Fényérzékenységet kiváltó anyagok, növények és gyógyszerek – a fototoxicitás
Bizonyos anyagok a bőrbe jutva, a napfényben lévő UV sugárzás hatására úgynevezett fototoxikus bőrreakciót váltanak ki. Ennek tünetei a másodlagos napégéssel megegyeznek. Azaz, kiporosodott, duzzadt, fájdalmas, gyakran hólyagos az érintett bőrfelület.
Hogyan alakul ki a fototoxicitás?
A fényérzékenyítő anyag eljuthat a bőrbe a keringés útján, például bizonyos gyógyszerek szedése járhat fototoxikus mellékhatással. Ezen kívül számos anyag és növény okozhat ilyen tüneteket. Ebben az esetben, az adott vegyület a bőrön keresztül szívódik fel.
Fontos megjegyezni, hogy ez dózis és fénykitettség függő. Vagyis a tünetek kialakulásához az adott anyagnak megfelelő koncentrációban kell felhalmozódnia a bőrben és az aktiváló fény energiának is meg kell haladnia egy adott mértéket.
Ekkor a fényérzékenyítő anyag az UV fény hatására a bőrben elkezd bomlani és a bomlástermékek okozzák a fototoxikus reakciót. Gyakran igen gyorsan, kb. 30-60 perc után kialakulnak a bőrtünetek, a fénynek kitett testfelületek veszélyeztetettek. Így például az arc, a nyak és a végtagok.
Fototoxikus anyagok
Számos dekorkozmetikumban használt színező- és illatosító anyag okozhat fényérzékenységet. A parfümökben alkalmazott bizonyos növényi olajok szintén fényérzékenységet indukálhatnak. Ilyen például a bergamott, citrom, narancs, lime vagy a babérlevélből nyert olaj. Általánosságban elmondható, hogy a citrusfélékből nyert illóolajok fototoxikus hatással rendelkeznek.
Fényérzékenységet okozó növények
Számos növényfaj termel és választ ki fényérzékenyítő anyagokat, úgynevezett furokumarinokat. Ezeket a vegyületeket a növények a rovarkártevők, patogén gombák és emlősök elleni védekezésként termelik. Az ernyősvirágzatúak és a rutafélék közül kerül ki a legtöbb furokumarint termelő növényfaj, azonban az eperfafélék és pillangósvirágúak néhány tagja is érintett.
Az alábbi vadon termő, illetve konyha-, fűszer- és díszkertben termesztett növénnyel legyünk fokozottan elővigyázatosak:
- vadmurok, közönséges medvetalp, erdei turbolya, angyalgyökér;
- kapor, édeskömény, koriander, lestyán, ánizs;
- zeller, paszternák, petrezselyem, sárgarépa;
- kerti ruta, füge;
- kaukázusi- és Sosnowsky-medvetalp.
A kertben termesztett növények esetén lehetőség szerint viseljünk hosszú ruházatot, kesztyűt. Inkább reggel vagy késő délutántól gondozzuk ezeket a növényeket, valamint alaposan mossuk le a bőrünket, ha érintkeztünk velük. Esetleges hosszabb fizikai kontaktus után kerüljük a napon való tartózkodást.
A kaukázusi – és Sosnowsky-medveltalp inváziós özönnövények Magyarországon és sokkal nagyobb elővigyázatosságot igényelnek, figyelmeztet a Nébih. Csak speciális védőruhában szabad ezeket az évelő gyomokat irtani.
Nagyon fontos az orvosi kezelés, mivel érintésükre súlyos bőrtünetek alakulnak ki, akár maradandó hegesedéssel. Nedveik szembe kerülve pedig átmeneti vagy végleges vakságot okozhatnak.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek
Számos gyógyszer mellékhatásaként jelentkezhet fototoxikus bőrreakció napsugárzás hatására. Ezek lehetnek: bizonyos antibiotikumok, gombaellenes szerek, némely keringési rendszer kezelésére szolgáló hatóanyag, egyes pszichiátriai gyógyszerek stb. Lokálisan például egyes nem-szteroid gyulladáscsökkentők vagy antihisztaminok okozhatnak bőrtüneteket. Állandóan szedett gyógyszerek esetén konzultáljunk a kezelőorvossal. Mindig olvassuk el és gondosan őrizzük meg a gyógyszerek betegtájékoztatóját.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek szedése, külsőleges alkalmazása esetén fektessünk fokozott hangsúlyt a fényvédelemre.
Használjunk rendszeresen fényvédő termékeket, kerüljük a tűző napon való tartózkodást, napozást. Viseljünk kalapot, hosszú, bő ruházatot.
Bármely esetben a súlyos, nem múló vagy romló bőrtünetek esetén forduljunk orvoshoz!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon