Eddig is köztudott volt, hogy az emberi DNS még sok titkot rejt. Azonban senki sem gondolta, hogy egy mesterséges intelligencia fogja megtalálni az emberiség egyik elveszett ősét. Sok keveredés történt a világtörténelem folyamán különböző emberi fajok között. A legújabb felfedezés alapján több elődünk is volt, mint azt eddig gondoltuk.
Mára már köztudott tény, hogy az emberiség korai szakaszában több különböző emberfaj is élt a Földön. Ugyan mára már csak mi maradtunk, de ez nem jelenti azt, hogy mindegyik másik faj kihalt. Az őseink közt rengetegszer történt keveredés és a faji különbségek sem jelentettek akadályt. Ebből kevert utódok születtek, akik magukban hordozzák az összes ősük génjeit. Így történt ez a neandervölgyiekkel és gyenyiszovai emberekkel is, akik a mai napig is bennünk élnek.
Az új emberfaj
2019. januárjában egy nemzetközi kutatócsoport az emberi DNS vizsgálta különböző algoritmusok segítségével — írj az iflscience. A kutatás célja az emberi gének elemzése volt a emberi evolúció megértése érdekében. Azonban a kutatásnak más eredményei is lettek. A tudósok már régóta gyanakodtak arra, hogy az ázsiai népek ősei a neandervölgyieken és gyenyiszovai embereken kívül még egy harmadik emberfajjal is keveredtek.
A 2019-es kutatás megerősítette a gyanakvást, ugyanis felfedeztek egy neandervölgyi-gyenyiszovai hibrid modern emberi elődöt. A kutatók szerint körülbelül 80 000 éve az ember elhagyta Afrikát és ekkor már a modern emberek is a kivándorlók között voltak. Ezáltal Afrikán kívül a keveredés mindenhol megtörtént a szakértők szerint. Azonban egy rég elfeledett emberfaj létezését már sejtették, de a mesterséges intelligencia képességei szükségesek voltak a felfedezéshez. A mesterséges intelligencia segítségével képesek voltak az ősi emberek DNS-ének vizsgálatából az ősi népesség demográfiájának vizsgálatára. Ez a procedúra manuálisan túlságosan bonyolult lett volna.
Az új algoritmust, amelyet egyébként az adatokból való minták kiszűrésére terveztek, képesek voltak demográfiai vizsgálatokra felhasználni. Ezzel nem csak elemezni, de megjósolni is megtudtak demográfiai folyamatokat több százezer szimuláció lefuttatásának segítségével. Minden egyes szimuláció az emberiség múltjának egy-egy útján viszi végig a kutatókat, de a mesterséges intelligencia tudja felismerni a mintázatokat és megmondani, hogy melyik útnak lehetett valóságalapja.
Új lelet
Az új ember faj egykori létezését egy tavaly augusztusban talált szibériai lelet is alátámasztja. A csont valószínűleg a neandervölgyi-gyenyiszovai hibridhez tartozik. További kutatások még mindig szükségesek a pontos adatok megértéséhez. Azonban az biztos, hogy a hibrid apja gyenyiszovai volt és legalább egy neandervölgyi felmenővel is rendelkezett. Ez a felfedezés pedig bizonyítja, hogy az emberi elődök közti keveredés gyakoribb volt, mint eddig hittük. Azonban a kutatók egyelőre nem zárnak ki más lehetőségeket sem, hiszen adatok hiányában még fennállhat a tévedés lehetősége.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/16/kepek-hatalmas-dinoszauruszfaj-nyomait-talaltak-meg-angliaban/” ][/hm_embed]
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat