Úgy tűnhet, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók csődöt mondtak. Ugyanakkor több a gyanú afelől, hogy Közép-Ázsia segíthet a szankciók kijátszásában. Előfordulhat, hogy Oroszország Közép-Ázsián keresztül jut hozzá a háborús gépezetének üzemeltetéséhez szükséges fejlett technológiákhoz. Amennyiben ez igaz, mit tehet a Nyugat ez ellen?
Az Oroszország ellen kivetett szankciók példátlanok, de látszólag mégsem olyan hatásosak. Oroszország nem hever romokban, mint azt sokan várták volna. Habár egyre inkább az látszik, hogy lassan felélik az oroszok a tartalékaikat és lassan beköszöntenek a nehezebb idők. Ezzel együtt is van egy másik probléma is. A szankciók nem sokat érnek, ha valaki segít a szankcionált félnek kikerülni azokat. Már pedig egyre több a gyanú afelől, hogy Közép-Ázsia szükséges eszközök szállít Oroszországba.
Import szankciók
Az orosz szankciók közül az ázsiai piacok az import szankciók kikerülésében tudnak segíteni. Ázsia nem tudja felvenni azt a mennyiségű orosz exportot, amennyit az európai piacok tudnak. Ebből kifolyólag Közép-Ázsia az import szankciók kikerülésében tud segíteni. Ezek a szankciók megakadályozzák Oroszországot abban, hogy fejlett technológiákat, például mikrochipeket importáljanak. Ez azért fontos, mert a modern hadviselés elengedhetetlen része az ilyen technológia. Ezenkívül mikrochipek nélkül gyakorlatilag bármilyen modern eszköz előállíthatatlan, ami később az orosz gazdaság egészére kihatással lesz.
A TLDR News EU szerint Oroszország először kínai mikrochipekkel próbálta meg helyettesíteni a nyugaton készült mikrochipeket. Azonban ezeknek a mikrochipek 40 százalékos meghibásodási aránnyal rendelkeznek, így nem bizonyultak jó alternatívának. Oroszország számára ezáltal elengedhetetlenek a nyugaton készült mikrochipek. Hogy megértsük milyen nagy problémát jelent a mikrochipek hiánya elég csak az orosz autógyártásra pillantanunk. Jelentések szerint tavaly májusban 97 százalékkal esett vissza az Oroszországban gyártott autók száma. Ez megmagyarázhatja, hogy Oroszország miért nem vetette be eddig a legfejlettebb fegyvereit, mivel nem tudnák ezeket javítani.
Hogyan segít Közép-Ázsia?
Az utóbbi időben a szankciók hatásosság csökkenő tendenciát mutat. Oroszország szomszédai, például Kazahsztán és Kirgizisztán nincsenek szankcionálva. Amióta élnek a szankciók, azóta a közép-ázsiai országok jelentősen megnövelték a fejlett technológiák importjait. Amennyiben Kazahsztán fogyasztása nem nőtt meg 80 százalékkal, ami valószínűtlen, feltételezhető, hogy Oroszország ezeken az országokon keresztül importál fejlett technológiákat. Ilyen alkatrészek akár egyszerű mosógépekből is kerülhetnek orosz tankokba, így nem véletlen, hogy az ukránok egyre több ilyen átalakított mikrochipet találnak az elfogott orosz tankokban.
Ez hatalmas problémát jelent a háborús törekvések számára, hiszen Oroszország látszólag megtalálta a módját annak, hogy kijátssza a szankciókat. A legegyszerűbb a másodlagos szankciók bevezetése lenne. Ez azt jelentené, hogy bármelyik ország, amely Oroszországgal üzletel, az is szankciók alá kerülne, megakadályozva a kereskedelem áramlását. Ez azonban nem valószínű, hogy pozitív eredményre vezetne. Emiatt a Nyugatnak inkább arra kéne törekednie, hogy ösztönözzék a közép-ázsiai országokat arra, hogy ne kereskedjenek Oroszországgal.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/25/peking-kozzetette-a-sajat-beketervet/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News EU
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van