Óriási méretű dinoszauruszfajt fedeztek fel, csak a combcsontja nagyobb volt, mint egy ember
A felfedezés alapján van még mit tanulnunk a dinoszauruszokról.
Egy új dinoszaurusz-fajta került elő Patagóniában, és méretei szinte sokkolóak. A combcsontja körülbelül olyan hosszú, mint egy magas felnőtt ember, így ez egy ritka lelet, amely arra tanít minket, hogy még sok mindent meg kell tanulnunk ezen dinoszauruszok csoportjáról, ismerteti az IFLScience.
A titanoszaurusz szauropodák e kládja a kora kréta korszakból származik, és maradványaikat Dél-Amerikában találták. Az újonnan felfedezett fajt, a Chucarosaurus diripiendát nemrégiben írták le egy tanulmányban, miután a patagóniai Rio Negro tartományban megtaláltak néhány megkövesedett maradványt.
Az újonnan felfedezett faj a késő kréta korban, körülbelül 94 millió évvel ezelőtt élt. Ami talán meglepő a C. diripienda esetében, az a viszonylag karcsú combcsontja, amely a sípcsontjával és az ülőcsontjával (páros csont a medencében) együtt nagyobb morfológiai változatosságot mutat, mint a korábban felfedezett példányok. Emellett a kládot egy olyan régióba helyezi, ahonnan korábban még nem jegyezték.
“Annak ellenére, hogy egy jól feltérképezett régióról van szó, ezek az óriások a mai napig az ismeretlenek voltak a Río Negro tartomány mezozoikumi lelőhelyein” – mondta a Sci Newsnak a kutatás vezető szerzője, Federico Agnolin, az Argentin Természettudományi Múzeum paleontológusa.
Mivel csak néhány rendszertani egység hiányos csontvázaiból kell kiindulniuk, a paleontológusok számára nehézséget okoz, hogy bizonyos dinoszauruszok jellemzőire vonatkozóan átfogó meghatározásokat alkossanak, ezért a C. diripiendához hasonló leletek izgalmas lehetőséget nyújtanak a hiányosságok pótlására. Még akkor is, ha ez néha azt jelenti, hogy tágabbra tárjuk a lehetőségek listáját.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/08/az-elefantok-segitenek-megmenteni-a-bolygot/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?