2022-ben rekord mennyiségű műhold veszett oda az űrben. A SpaceX 49 tervezett Starlink műholdjából 38 megsemmisült. De miért veszik oda ennyi műhold? A válasznak bizony földönkívüli okai vannak, amelyek meghatározzák a Föld közvetlen közelében uralkodó időjárási viszonyokat. Az űridőjárás az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a tudósoknak meg kell küzdeniük, hogy a műholdak nagyobb sikerrel álljanak pályára a jövőben.
A Starlink műholdprojekt egy műholdak seregéből álló alakzat, amely globális internetszolgáltatást kíván nyújtani. A világ minden táján elérhető internetszolgáltatást egy 4425 egységből álló műhold flotta biztosítaná. Azonban, 2022-ben 49 pályára állításból 38 sikertelen volt. Ha hasonló sikerességi rátákkal dolgoznak tovább a SpaceX-nél, akkor az nem csak veszteséges lesz, de valószínűleg a projekt sem fog sohasem elkészülni.
A SpaceX stratégiája
Az űridőjárást leginkább a Nap aktivitása határozza meg. Attól függően mennyi fényt vagy anyagot lövell ki magából a Nap változik az időjárás a Föld közelében. Ez különösen jelentős a Föld közeli pályán repülő műholdak esetében, amelyek 160-2000 kilométeres távolságban keringenek a Föld körül. A SpaceX esetében az alacsony pálya 210 kilométert jelent és minden Starlink műhold itt kezdi meg a pályafutását. Ennek oka, hogy a műholdak könnyen meghibásodhatnak és elég nehéz őket lehozni az égből. Hogy ne szemeteljék tele az amúgy rendkívül zsúfolt teret a Föld közvetlen közelében, ezzel helyet spórolva és megkímélve más műholdakat az esetleges ütközésektől. Ha egy műhold meghibásodik csak visszazuhan a Földre és elég az atmoszférában.
Miután a műhold pályára állt, utána hajtóművei segítségével magasabb pályára, körülbelül 500 kilométer magasságba tudja tolni magát. Ami előny, az viszont hátrány is. Az alacsony pályával az a baj, hogy az itt megtalálható molekulák mennyisége változik időjárástól függően. Ha több a molekula mint amire számítanak a mérnökök, akkor a műhold a túl nagy súrlódás miatt lelassul és visszazuhan a légkörbe — számolt be róla a SciShow.
Az űridőjárás
A SpaceX szakemberei szerint az extra nehézségeket egy űrvihar okozta, amelynek az erejét jócskán alulbecsülték. A Nap plazmájának kilökődéséből keletkező vihar pont a kilövés napján érte el a Földet. Emiatt a Föld légkörének energiája jócskán megnövekedett és a légkörből több molekula tolódott magasabbra, ezzel megnövelve a légköri súrlódást.
A műholdak sikertelen kilövésének hátterében valóban földönkívüli okok állnak, azonban emberi hiba okozta a problémát. Ahogy az a földi időjárás esetében is lenni szokott, az előrejelzések sokszor tévednek és ez itt se volt másként. A vihart jelentéktelennek bélyegző kutatók az adatokat továbbították a SpaceX szakembereinek, akik szintén hibásan számoltak.
Más műholdak esetében is több volt a probléma és a meghibásodás, de itt már rengeteg lehetőség van és az okok nem feltétlenül biztosak. Az viszont köztudott, hogy a Starlink előtt alacsony pályára állítani műholdakat nem volt túl népszerű, így nem is csoda, hogy viszonylag sok az újdonságból fakadó hiba. Ezenkívül sohasem látott mennyiségű műhold kering jelenleg a Föld körül és minél több a műhold, annál nagyobb az esélye a meghibásodásnak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/15/merre-jar-az-urbe-fellott-tesla-ot-ev-utan/” ][/hm_embed]
Source: SciShow
itt tudod támogatni az oldalunkat