Ez a csendes ház volt az orosz kémek főhadiszállása Londonban
A nyugat-londoni Ruislipben található Cranley Drive sokak számára egy átlagos, csendes lakóutca volt. Még a szomszédok sem tudták, mi zajlik a 45-ös ház ajtaja mögött.
Kívülről nézve a Ruislipben, a Cranley Drive 45-ös szám alatt található ház csak egy átlagos bungaló volt egy csendes lakóutcában. Mielőtt minden kiderült volna, a szomszédok azt állították, hogy a lakók barátságos könyvesbolt-tulajdonosok, akik szívesen rendeznek partikat – írja a Mirror.
Mégsem annyira barátságosak
Hamarosan azonban kiderült, hogy a két lakó zárt ajtók mögött egy titkos orosz kémhálózatot működtetett, hogy a brit kormányról bizalmas információkat csempésszen Moszkvába. Peter és Helen Kroger, valódi nevükön Morris és Lona Cohen, az 1950-es évek közepén vásárolták meg a bungalót, és titkos műveleteik fedezésére költöztek be.
2017 novemberében a kémhálózatot a brit biztonsági szolgálat, ismertebb nevén az MI5 által titkosítás alól feloldott, figyelemre méltó mennyiségű iratanyagból fedezték fel. A háború utáni években Nagy-Britanniában működött a Portlandi Kémkör (Portland Spy Ring) néven ismert jelentős orosz kémhálózat, amelynek tagjai között volt Gordon Lonsdale hírszerző ügynök, Harry Houghton volt brit haditengerészeti attasé, Ethel Gee és a Cohen/Kroger házaspár.
A kémkör története
A Cohen/Kroger házaspár azután keveredett bele a kémkörbe, hogy Morris Cohen/Peter Kroger az amerikai hadseregben töltött szolgálati idejét követően megsérült, ami miatt szovjet külföldi hírszerzőként tevékenykedett.
Eközben Houghtont az 1950-es években a lengyel hírszerzés beszervezte, majd később átadta az oroszoknak, hogy szigorúan titkos információkat szerezzen a brit kormányról. Az MI5 története szerint 1952 januárja és novembere között Houghton igen “termékeny” volt: rengeteg információval látta el szovjet megbízóit. Csak ez idő alatt 99 titkos dokumentumot osztott meg velük, köztük a haditengerészeti hírszerzés kézikönyvét.
1953-ban a kém visszatért az Egyesült Királyságba, és Lonsdale és Gee mellett a dorseti Portlandben, a haditengerészet akkori víz alatti felderítő bázisán kezdett dolgozni. Továbbra is információkat szivárogtatott ki az oroszoknak, és még nagyobb sebességre kapcsolt, amikor a felesége háta mögött viszonyt kezdett Ethel Gee kolléganőjével, aki hozzáférhetett a még érzékenyebb dokumentumokhoz.
Houghton akkori felesége 1955-ben fordult a haditengerészeti hivatalhoz a férjével kapcsolatos gyanújával. Azonban a férfi továbbra is szivárogtatott információkat egészen 1960-ig, amikor egy lengyel disszidens leleplezte a hálózatot. Ekkor derült ki, hogy Houghton és Gee hétvégenként együtt utazott Londonba, és házaspárnak adták ki magukat, hogy névtelenségben maradjanak.
A városban tett látogatásaik alkalmával találkoztak Lonsdale hírszerző ügynökkel, akinek valódi neve Konon Molody volt. Molody egy KGB-s “illegális” volt, egy hamis személyazonossággal rendelkező, be nem jelentett kém, aki Houghton és Gee, valamint a Cohen/Kroger házaspárt irányította az oroszok megbízásából.
1960. január 7-én a Különleges Ügyosztály emberei letartóztatták Houghtont, Gee-t és Lonsdale-t a londoni Old Vic színház közelében, ahol kiderült, hogy titkos haditengerészeti dokumentumok vannak náluk. Közben a Cohen/Kroger házaspárt Ruislipben tartóztatták le, és amikor a rendőrség átkutatta a bungalót, kémfelszerelést és egy titkos csapóajtót találtak a hűtőszekrény alatt.
A leleplezés és az ítéletek
Cohen/Krogerék csak egy bejelentésnek köszönhetően lepleződtek le, ami arra késztette a hírszerző ügynököket, hogy alapos megfigyelési ellenőrzést végezzenek a ruislip-i ingatlanon egy közeli szomszéd házában. A bíróságon Lonsdale nem volt hajlandó elárulni valódi nevét, még akkor sem, amikor 25 évre leültették. Houghton és Gee 15 évet kapott, míg Cohen/Krogeréknek azt mondták, hogy a következő két évtizedet rács mögött fogják tölteni.
A házaspár Moszkvában élte le hátralévő életét, mielőtt a 90-es években elhunytak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/08/orosz-nehezfiut-kellett-kiadnia-amerikanak-hogy-visszakaphassa-kosarasnojet-putyintol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban