A fáraó, aki 100 gyermekkel is romba döntött egy dinasztiát
A fáraó monumentális sikereket hagyott hátra. De vonakodása a stafétabot átadásától végül dinasztiája összeomlásához vezetett.
Egyiptom történelmében kevés olyan személyiség volt, mint II. Ramszesz, a 19. dinasztia harmadik fáraója, akit a történelem Nagy Ramszesznek nevezett el. Ma valószínűleg arról ismert II. Ramszesz, hogy monumentális műveket – palotákat, templomokat, szobrokat, sztéléket – hagyott hátra, amelyek mindegyike fáraói eredményeit dicséri, olvasható angol nyelven a National Geographic oldalán. Minden csatája hatalmas diadal volt, minden épülete látványos, minden szobra és köztéri alkotása nagyszerű, minden cselekedete emberfeletti teljesítmény.
Ki volt II. Ramszesz fáraó?
Ramszesz családja kívülállóként került hatalomra. Északiak voltak a Nílus deltájából, és katonai szolgálat révén emelkedtek fel, nem pedig déliek, akik Thébai elit köreiből emelkedtek fel. Támogatása érdekében II. Ramszesz hatalmas emlékművekkel szólította meg a népet, egy olyan kampány részeként, amely mindenki számára láthatóan hirdette nagyságát. Ramszesz körülbelül 90 évet élt, és csaknem 70 évig uralkodott. Építési kampányainak köszönhetően az egyiptológusok sokat tudnak nyilvános teljesítményeiről, de a feleségeivel és gyermekeivel kapcsolatos kérdések még mindig fennállnak.
Nagy királyi feleségek
II. Ramszesz történetének egyik legmeglepőbb aspektusa az őt körülvevő nők voltak. Nagy királyi feleségek és ágyasok, másodlagos feleségek és leányok, akiket néha “feleségül vett”, politikai látványosságból vagy talán ténylegesen. Emellett rendkívül sok fia és lánya született. Egyes feljegyzések szerint akár száz utódja is lehetett. Hosszú uralkodása miatt sok gyermekét túlélte.
Feleségei közül csak kettőről ismert, hogy kiemelkedő szerepet játszott volna. Nofertari és Iszetnofret, az első két nagy királyi feleség. Míg az előbbi kiemelkedő szerepet játszik az egyiptomi forrásokban, és számtalan ábrázolás létezik róla, az utóbbiról keveset tudunk, mintha Ramszesz el akarta volna rejteni. De mi volt az egyenlőtlen bánásmód oka?
A fáraó fiai és lányai
II. Ramszesznek mintegy száz fia és lánya volt a háremében lévő feleségekkel együtt. Elismert gyermekei közül néhányan fontos szerepet játszottak, de csak Nofertari és Iszetnofret gyermekei szerepelnek az emlékművein. A Beit el Wali núbiai templomában a fiatal Ramszesz, aki akkoriban apja, I. Szeti társuralkodója volt, egy núbiai felkelés leverésekor látható. A fáraó királyi szekerét két alak kíséri, akiket Amonherkhopsefként, Nofertari legidősebb gyermekeként és Haemuaszetként, Iszetnofret fiaként azonosítottak.
Megtört örökség
Ramszesznek hosszú élete során nem okozott gondot, hogy számos feleségével örökösöket nemzzen, de ezeknek a fiúknak türelmesnek kellett lenniük. Apjuk csaknem 70 évig ragaszkodott a trónjához. Ramszesz bőkezűen helyezte el gyermekeit Egyiptom bürokráciájában, vállalataiban, papságában és hadseregében, hogy elősegítse az általa nem természetes módon inspirált lojalitást. Kívülálló volt, a Nílus-deltából származó északi, a déli Théba gazdag elitjétől elszakadva. Ramszesz ereje nem a pénzes vagy vallásos osztályokhoz, hanem a katonasághoz fűződő kapcsolatain alapult. Fiainak Egyiptom-szerte befolyásos pozíciókba helyezése segített megerősíteni Ramszesz hatalmát ezeken a területeken.
Amikor II. Ramszesz Kr. e. 1213-ban meghalt, körülbelül 90 éves volt, és sok fiát túlélte. Amonherkhopsef, Ramszesz legidősebb fia és trónörökös 25 éves korában halt meg. Haemuaszet szintén nem élte túl apját, és i. e. 1215 körül, 50 éves korában halt meg. Ramszesz utódja Iszetnofret fia, Merenptah lett volna, aki a 13. volt a sorban. Merenptah körülbelül 60 éves volt, jóval túl a középkoron, amikor fáraó lett, és felvette Egyiptom kettős koronáját.
Miután évtizedekig várta, hogy átvegye a hatalmat, Merenptah talán arra számított, hogy apjához hasonlóan stabil uralkodása lesz, de reményei hiábavalóak voltak. Tízéves uralkodása alatt csapatai sikeresen meg tudták védeni Egyiptomot a keleti és nyugati ellenségek sorozatos támadásaitól. A II. Ramszesz által elvetett magvak azonban Merenptah halála után káoszhoz vezettek; a trónért versengő riválisok, akik közül néhányan II. Ramszesz fiai lehettek, a hanyatlás és a polgárháború időszakába taszították Egyiptomot. Kr. e. 1189 körül a 19. dinasztia véget ért.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/17/vegre-kiderult-mi-ez-a-hatborzongato-mumia-valojaban/” ][/hm_embed]
Source: National Geographic
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyre közelebb a dodó feltámasztása
Mégsem épül meg az Új Nemzeti Galéria a Városligetben?
Az ősi piramisok Bosznia-Hercegovinában tényleg léteznek?
Helka és a Kelén: Két legendás balatoni hajó története
Ez a férfi 4 év alatt körbe gyalogolta világot 23 255 kilométert megtéve
A világ 8 legősibb családfája