthont adó hatalmas észak-szibériai régió együttesen az Alrosa 66%-át birtokolja. Az Alrosa vezérigazgatója, Szergej Szergejevics Ivanov egyike volt az első oligarcháknak, akiket az Egyesült Államok az invázió első napján szankciókkal sújtott. Apja, Szergej Boriszovics Ivanov volt orosz védelmi miniszter, aki szintén amerikai szankciók alatt áll, Washington szerint Vlagyimir Putyin egyik legközelebbi szövetségese.
A vállalat továbbá finanszírozott egy B-871-es harci tengeralattjárót – amely a vállalat belső irodalma és az Európai Bizottság szerint az Alrosa nevet kapta. Az Alrosa tengeralattjáró júniusban tért vissza a tengerekre egy nyolcéves korszerűsítés után, amelynek során a hajót Kalibr cirkálórakétákkal szerelték fel – jelentette júniusban a Tass orosz állami hírügynökség.
Egy tervezet szerint szeptemberben uniós tisztviselők az Alrosa tengeralattjáró finanszírozására hivatkoztak, amikor a gyémántbányászatot uniós szankciók alá helyezzék. Amikor azonban a végleges tervezetet jóváhagyták, az Alrosa eltűnt a listáról. Ez volt legalább a második alkalom, hogy az utolsó pillanatban eltűnt.
Lengyelország és a balti államok ismét sürgetik, hogy a gyémántokat vegyék fel az EU szankcióinak következő – kilencedik – körébe, amelyet magas rangú tisztviselők az év végéig ígértek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/20/ukrajna-nem-targyalunk-fegyverletetelrol-mikor-epp-gyozunk/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban