Dolgozz kevesebbet: vitathatatlan érvek a négy napos munkahét mellett
A négy napos munkahét alapvetően is jól hangzik, de akinek ez nem elég, felsorolunk mellette még pár érvet:
Valós kísérlet
A 4 Day Week Global által szervezett valós kísérlet újabb meggyőző bizonyítékot szolgált a kevesebb munkaóra mellett. 2022 februárjában kezdődött a hat hónapos kísérlet, amelyben hat országban 33 vállalat csökkentette alkalmazottai munkaterhelését heti négy napra, azaz 32 órára. Ezzel azt próbálták kideríteni, hogy a munkavállalók ugyanolyan produktívak tudnak-e lenni az idő 80%-ában – mindezt ugyanazért a fizetésért.
Az eredmények elsöprően pozitívak voltak, hiszen a programban részt vevő vállalatok a bevételek növekedéséről, a munkavállalók egészségi állapotának és jóllétének javulásáról számoltak be, és pozitív hatást gyakoroltak a környezetre, írja az Business Insider.
Hihetetlen, de működik
A 4 Day Week Global egy nonprofit közösségi platform, amely a négynapos munkahetet népszerűsíti azáltal, hogy segíti a vállalatokat a bevezetésében, és finanszírozza a munka jövőjével kapcsolatos kutatásokat. A vállalatoknál végzett kísérletek és az eredmények elemzése érdekében a csoport a Harvard Business School, az Oxfordi Egyetem és a Pennsylvaniai Egyetem tudósaival működik együtt.
Az gyermekek számára köhögés elleni cukorkákat gyártó ír Soothing Solutions vállalat alkalmazottai szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, hogy a négynapos munkahét megvalósítható lenne, nemhogy jövedelmező. A tulajdonosok emberközpontú kultúrát akart kialakítani, így amikor értesültek a 4 Day Week programról, úgy látták, hogy ez egy módja a tehetségek vonzásának és megtartásának. A program indítása óta egyetlen munkatárs sem hagyta el a céget. Kell ennél jobb visszajelzés?
“Az egyik alkalmazottunknak van egy idős szülője, aki halálos beteg volt, és heti három-négy napot tölthetett velük. Azt mondta, semmi sem adhatja vissza neki ezt az időt. Más munkakörben ezt nem tehette volna meg.” – mesélte az ír gyár vezetője.
A munkavégzés újragondolására irányuló nyomás egyre nagyobb a cégeken. A Bolt technológiai startup lett az első unikornis, amely 2021-ben kipróbálta a négy napos munkahetet, és annyira sikeresnek találták, hogy három hónap után bevezették.
A rövidebb hetek más kísérletei is sikerrel jártak: egy 2021-es izlandi kísérlet pozitív eredményeket mutatott, és a Henley Business School 2019-es kutatása szerint a négynapos héten működő vállalkozások kétharmadánál nőtt a dolgozók termelékenysége.
Bár a személyzet jóléte és megtartása fontos, a kísérlet a bevételek növekedésével is járt a résztvevő vállalatok körében. A kísérletben részt vevő 16 vállalat közül, amelyek bevételi adatokat szolgáltattak, a vállalatok összesített bevétele a méretük szerint súlyozva 8,14%-kal nőtt, ami egyes vállalatok esetében közel 40%-kal magasabb volt, mint az előző év ugyanezen hat hónapos időszakának bevételnövekedése.
Mi lehet(ne) a hátránya?
A rövidebb hét azt jelentheti, hogy az alkalmazottak munkaterhelése minden nap nő, ami inkább több stresszt okoz, mint kevesebbet.
Azoknál a vállalatoknál, amelyeknél az ünnepek környékén vagy nyáron jelentősen nagyobb a forgalom, nem biztos, hogy a programot egész évre ki lehet terjeszteni.
Sok vállalat pedig, például a bankok vagy biztosítótársaságok, amelyek éjjel-nappal ügyfélszolgálatot igényelnek, vagy a 24 órás hírciklust követő hírügynökségek, nem képesek hetente akár csak egy napra is leállni.
De ezekben az esetekben a vállalatok a négynapos hetet úgy közelíthetik meg, ahogyan a hétvégéket már kezelik: Egyszerűen úgy alakítják ki a csapatok beosztását, hogy mindig legyenek dolgozó emberek.
A kísérletben részt vevő vállalatok szinte semmilyen hátrányról nem számoltak be. A résztvevők számára készített záró felmérést kitöltő 27 vállalat közül egyik sem mondta, hogy tervezné az ötnapos héthez való visszatérést. A kísérletben részt vevő 495 alkalmazott közül pedig szinte mindenki meg akarta tartani a négynapos munkahetet. A kísérletet követő felmérések szerint a vezérigazgatóktól és vezetőktől kezdve a fiatalabb alkalmazottakig mindenki messzemenő előnyöket észlelt, és most egy újabb, az egész Egyesült Királyságra kiterjedő kísérlet van folyamatban.
Kevésbé nyilvánvaló előnyök (ingázás, környezet, energia stb)
Bár a négynapos munkahét alkalmazói elsősorban az üzleti hatást keresik, a bevételekben vagy a munkavállalók jólétében, lehetnek kevésbé nyilvánvaló előnyök is. Egyrészt a kevesebb munkaidő alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár – az emberek kevesebbet ingáznak, és a vállalkozások kevesebb energiát használnak. A 4 napos hetet vizsgáló kísérlet megállapította, hogy a résztvevők egy órával kevesebb időt töltöttek ingázással, mint a kísérlet előtt.
A négynapos hét a nők számára a jólét, az élettel való elégedettség és az alvás terén is hatalmas javulást biztosít. Mivel a nők általában több gondozási feladatot vállalnak, a plusz szabadnap számukra volt a legelőnyösebb, mivel így az érzelmi munkával járó többletterhek egyenletesebben oszlanak el.
Nem valószínű, hogy a világ egyik napról a másikra áttér a négynapos munkahétre, de a kísérlet valódi előnyöket hozott, és megállapította, hogy sokféle vállalat számára lehetséges a változtatás, amennyiben hajlandóak rá. Mivel a vállalatok továbbra is küzdenek a munkaerő vonzásával és megtartásával, a négynapos hét viszonylag egyszerű megoldást jelenthet. A legutóbbi kísérlet után pedig nem sok kifogás van arra, hogy ne próbáljuk ki.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/15/ezeken-a-munkahelyeken-lehet-havi-1-millio-folott-keresni-magyarorszagon/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?