Itt a világ első űrdrónja?
Az orosz S-70 Okhotnik (Vadász) pilóta nélküli harci repülőgép (UCAV), amely a Szu-57-es vadászgép “szárnysegédjeként” is működhet, mesterséges intelligencia (AI) képes, és megfelelő hajtóművekkel felszerelve képes elérni a világűrt.
Az Izvesztjának adott interjút a neves orosz hadtörténész, Jurij Knutov, aki a Légvédelmi Erők Múzeumának igazgatója, és állítása szerint az Egyesült Államok megpróbált hasonló teljesítményjellemzőkkel rendelkező pilóta nélküli harci repülőgépet (UCAV-ot) kifejleszteni, de feladta a projektet, miután mérnökei nem tudták leküzdeni a technikai akadályokat.
Az orosz űrdrónt, az S-70 Okhotnikot egy AL-31-es turbó sugárhajtómű hajtja, és várhatóan 1000 kilométer/órás sebességgel repül, hatótávolsága pedig 6000 kilométer. A hatodik generációs drón az alacsony láthatóság és a szuperszonikus sebesség mellett képes nagy magasságok elérésére, és a jövőben a világűrbe is eljuthat, és belső rekeszei 2,8 tonna hasznos fegyverzetet hordoznak.
Vlagyimir Artyakov, a Rosztek állami vállalat első vezérigazgató-helyettese azzal dicsekedett, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) egyetlen országának sincs olyan UCAV-rendszere, amely felérne az Okhotnikhoz.
A tervek szerint a Szu-57-es képes Okhotnik drónok raját irányítani, és ez a kombináció nagyszerű lehetőségeket nyit a stratégiai harci feladatok megoldására. A ‘Vadász’ ugyanúgy készül, mint a Szu-57-es, ami már Ukrajnában is bizonyított.
Az oroszokok szerint a Szu-57-es és az Okhotnik például csapat vagy nagy stratégiai célpontokat, például az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) parancsnoki központjait és polgári-katonai célpontokat semmisítene meg, vagy megkönnyítené a nagy bombázók, például a Tupoljev Tu-160, Tu-22 vagy MiG-31-esek útját, amelyek a Kh-101-es cirkálórakétát vagy a Kinzhal hiperszonikus rakétát képesek hordozni, hogy kiadják hasznos terhüket.
A csúcsdrón gyors ütemben fejlődik, 2019-ben vo,t az első teszt, 2021 decemberében mutatták be a laposabb fúvókával rendelkező változatot, és bejelentették, hogy 2023-ra megkezdődik a sorozatgyártás. A drónhoz egy új földi vezérlőállást is fejlesztenek, ami azt jelzi, hogy a drón 2024-re juthat el először az Orosz Légierő egységeihez.
Ünneplés előtt várjon a bizonyítékokra
A drónok és az orosz haditechnika egyik amerikai szakértője, bár szkeptikus az S-70 Okhotnik űrbeli képességeit illetően, azt mondta, hogy eredetileg “légvédelmi behatolónak” tervezték.
“Az S-70-es űrrepülési képességei olyan emberektől származnak, akik nem közvetlenül érintettek a projektben, és ezért megkérdőjelezi a forrást, mondta az amerikai szakértő az EurAsianTimes-nak.
Ami a világűrben való repülési képességet illeti, amely feltételezhetően a sztratoszférában (körülbelül 50 kilométeres magasságban) lesz, az amerikai katonai elemző szerint a pilóta nélküli repülőgép megszünteti az emberi fiziológiára vonatkozó korlátozásokat, amikor ilyen magasságban működik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/17/az-egyesult-allamok-nagy-erokkel-kutat-ufo-k-utan/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje