Oroszország leszereli a világ legnagyobb tengeralattjáróját
Az orosz haditengerészet Északi Flottája végleg leszerelte a “Dmitrij Donszkoj” (TK-208) Typhoon-osztályú, nukleáris meghajtású ballisztikus rakéta tengeralattjárót (SSBN) az orosz TASS ügynökség szerint, amely a cpt. Vlagyimir Malcevre, az orosz haditengerészeti erők és hajózás jó hírnevéért dolgozó civil szervezet, az Összorosz Flotta Támogató Mozgalom elnökére hivatkozva. Ez volt az utolsó a hat Typhoon-osztályú (941-es projekt) SSBN közül, a valaha épített legnagyobbak közül.
A hírt először a RIA Novosztyi ügynökség jelentette még tavaly augusztusban, a hadiipari komplexumban dolgozó forrásra hivatkozva, de Malcev hamarosan cáfolta.
A Dmitrij Donskoj volt a 941-es Akula projekt (NATO-kódnevén: Typhoon) első stratégiai atom-tengeralattjárója, és egyben a leghosszabb ideje szolgálatban maradt ilyen tengeralattjáró. Ennek oka az volt, hogy a 995/995A Borey projekt új generációs SSBN-jeihez tervezett R-30 SLBM-mel ellátott Bulava-M ballisztikus rakétarendszer tesztegységévé alakították át.
A Dmitrij Donszkoj a projekt két másik tengeralattjárójával, az Arhangelszk és a Szeverstal, együtt a szeverodvinszki haditengerészeti bázison várja majd a megsemmisítést, írja a TASS orosz állami hírügynükség. Először a két atomreaktort távolítják el, majd a nukleáris berendezés többi részét, végül az acélszerkezetet selejtezik. Egyelőre nem közöltek időpontot az SSBN leszerelésére.
A TK-208 SSBN (hivatalos orosz megnevezés: stratégiai célú nukleáris nehéz tengeralattjáró cirkáló) a 941 Akula (cápa) projekt hat egységből álló sorozatának prototípusa volt. A hajó terveit a leningrádi “Rubin” Tervezőiroda dolgozta ki Szergej N. Kovaljov vezetésével.
A 941-es projekt SSBN-jei a kezdetektől fogva nagy érdeklődést keltettek. Elsősorban páratlan méretük okozta őket, hiszen bekerült a “Guinness Rekordok Könyvébe” is, illetve a külső forma találgatásokra adott okot. A belső tér kialakítása is sokáig rejtélyes maradt. A Typhoon-osztály szerkezete két párhuzamos főnyomótestből és a fölöttük elhelyezett különálló modulokból állt: parancsnoki, torpedó- és tatmodulokból.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/04/a-dnyiproi-meszarlas-felrazta-az-orosz-nepet/” ][/hm_embed]
A fő hajótestek között – azok áthatolása nélkül – egy 20 rakétaindítóból álló készletet helyeztek el. Az egész szerkezetet hidrodinamikus külső hajótest vette körül. Ez az elrendezés tette őket a valaha épített legnagyobb tengeralattjárókká. A TK-208 170,0×23,3 méteres volt, és víz alá merülve 48 000 tonna vízkiszorítású, több mint a legtöbb második világháborús csatahajó!
A TK-208 gerincét 1976. július 17-én tették le. A tengeralattjárót 1980. szeptember 29-én bocsátották vízre, és 1981. december 29-én állt szolgálatba. Ebből az osztályból még öt tengeralattjáró épült. A hetedik nem készült el pénzügyi és politikai okok miatt, az okok a szovjet birodalom összeomlásával hozhatóak összefüggésbe. 2002-ben a Dmitrij Donskoj átesett a 941UM projekt modernizációján, amely után részt vett a Bulava rakétarendszer tesztjein.
A Szovjetunió és Oroszország politikusai és magas rangú katonatisztjei, köztük Gorbacsov és Putyin, szívesen mutatkoztak a Typhoonokon. 2017-ben a Dmitrij Donszkoj a Petr Velikiy nehézcirkálóval, 11442-es projekt, az Északi Flottától a Balti-tengerre ment, hogy részt vegyen a Kronstadtban megrendezett flottaparádé központi ünnepségén. Útját a NATO-erők megfigyelték, és nagy – és jogos – szenzációt keltett.
A Typhoon, a szovjet gigantománia számos megnyilvánulásának egyike, végül történelmet írt. Ma a világ legnagyobb tengeralattjárója a BS-329 Belgorod, egy különleges célú egység, a 2M39 Poseidon nukleáris torpedók hordozója.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz
Honnan ered a malacpersely?