Töltött fegyverrel állt az MRI gép mellé, meghalt
Egy brazil férfi belehalt sérüléseibe, amelyeket a múlt hónapban hasba lőtte magát a nála lévő rejtett pisztollyal egy működő MRI-gép közelében.
A kórház megfelelően járt el
A 40 éves ügyvéd és a fegyvertartás lelkes támogatója a jelentések szerint annak ellenére magánál tartotta a fegyvert, hogy szóban és írásban felszólították, hogy távolítson el minden fémtárgyat, mielőtt elkísérte volna az édesanyját a vizsgálóterembe. Leandro Mathias de Novaes január 16-án vitte édesanyját a brazíliai Sao Paulóban található Laboratorio Curába egy MRI vizsgálatra. A jelentések szerint a klinikai személyzet arra utasította de Novaest és édesanyját, hogy a szokásos eljárás keretében minden fémtárgyat hagyjanak a vizsgálótermen kívül.
A létesítmény szóvivője a Telegraphnak nyilatkozott, közölte a Science Alert.
“Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a Cura csapata minden balesetmegelőzési előírást betartott, ahogy az minden egységben szokás. Mind a pácienst, mind a kísérőjét megfelelően tájékoztatták a vizsgálóhelyiségbe való belépés eljárásáról, és figyelmeztették őket, hogy minden fémtárgyat távolítsanak el.”
Ennek az egyszerű cselekedetnek az oka meglehetősen egyszerű. A test leképezéséhez az MRI 1,5 és 3,0 tesla (a mágneses indukció SI mértékegysége) közötti mágneses erővel kényszeríti a vízmolekulák protonjait, hogy nagyjából egy irányba mutassanak.
Egy alacsony energiájú elektromágneses impulzus megmozgatja a részecskéket, amelyek a környező anyagoktól függően különböző időn belül visszatérnek a kiindulási pontjukra. A protonok rázkódásának ezt a kontrasztjából részletes képet kapjnak a belsőnkről. Hogy némi fogalmat adjunk arról, milyen erős ez a mágneses mező, egy hűtőmágnes néhány ezred tesla nagyságrendű. Néhány erős ritkaföldfém mágnes erőssége akár egy tesla körül is lehet.
Ez nem eget rengető, de bőven elég ahhoz, hogy nagyméretű ferromágneses tárgyak kölcsönhatásba lépjenek vele. Egy 2001-ben bekövetkezett baleset halálos fejsérüléseket okozott egy gyermeknél, amikor az MRI egy fém oxigénpalackot hajított el a szoba másik végéből.
Kis tárgyakkal is maradandó sérülést okozhat
Kisebb tárgyak, mint például az ékszerek esetében, az erős mágneses mező áramot hozhat létre az anyagban, amely elegendő hőt vezethet ahhoz, hogy kellemetlen helyi égési sérülést okozzon. Hogy de Novaes esetében pontosan mi történt, talán soha nem derül ki. Az övébe rejtve a fegyver elsült, amikor a gép aktiválódott, és olyan sebet okozott, amely tragikus módon több hét után a Sao Luiz Morumbi kórházban életét vesztette.
A fegyvertartás szószólójaként, akinek több ezer követője van a közösségi médián, de Novaes nyilvánvalóan nem volt idegen a lőfegyverek körében. A rendőrségi feljegyzések szerint volt engedélye a viselésére, és a fegyver regisztrálva volt. Hogy önelégültségről vagy feledékenységről volt-e szó, nem világos, de az eset tragikus emlékeztetőül szolgál arra, hogy az MRI és a fegyverek egyszerűen nem férnek össze. De nem az ő története az első emlékeztető erre.
Több eset is történt már
Az American Journal of Roentgenology 2002-es cikke beszámol egy esetről, amikor egy szolgálaton kívüli rendőrtiszt New York államban egy ambuláns képalkotó központban járt, és egy félreértés miatt a lőfegyverét bevitte a vizsgálóterembe. Miközben a fegyvert egy szekrény tetejére helyezte, körülbelül egy méterre a géptől, a fegyver a kezéből a szkennerbe került, ahol annak falára ragadt.
Eközben 2013-ban egy Illinois állambeli MRI-klinikán történt betörésről szóló késő esti bejelentés nyomozása során egy szolgálatban lévő rendőr kezéből kivették a pisztolyt, a fegyver pedig a géphez ragadt. 2018-ban egy Long Island-i klinikán egy férfi lábsérüléseket szenvedett, amikor a zsebében lévő kézifegyver az MRI-vizsgálati helyiségbe való belépéskor elsült. Bár rövid, de az MRI-balesetek listája nőhet, ahogy a fegyvertartás növekszik az Egyesült Államokban, ami további sérülések vagy akár halálesetekkel járhat. Az Egyesült Államokban évente több száz ember hal meg lőfegyver akaratlan használata következtében.
Hacsak nem használnak fémszkennert a pácienseknél az MRI-be való belépés előtt, az egészségügyi személyzet nem sokat tehet, csak megkocogtathatja a jelet. A “minden fém” a fegyvereket is jelenti, és e szabályok be nem tartása sajnos halálos következményekkel járhat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/13/nyolc-napon-belul-harmadszor-lonek-szet-ufo-t-az-amerikaiak/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra