Aggasztó belegondolni, hogy örök társunk, a Hold folyamatosan távolodik tőlünk. Felmerülhet a kérdés, hogy elhagyhatja-e Föld körüli pályáját a Hold a folyamatos távolodás hatására? Ha túl messzire kószálna a Hold, akkor jó eséllyel egyszer csak meggyengülhet annyira a tömegvonzás a két égitest között, hogy az elszakadás bekövetkezhet. Ha ez megtörténne, akkor annak katasztrofális eredményei lennének.
A Hold folyamatos távolodása nem feltételezés, hanem tény. A Föld örök társa egyszer valóban elhagyhatná a Földet, de ez nem valószínű, hogy meg fog történni. A SciShow elemzése szerint a Hold évente körülbelül 3,8 centiméterrel távolodik, amely hasonlatos a körmünk növekedésének üteméhez. Ugyanakkor a távolodás üteme nem állandó és már a kezdetektől fogva folyamatosan változik.
A Hold körülbelül 4,5 milliárd éve keletkezett és eredetileg jóval közelebb volt a Földhöz. A jelenlegi modellek szerint volt idő, amikor a Hold mindössze 22 500 kilométerre volt a Földtől a jelenlegi 384 400 kilométer helyett- Ez azt jelenti, hogy a keletkezésekor még a Hold a Földről nézve 17-szer nagyobbnak látszott, mint most.
Miért lassul a Föld?
A fizikában létezik egy jelenség, amelyet úgy hívnak perdület vagy impulzusmomentum. Eszerint, ha egy test forgásba kezd az hajlamos tovább forogni. A perdületet meghatározza a rendszer tömegének megoszlása és forgás sebessége. Ebből kifolyólag, ha a forgási sebesség változik, akkor a rendszer tömegének eloszlása is változik, ugyanígy igaz ez fordítva is.
Ez a helyzet játszódik le a Föld és a Hold esetében is. A Föld gyorsabban forog, mint ahogy a Hold megkerüli a Földet. Az árapály jelenség a Hold vonzásának köszönhető, hiszen folyamatosan vonzza magához a Földön található vizet. Ez végeredményében súrlódással jár, amely szépen idővel lelassítja a Föld forgását. Ahogy a Föld forgása lassul, úgy a Föld-Hold rendszer tömegének eloszlása is megváltozik.
Miért nem szakadhat el a Hold?
A Föld lassulásának következtében több milliárd év múlva a Föld forgása szinkronba kerül majd a Hold keringésével. Ezzel egy olyan rendszer alakulna ki, ahol a Föld folyamatosan egyetlen oldalát mutatja a Hold felé és ezzel az árapály jelenség is megszűnne. Az Földnek mindig a Hold felőli oldalán lenne mindig több víz.
Amint ez az egyensúlyi helyzet felállna, onnantól kezdve a Hold nem távolodna tovább a Földtől. A szögimpulzus-megmaradás törvényének megfelelően a távolodás leállna, hiszen itt már nem lenne eltérés a Föld forgási sebessége és a Hold keringési sebessége között.
Hiába stabilizálódna előbb-utóbb a rendszer, mivel ehhez több milliárd évre van szükség, emiatt a mindkét égitestet el fogja nyelni a Nap. A Nap addigra már bőven vörös óriássá fog alakulni, bekebelezve mindkét égitestet, ezzel irrelevánssá téve a kérdést. Amennyiben nem lép fel valami váratlan és hihetetlenül nagy erejű esemény a Naprendszerben, valószínűleg a Hold örökre velünk marad. Így nem kell attól tartanunk, hogy a Hold valaha is elszakadna tőlünk normális körülmények között.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/23/tenyleg-utkozhet-a-hold-a-folddel-a-jovoben-itt-a-valasz/” ][/hm_embed]
Source: SciShow
itt tudod támogatni az oldalunkat