1,1 a 10-ből: így értékelik a jövőjüket Afganisztánban
Amikor a tálibok 2021 augusztusában visszatértek a hatalomra Afganisztánban, az emberek remélték, hogy jobban bánnak majd az nőkkel, mint két évtizeddel ezelőtt. A romló gazdasági, szociális és humanitárius körülményekkel teli év ellenére a kormány továbbra is védekezik.
“Ha nők vagy férfiak szembeszállnak az állam parancsaival, megállítják őket. Más országokban megölik őket” – mondta Mohammad Akif Muhajir, az afgán erkölcsügyi és erkölcsmegelőzési minisztérium szóvivője egy nemrégiben adott BBC-interjúban. “Afganisztánban nem tettünk ilyet”. A szomszédos Iránban a nőket megverték és bebörtönözték, amiért nem tartották be a rezsim szigorú, takarásra vonatkozó szabályait – bár mostanában vannak jelei annak, hogy az ország teokratái enyhíthetnek az álláspontjukon. De valójában a tálibok alatt az élet nyomorúságos, és a nők különösen szenvednek, számol be az Economist.
A nők megbecsülése történelmi mélypontra süllyedt a Gallup kutatócég szerint, amely 2008 óta mindkét nemhez tartozó afgánokat megkérdezett az életminőségükről. Legutóbbi felmérése során a Gallup július 20. és augusztus 27. között 1000 afgán állampolgár országos reprezentatív mintájával beszélgetett. Arra a kérdésre, hogy szerintük “tisztelettel és méltósággal” bánnak-e a nőkkel, mindössze 12% válaszolt igennel. A férfiak egyharmada válaszolt így. A lányokat kitiltották a középfokú oktatásból. A tálibok azt mondták, hogy ez a korlátozás csak átmeneti, de azóta elismerték, hogy nem tervezik annak feloldását. A nők a legtöbb szakmában nem dolgozhatnak, és nem mozoghatnak szabadon férfi rokon kísérete nélkül.
Még az ukránok is jobban “élvezik” az életet
A férfiak sem állnak sokkal jobban. A gazdaság összeomlásával sokan elvesztették a munkájukat. Nyolcvannégy százalékuk azt mondja, hogy néha nehezen tudnak élelmiszert venni. Amikor megkérdezték őket, hogy hogyan értékelik az életüket egy nullától tízig terjedő skálán, ahol a nulla a “lehető legrosszabb életet” jelenti, az afgánok (férfiak és nők egyaránt) átlagosan 1,3-at adtak maguknak, ami rekordalacsony érték. Ráadásul a Gallup által az elmúlt két évben vizsgált mintegy 150 ország közül ez a legrosszabb eredmény. Összehasonlításképpen: az ukránok szeptemberben átlagosan 4,6 pontra értékelték a körülményeket. A legmagasabb pontszámot Afganisztánban hat volt, amit egyetlen férfi válaszadó adott. Viszont több, mint egynegyedük a nullát jelölte meg. A nők pesszimistábbak, mint a férfiak. 2016-ban, miután több mint egy évtizede egyre nagyobb szabadságot élveztek, a nők magasabbra értékelték életminőségüket, mint a férfiak. Most mindössze 1,1-re értékelik az életüket, szemben a férfiak 1,5-ös értékével.
A 2016-os és 2019-es felmérések szerint a legtöbb afgán úgy képzelte, hogy az élete jobb lesz. De 2021-re a tendencia megfordult. Idén tízből mindössze egyre értékelik a jövőjüket. Ismét a nők borúlátóbbak, átlagosan 0,9-es értékelést adnak, szemben a férfiak 1,1-es értékével. A jobb életbe vetett remények szertefoszlottak, akárcsak az az elképzelés, hogy a tálibok uralma ezúttal másképp alakulna.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/06/elhencegtek-hogy-mennyire-biztonsagos-az-uj-borton-majd-szinte-rogton-megszokott-egy-veszelyes-rab/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban