Mindenkivel előfordul, hogy egy nagyobb rendrakás után olyan dolgokra bukkan, amelyeket már rég elfelejtett. Japánnal is hasonló dolog történt a napokban, amikor rádöbbent, hogy jóval több szigettel rendelkezik, mint az előzőleg gondolta. Viszonylag ritkán teremt egy ország a semmiből területet, de Japánnak úgy látszik még ez is megy.
Japán nemrégiben újra számolta a szigeteit — írja a CNN. A számolás során a japán hatóságok rádöbbentek, hogy valamit elszámolhattak előzőleg, mert a semmiből körülbelül 7 000 sziget tűnt fel. A digitális térképészet segítségével a Japán Térinformatikai Hatóság 14 125 szigetet számolt Japán fennhatósága alatt. Ez több mint duplája az eredetileg mért 6 852 szigetnek, amelyet még a Japán Partiőrség számolt 1987-ben.
Hol bujkált eddig ennyi sziget?
El se hinné az ember, hogy mennyire nehéz számontartani egy országnak a szigetei számát. Nem is gondolná az ember, hogy melyik ország rendelkezik például a legtöbb szigettel. Jelenleg Svédország a rekordtartó jelenleg több, mint 221 000 szigettel. Persze ez is igazából csak feltételezés, mert olyan sok sziget van, hogy általában nem lehet pontosan megszámolni. Ugyanakkor jól látszik, hogy ott is rengeteg sziget van, ahol nem is feltételeznénk. Japánnal ugyanez a helyzet, hogy a modern technológia segítsége nélkül gyakorlatilag lehetetlen volt megszámolni a szigetek számát. Ráadásul — bár ritka — előfordul, hogy vulkanizmus hatására új szigetek is keletkeznek.
Japán esetében nem az tényelegesen új szigetek száma volt a mérvadó. A térinformatikai hatóság szerint elsősorban a technológia fejlődése tette lehetővé a pontosabb számítást. Azonban az újra számolás nem volt kihatással Japán területére, így az nem változik. Nincs hivatalos nemzetközi megegyezés arról, hogy mi alapján kell számolni a szigetek. Ezért a hatóságok a 35 évvel ezelőtti paramétereket használták a szigetek meghatározására. Ez azt jelenti, hogy az minősül szigetnek, amelynek a kerülete meghaladja a 100 métert. Vagyis ebbe nem tartoznak bele sem a mesterséges szigetek, sem a vízből kiálló sziklák.
Miért fontos ez?
Ahogy azt Kína esetében is láthatjuk a szigetek rendkívüli jelentőséggel bírnak, hiszen meg tudják növelni egy ország gazdasági övezetét. Ezenkívül elsüllyeszthetetlen anyahajókként is szolgálnak, ezért nem is csoda, hogy a Dél-kínai-tengeren egyre több mesterséges sziget tűnik fel. Japánnak az újraszámolás nem járt területi nyereséggel, azonban egy kis extra szárazföld sosem árt.
Ezenkívül nem rossz, ha egy ország tisztában van a hozzátartozó szigeteinek számával. Egy olyan ország esetében mint Japán ez kifejezetten fontos, hiszen több területi vitája is van. Egyfelől északon nem tisztázott a déli Kuril-szigetek hovatartozása, amely Oroszország és Japán közt generál vitát már a második világháború óta. Kínával a Szenkaku-szigetek hovatartozása teszi feszültebbé a viszonyt, amelyen a szigetek Tajvanhoz való közelsége nem segít. Ezenfelül ott van még a Dél-Korea és Japán közt fennálló 70 éves vita a Dokdo/Takeshima szikláinak kérdéséről.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/03/ket-tonna-kokain-sodrodott-partra-franciaorszagnal/” ][/hm_embed]
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van