A valaha volt legnagyobb becsapódott aszteroida kétszer akkora volt, mint amely kiirtotta a dínókat
A Földbe valaha becsapódott legnagyobb aszteroida, amely mintegy 2 milliárd évvel ezelőtt érte el bolygónkat, még hatalmasabb lehetett, mint azt a tudósok korábban gondolták.
A Vredefort-kráter mérete alapján a kutatók nemrégiben úgy becsülték, hogy a hatalmas becsapódás helyén az aszteroida körülbelül kétszer olyan széles lehetett, mint az, amely kiirtotta az őslényeket, írja a Live Science. A kráter a mai Dél-Afrika területén található, amelyet a gigantikus űrszikla hagyott maga után.
A Johannesburgtól mintegy 120 kilométerre délnyugatra fekvő Vredefort-kráter átmérője jelenleg mintegy 159 kilométer, ami a Föld legnagyobb látható krátere. Ugyanakkor kisebb, mint a mexikói Yucatán-félsziget alatt eltemetett Chicxulub-kráter. Annak átmérője mintegy 180 km, és a dinoszauruszokat kiirtó aszteroida hagyta maga után a kréta időszak végén, mintegy 66 millió évvel ezelőtt.
A becsapódási kráterek azonban az idő múlásával lassan erodálódnak, ami miatt összezsugorodnak. A legfrissebb becslések szerint a Vredefort-kráter eredetileg 250-280 km átmérőjű volt, amikor 2 milliárd évvel ezelőtt kialakult. Ennek eredményeként a Vredefort-krátert tartják a Föld legnagyobb becsapódási kráterének, annak ellenére, hogy ma kisebb, mint a Chicxulub-kráter.
Hihetetlen erők
Korábban a tudósok úgy gondolták, hogy a Vredefort-kráter eredetileg sokkal kisebb volt, körülbelül 172 km széles. Becslések alapján a kutatók korábban kiszámították, hogy a becsapódásért felelős aszteroida átmérője körülbelül 15 km lehetett, és körülbelül 53 900 km/h sebességgel ütközött a Földnek. Egy új tanulmányban azonban a tudósok újra átvizsgálták a kráter méréseit, és új betekintést nyertek a hatalmas űrszikla méreteibe.
A Journal of Geophysical Research című folyóiratban augusztus 8-án megjelent tanulmányban a kutatók újraszámították a Vredefort aszteroida méretét. Megállapították, hogy a pusztító űrszikla valószínűleg 20-25 km átmérőjű, és 72 000 és 90 000 km/h közötti sebességgel haladhatott, amikor bolygónkba csapódott.
“A Földön található legnagyobb becsapódási struktúra megértése kritikus jelentőségű. Ugyanis lehetővé teszi a kutatók számára, hogy pontosabb geológiai modelleket alkossanak,” mondta a tanulmány vezető szerzője, Natalie Allen, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem Fizikai és Csillagászati Tanszékének doktorjelöltje egy nyilatkozatban. A becsapódások méretének pontosabb előrejelzése más kráterekre is fényt deríthet a Földön és az egész Naprendszerben, tette hozzá.
A méret a lényeg
A múltban a tudósok nehezen tudták meghatározni a Vredefort-kráter eredeti méretét, mivel az elmúlt 2 milliárd év során erodálódott.
“Ahhoz, hogy megértsük, hogyan hat az erózió az olyan ősi becsapódási kráterekre, mint a Vredefort, képzeljük el, hogy folyamatosan levágjuk egy tál peremét”, mondta Roger Gibson, a dél-afrikai Witwatersrand Egyetem szerkezeti geológusa a NASA Föld-megfigyelőközpontjának. “Ha vízszintesen, fokozatosan átvágnánk a tálat, azt látnánk, hogy a tál átmérője minden egyes levágott szeletnél csökkenne”.
A Vredefort becsapódási struktúra természetes eróziója mellett a kráter egyes részeinek tetején újabb sziklaalakzatok alakultak ki. Ennek eredményeként a kráter eredeti szerkezetének nagy részét teljesen elfedték a fiatalabb kőzetek. A kráter magasított peremének ma pedig már csak kis szakaszai láthatók, így még nehezebb megmondani, mekkora volt egykor a kráter.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/27/elhagyhatja-e-valaha-a-hold-fold-koruli-palyajat/” ][/hm_embed]
Source: Live Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe