Indiában az utóbbi napokban a BBC irodáin ütöttek rajta az indiai hatóságok. Az ügy hátterében egy a BBC által készített dokumentumfilm áll, amelyben Nahendra Modi, India miniszterelnökéről is szó esett. A dokumentumfilm felvet néhány kérdést Modi szerepvállalásáról a 2002-es gudzsaráti lázadások, amelyben több mint ezren meghaltak.
A történet 1992-ben kezdődik, mikor is hindu nacionalisták lebontották a Barbi Masjid mecsetet, amelyet még a 16. században építettek. A későbbi összecsapásokban körülbelül 2000-en vesztették életüket, nagy többségben muszlimok. Ezek után a hinduk és a muszlimok több atrocitást is elkövettek egymás ellen 2002-ben.
Itt jön képbe Modi, hiszen ekkoriban ő volt Gudzsarát vezető minisztere. A BBC dokumentumfilmjében arról is beszámolnak, hogy Modi tétlen volt, amikor a hindu szélsőséges lázadók a muszlim lakosságot megtámadták. Modi állítólagosan még a rendőrséget is igyekezett visszafogni, ezzel hallgatólagosan támogatva a hindu lázadókat. A dokumentumfilm egészen addig merészkedik, hogy akkori dokumentumokra hivatkozva etnikai tisztogatásnak hívja a gudzsaráti lázadásokat.
Letartóztatások
Az Egyesült Királyságban a film január 17-én került vetítésre. Indiában a film nem kerülhetett adásba, mivel az információs minisztérium propagandának titulálta azt, amely “gyarmati mentalitást” tükrözött. A kormány még vészhelyzeti hatásköreihez is hozzányúlt és több klipet a filmből cenzúráztak közösségi média platformokon is – számolt be róla a TLDR News. Amikor a hatóságok egy esetleges vetítés híréről értesültek még az áramot is lekapcsolták az egyetemen, ahol ez megtörtént volna. Ezen felbuzdulva több egyetem is vetítéseket akart rendezni, amire válaszul a rendőrség több egyetemet is megrohamozott ennek megakadályozása érdekében.
Ezek után a rendőrség célpontjába a BBC került, ahol adóügyekre hivatkozva vizsgálatokat tartottak. Az átvizsgálás közben az alkalmazottak telefonjait is elkobozták. Három napnyi folyamatos átvizsgálás után a hatóságok arra hivatkoztak, hogy nem a BBC munkatársai szándékosan nem működtek együtt és ráadásul a cég bevételeivel is problémák vannak. A kivizsgálás időpontja több mint megkérdőjelezhető.
A telefonok elvétele megint csak érdekes, hiszen a hatályos jogszabályok szerint csakis pénzügyi dokumentumokat lehet elkobozni a nyomozás ezen szintjén. Szakértők szerint ez nem az első eset, hogy hasonló “adóellenőrzések” alatt próbáltak megfélemlíteni kormánykritikus hangokat.
Az indiai demokrácia jövője
India sajtószabadságának értékelései folyamatosan romlanak és mostanra már elég komoly a helyzet. A Reporters Without Borders értékelése szerint India a 150. helyre csúszott vissza a 180-ból sajtószabadság terén. Modi 2019-es megválasztása óta egyre több rossz hírt hallani az ország jogállami helyzetéről.
Ha a BBC működését továbbra is zavarják az indiai hatóságok, az a nemzetközi kapcsolatok romlásához is vezethet. A BBC egy nemzetközileg elismert semleges hírszolgáltató, így a további botrányok az Egyesült Királyság és India közti kapcsolatokra is hatással lehetnek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/19/lengyelorszag-valhat-a-kovetkezo-europai-nagyhatalomma/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét