A magyar orvos, aki megmentette a Titanic túlélőit
Minden idők legnagyobb hajókatasztrófája, a Titanic elsüllyedése valamivel több mint 110 évvel ezelőtt történt. A történetek szerint több magyar ember is az utasok között volt. A leghíresebb magyar, akinek köze volt a Titanic tragédiájához azonban egy magyar orvos, aki orvosi ellátást nyújtott azoknak, akik túlélték a szörnyű balesetet.
A Titanic 270 méter hosszú és 56 méter széles volt. Úgy gondolták, hogy elsüllyeszthetetlen, ezért volt az óceánjárón a tanácsolt 64 helyett csak 16 mentőcsónak. Miután a hajó elsüllyedt, világossá vált, hogy a mentőcsónakok elégtelen száma nagyban hozzájárult a halálos áldozatok óriási számához.
A hajó szörnyű sorsának számos oka van. Néhány közülük emberi hiba volt, mások szerencsétlen véletlenek sorozata. A Blikk a katasztrófa 110. évfordulója alkalmából tavaly áprilisban egy minden bizonnyal a fedélzeten tartózkodó magyar utas és a lehetséges magyar utasok szemszögéből vizsgálta a történetet.
Leopold Weisz
Leopold Weisz az egyetlen magyar, aki biztosan a Titanic utasa volt. Weisz Lipót néven született Veszprémben 1875 körül. Tizenkilenc éves korában kivándorolt, és Angliában tanult a Bromsgrove-i Iparművészeti Társaságnál. Ott ismerkedett meg későbbi feleségével, a belga Mathilde Françoise Pëde-vel. Weisz Angliába utazott feleségéért, és együtt indultak el Kanadába, ahol a pár a jövőjüket képzelte el. Eredetileg első osztályon utaztak volna a Lusitania nevű hajón, de átszállították őket a Titanic másodosztályára, amelyre április 10-én Southamptonban szálltak fel.
Mint a Blikk írja, Weisz nem élte túl a katasztrófát, amelyet egy jégheggyel való ütközés okozott, de felesége helyet tudott foglalni a 10-es számú mentőcsónakban. Mint kiderült, Weisz a teljes vagyonát a kabátjába varrt aranyrudakban szállította. Felesége nincstelenül érkezett New Yorkba. Szerencsére, amikor azonosították férje holttestét, amelyet a 283-as mentőmellényben találtak, visszaadták az özvegynek a férjénél talált nemesfémeket.
A hős orvos
Dr. Lengyel Árpád volt a Titanic segítségére siető Carpathia hajó hősies orvosa. Miután a Titanic a jéghegynek ütközött, az rádión keresztül próbált kapcsolatba lépni a környező hajókkal, hogy segítségére siessenek. A Carpathia volt az első hajó, amely a rádiójeleket fogta.
A Carpathia 705 utast és matrózt tudott elszállítani, akik közül sokan megsérültek. A túlélők ellátásával egy magyar származású orvos foglalkozott a hajón. A legtöbb esetben hipotermia (kihűlés) miatt volt szükségük orvosi segítségre a túlélőknek. Ezen kívül zúzódásokat és töréseket is kezelt a magyar orvos azon a hajnalon. Dr. Lengyel és munkatársai fáradhatatlanul ápolták a túlélőket egészen New Yorkig. Az orvos hősies magatartásáért számos kitüntetést kapott.
ITT elolvashatja a cikk angol nyelvű változatát.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/08/16-szazadi-kiralyno-titkositott-leveleit-fejtettek-meg/” ][/hm_embed]
Source: Blikk, Encyclopedia Titanica
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét