A rosette-i kő segített megtalálni az egyiptomi csata helyszínét
Felfedezték az ókori egyiptomiak és a Ptolemaiosz Királyság által megvívott csata helyszínét, amelyet a rosette-i kő is megemlít.
A régészek már régóta tudnak a nagy lázadásról, az ókori egyiptomiak és a Ptolemaiosz Királyság közötti csatákról, amely Kr. e. 206-től Kr. e. 186-ig tartott, mivel a rosette-i kő és más történelmi szövegek is említik. A Live Science szerint most azonban a régészek végre felfedezték a felkelés egyik csatájának pontos helyszínét.
2009-ben a régészek megkezdték a Tell el-Timai nevű lelőhely feltárását, ahol egy ókori görög-római Thmouis nevű ipari város állt a Nílus-deltában, Észak-Egyiptomban. Az ásatások a Tell Timai Régészeti Projekt részei, a Hawaii Egyetem folyamatban lévő programja. Céljuk, hogy többet tudjunk meg Thmouisról és annak az ókori Egyiptomban betöltött szerepéről. A kutatócsoport eredményeit 2022. december 27-én tették közzé a Journal of Field Archaeology című folyóiratban.
Az ásatások során bizonyítékot találtak arra, hogy Thmouis egy erőszakos konfliktus kiindulópontja volt.
Azt viszont nem tudták, hogy melyiké
A következő évtizedben számos porig égett épület maradványait tárták fel, illetve hajítógép köveket, érméket és egy fej nélküli, a ptolemaioszi királynőt, II. Arsinoét ábrázoló szobrot. A tanulmány szerint rengeteg temetetlen ókori emberi maradványt is találtak a városban szétszórva.
“Olyan dolgokat láttam, amelyek felkeltették a kíváncsiságomat, és végül rájöttünk, hogy a pusztulási réteget nézzük” – mondta a Live Science-nek a tanulmány fő szerzője, Jay Silverstein, a Tell Timai projekt társigazgatója, az egyesült királyságbeli Nottingham Trent Egyetem régésze és vezető oktatója. “Aztán elkezdtünk holttesteket találni.”
A Ptolemaida-dinasztiát (Kr. e. 305-től Kr. e. 30-ig) I. Ptolemaiosz Szótér, Nagy Sándor egyik makedón hadvezére indította el. A rosette-i kő egy Kr. e. 196-ban, V. Ptolemaiosz fáraó uralkodása idején írt rendeletet tartalmaz, amikor a nagy lázadás zajlott. Az ókori egyiptomiak mind a Ptolemaioszok hatalomra jutása előtt, mind pedig utána aprólékosan ügyeltek a halottak eltemetésére. Sőt, “bonyolult földalatti balzsamozó műhelyeket” hoztak létre, mint amilyet nemrég fedeztek fel Szakkarában.
“Egyiptomban az emberek nagy figyelmet fordítanak az emberek eltemetésére, így az, hogy az emberek nincsenek eltemetve, sokat elárul” – mondta Silverstein. “Mindezek a leletek azt az sugallták, hogy volt itt valamilyen esemény a történelemben, és ki kellett találnunk, hogy mi volt az.”
Az elhunytak személyazonossága azonban nem tisztázott. “A temetetlen halottak lehetnek Thmouisban élő görögök, akiket utolért az erőszakos felkelés, vagy lehetnek egyiptomiak, akik a város védelmében haltak meg.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/02/a-tudosok-is-meglepodtek-az-osemberek-ugyessegen-hatalmas-szornyekre-vadasztak/” ][/hm_embed]
Source: LiveScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
8 híresség, akik hihetetlen szerénységgel élnek hatalmas vagyonuk ellenére
Egyre közelebb a dodó feltámasztása
Mégsem épül meg az Új Nemzeti Galéria a Városligetben?
Az ősi piramisok Bosznia-Hercegovinában tényleg léteznek?
Helka és a Kelén: Két legendás balatoni hajó története
Ez a férfi 4 év alatt körbe gyalogolta világot 23 255 kilométert megtéve