Akkora marsrengés volt a vörös bolygón, mint az összes többi együttvéve
A Marsot idén májusban megrázó hatalmas, rekordot jelentő rengés legalább ötször nagyobb volt, mint a korábbi rekordtartó – derült ki egy új kutatásból.
Egyelőre nem világos, hogy mi volt a rengés forrása, de mindenképpen meghökkentő volt. Amellett, hogy ez volt a legerősebb rengés, amelyet eddig a Marson regisztráltak, jelentős mértékben a leghosszabb is volt: 10 órán keresztül rázta a vörös bolygót, írja a Science Alert.
“Az ezen marsrengés által felszabaduló energia megegyezik az összes eddigi marsrengés összesített energiájával.” Ezt nyilatkozta John Clinton, a Svájci Szövetségi Technológiai Intézet szeizmológusa, folytatva, hogy “bár az esemény több, mint 2000 kilométerre volt az InSight marsi szondától, az általa rögzített hullámok olyan nagyok voltak, hogy szinte megtelítették a szeizmométerünket”.
A Geophysical Research Letters című szaklapban közzétett új elemzés szerint a rengés erőssége 4,7-es volt. A korábbi rekordot egy 2021 augusztusában észlelt 4,2-es erősségű rengés tartotta.
Ez talán nem hangzik nagy rengésnek a Föld mércéjével mérve, ahol a valaha mért legerősebb rengés 9,5 körüli erősségű volt. De egy olyan bolygó esetében, amelyet szeizmikusan inaktívnak hittek, amíg a NASA InSight szondája 2019 elején el nem kezdte rögzíteni a belsejét, ez lenyűgöző.
Bár a Marsban és a Földben sok a közös vonás, van néhány igazán kulcsfontosságú különbség. A Marsnak nincsenek tektonikus lemezei; és nincs összefüggő, globális mágneses mezeje sem, amit gyakran annak jeleként értelmeznek, hogy a Mars belsejében nem sok minden történik, mivel a Föld mágneses mezeje az elméletek szerint a belső termikus konvekció eredménye.
Az InSight felfedte, hogy a Mars szeizmikusan nem olyan csendes, mint azt korábban feltételeztük. “Nyikorog és dübörög”, ami vulkanikus tevékenységre utal a Cerberus Fossae régió alatt, ahol az InSight leszállóegység guggol, és a bolygó rejtett belsejét figyeli.
De nem csak a Mars aktivitásának meghatározása az egyetlen ok a marsrengések megfigyelésére. Az, ahogyan a szeizmikus hullámok terjednek a bolygó felszínén, segíthet feltárni a bolygó belsejének sűrűségváltozásait. Más szóval, ezek segítségével rekonstruálható a bolygó szerkezete.
Ezt általában itt a Földön végzik, de az InSight által rögzített több száz rengés lehetővé tette a tudósok számára, hogy a Mars belsejének térképét is megalkossák.
A májusi rengés lehet, hogy csak egy szeizmikus esemény volt a sok közül, de annál fontosabb volt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/16/18-video-eloben-kozvetitette-a-sajat-kivegzeset-ez-a-kinai-blogger-verfagyaszto-az-uvoltese/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe