Brazília sem marad ki a január 6-hoz hasonló demokráciát támadó eseményekből. Vasárnap Brazília fővárosában, Brazíliavárosban a volt elnök, Jair Bolsonaro támogatói megostromolták a demokrácia intézményeit. A tüntetések nem most kezdődtek, hiszen már Luiz Inácio Lula da Silva megválasztása óta nem hajlandók elfogadni a választási eredményeket.
A TLDR Daily szerint, a tüntetők behatoltak a kongresszus épületébe, az elnöki palotába és a legfelsőbb bíróság épületébe is. Vagyis az demokrácia összes hatalmi ágát, a törvényhozást, a végrehajtást és az igazságszolgáltatást is támadás érte. A támadást megelőzően Bolsonaro radikális támogatói hetekig katonai bázisok előtt táboroztak a hadsereg beavatkozást követelve, mert nem fogadják el Lula győzelmét.
Lula elnöksége
Nem először került Lula az elnöki székbe, hiszen már 2003 és 2010 között is betöltötte ezt a pozíciót. Lula elnöksége nagyon sikeres volt és több mint 20 millió embernek segített kitörni a szegénységből. Azonban az őt követő időkben a brazil politika turbulensebb vizekre evezett. Lulát 2017-ben pénzmosás és korrupció vádjával letartoztatták és közel két évig börtönben ült. Viszont a legfelsőbb bíróság 2019-ben felülvizsgálta az esetet és törvénytelennek nyilvánította Lula bebörtönzését.
Lula sosem tűnt el a politikai életből és 2022-ben sikeresen megnyerte az elnökválasztást is. Ugyanakkor ezt az őt megelőző Bolsonaro támogatói nem voltak hajlandók elfogadni és azt állítják, hogy a választás el lett csalva. Azóta a tüntetők számtalan tüntetést szerveztek és miután Lula beiktatására sor került, úgy látszik nyomatékosítani kívánták a mondanivalójukat.
Az ostrom
A demokrácia intézményeinek ostroma vasárnap történt, így az intézményekben senki sem tartózkodott. Sokan az Egyesült Államokban 2020 január 6-án történt Capitolium ostromához hasonlítják az eseményt. Ekkor Donald Trump radikális támogatói betörtek a Capitoliumba és megpróbálták a választási eredményeket megmásítani. Bár a Brazíliavárosban történt események mérete sokkal nagyobb volt, mint az Egyesült Államokban történteké, mégis kevésbé volt drámai, hiszen éppen szünetelt a munka az intézményekben.
Lula elítélte az ostromot és neofasisztáknak, vandáloknak, illetve fanatikusoknak nevezte az elkövetőket. Megesküdött, hogy az elkövetők “pénzelőit” bíróság elé fogja állítani. Ezenkívül a rendőröket is megvádolta inkompetenciával és rosszakarattal. A DW News értesülései szerint azt sem lehet kizárni, hogy a rendőrség is bűnrészes és szándékosan nem próbálták megállítani a tüntetőket. Éppen ezért az ostromnak nem voltak sem sérültjei, sem pedig áldozatai, hiszen nem volt ellenállás, amellyel a tüntetőknek harcolnia kellett volna.
Következmények
Végül Lula elrendelte a szövetségi biztonsági erők beavatkozását a fővárosban, amely január 31-ig lesz érvényben. Körülbelül 400 embert tartóztattak le eddig és a szövetségi körzet biztonsági titkárát kirúgták, aki egyébként Bolsonaro kormányában miniszter volt. A főváros és környező területek kormányzóját pedig 90 napra felfüggesztette a legfelsőbb bíróság.
A tüntetők végül semmilyen eseményt nem zavartak meg és Lula beiktatását sem akadályozták meg, hiszen az már egy héttel az események előtt már megtörtént. Bolsonaro elhatárolódott a történtektől és nyilvánosan elítélte a történteket. Szerinte a békés tüntetés és demonstráció a demokrácia része, de a rongálás és vandalizmus ezen kívül esik. Lula ezzel együtt is részben Bolsonarot vádolta olyan beszédeire hivatkozva, amelyekben a vasárnapihoz hasonló tettekre buzdítja a híveit. Ezt természetesen Bolsonaro tagadja, miközben már Lula beiktatása előtt Floridába távozott.
A tüntetések egyre kevésbé Bolsonaroról szólnak és sokkal inkább arról, hogy Lulát börtönben akarják látni a tüntetők. A demokrácia ellen intézett támadást a világ vezetői is gyorsan elítélték. Sőt, az Egyesült Államok Képviselőházában páran azt is felvetették, hogy Bolsonarot vissza kéne küldeni Brazíliába.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/08/felakasztottak-egy-karatebajnokot-es-egy-karitativ-edzot-iranban/” ][/hm_embed]
Source: TLDR Daily, DW News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború