Ezek 2021 legjobb magyar múzeumai
Most már hagyományosnak mondható Múzeumok Éjszakája megnyitóján az Év Múzeuma 2021 elismeréseit átadták a Ludwig Múzeumban 2021. június 26-án.
Az idén 30 éves Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület, a múzeumi szakma képviseletében 1996-ban alapította, 2020-ban pedig megújította Az Év Múzeuma elismerést, amivel a szakterület kiemelkedő intézményeit díjazza. Az elismeréseket ebben az évben Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és Dr. Bereczki Ibolya, a Pulszky Társaság elnöke adták át.
Nagy múzeumok kategória
A nagy múzeumok kategóriájában a Magyar Nemzeti Múzeum vehetette át a díjat. A múzeum közleménye szerint a zsűri a következetes stratégia mentén kialakított korszerű muzeológiai gyakorlatáért, az online térben megvalósított sokszínű, hatékony ismeretátadási tevékenységéért és az intézmény nemzetközi elismertségének növeléséért díjazta az 1802-ben alapított közgyűjtemény teljesítményét.
„A Magyar Nemzeti Múzeum az elmúlt években köztudottan kimagasló gyűjteményi anyagának bemutatása, kutatása, gyarapítása érdekében hatékonyan építette határokon átnyúló és nemzetközi kapcsolatait, valamint a hazai közönségnek szóló ismeretátadási stratégiáját is eredményesen megújította” – áll az indoklásban.
A kollektív emlékezet ápolásához a múzeum munkatársai olyan kimenekedő tárlatokkal járultak hozzá, mint a Clara, a Közös időnk vagy a jelenleg is látogatható A Seuso-kincs. Pannonia fénye című kiállítás, illetve olyan színvonalas online tartalmakkal szolgáltak, mint a Pénzek színes világa videósorozat vagy a Nőnek való vidék. A korlátozások ellenére a múzeum szakmai programjai közül szinte mind megvalósulhatott. Az új virtuális kiállítások sem csupán a meglévő múzeumi terek befotózását jelentették, hanem teljesen új online tárlatok jöttek létre többek között a rendszerváltásról, a magyar arisztokraták életéről, Budapest fényeiről vagy a későbbre halasztott Ars et Virtus. Horvátország-Magyarország. 800 év közös kulturális öröksége tárlat anyagából.
Kis múzeumok kategória
A kis múzeumok kategóriájában a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeumnak ítélt díjat, amelyet az intézmény már másodszor érdemelte ki.
A Magyar Múzeumok szakmai oldal szerint a munkatársi közösség fáradhatatlanságát és a gyümölcsöző csapatmunkát mi sem bizonyítja jobban, minthogy az intézmény a járvány ideje alatt sem hagyta magára látogatóit, megszületett a közvetlen hangnemű, magazinszerű KaMu-blog, elindult a Gondolatok a raktárban című vlog, illetve egy percig sem állt le a sátoraljaújhelyi vár feltárása és leleteinek elsődleges feldolgozása.
Különdíj
A fődíjasok mellett a debreceni Déri Múzeum kapta meg az országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíjat, a Hajdúszoboszlói Fazekasház pedig a Magyar vidéki Múzeumok Szövetsége különdíját érdemelte ki. Az indoklás szerint a szakmailag hiteles kamara-kiállításaira épülő, színvonalas múzeumpedagógiai programjaiért, elkötelezett értékmentő tevékenységéért kapták az elsimerést.
Érdemes elolvasniMa tartják országszerte a Múzeumok éjszakáját
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon