Az anyatej szabályozására készül az EU
A donor anyatej különösen értékes a koraszülött vagy beteg újszülöttek táplálására. Most az Európai Unió szabályozni készül az anyatejbankokat.
Az Európai Unió mindenféle bankot szabályoz: pénzbankokat, vérbankokat, spermabankokat. A következő célpont az anyatejbankok, számol be a Politico. A törvényhozók egységesíteni akarják a donor anyatej adományozását és felhasználását felügyelő szabályokat az egész unióban.
Ez része az Európai Bizottság által javasolt, az emberi felhasználásra szánt emberi eredetű anyagok (substances of human origin, SoHO) biztonsági és minőségi szabványaira vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatára irányuló javaslatnak.
Jelenleg a jogszabályok a vérre, a szövetekre és a sejtekre vonatkoznak, de az EU ki akarja terjeszteni az összes SoHO-ra – beleértve a donor anyatejet is. A szakértők nagyrészt támogatják az uniós szintű szabványok megállapításának tervét, mondván, hogy ez javítani fogja a hozzáférhetőséget és a biztonságot.
Mik azok az anyatejbankok?
Azok a nők, akik több anyatejet termelnek, mint amennyire a gyermeküknek szüksége van, azt egy anyatejbanknak adományozhatják. Ezek a bankok megvizsgálják az adományozókat, összegyűjtik, feldolgozzák és szétosztják a tejet a rászoruló csecsemőknek – azoknak, akiknél az anya saját teje nem áll rendelkezésre vagy nem elegendő.
Bár a kizárólagos szoptatás minden csecsemő számára ajánlott életének első hat hónapjában, a szakértők szerint különösen fontos a koraszülött vagy beteg újszülöttek számára.
Az anyatej számos más előnye mellett olyan antitesteket tartalmaz, amelyek fontosak az újszülöttek immunrendszere számára. A terhesség 30. hete előtt született csecsemők különösen érzékenyek a fertőzésekre, különösen a nekrotizáló enterokolitiszre, egyfajta bélgyulladásra, amely végzetes lehet. Túlélési esélyeik javulnak, ha emberi tejet kapnak, és nem tápszert – mondta Elien Rouw, németországi szoptatási orvosszakértő, a Szoptatási Orvosi Akadémia megválasztott elnöke.
Az Európai Tejbankszövetség (European Milk Bank Association, EMBA) szerint jelenleg 282 anyatejbank működik Európában, beleértve Törökországot és Ukrajnát is.
Ezek nincsenek már szabályozva?
A donor anyatejet az egyes országokban eltérő módon szabályozzák. Franciaországban például egészségügyi terméknek, Németországban élelmiszernek minősül, Romániában pedig nem kategorizált és nem szabályozott. És míg például Franciaországban a biztonsági előírásokat nemzeti szinten határozzák meg, addig Belgiumban regionális szinten.
Van azonban némi hasonlóság. Az Európai Tejbankszövetség szerint például a világ legtöbb nemzeti irányelve azt javasolja, hogy a donor anyatejet pasztőrözni kell.
Franciaországban például a tejet először baktériumvizsgálatnak vetik alá, és az erősen szennyezett tejet kiselejtezik – magyarázza Jean-Charles Picaud, a lyoni Hôpital de la Croix-Rousse gyermekgyógyász professzora, a Francia Emberi Tejbank Egyesület elnöke. A maradékot ezután pontosan 62,5 Celsius-fokon pontosan 30 percig pasztőrözik, majd újra megvizsgálják, mielőtt a csecsemők rendelkezésére bocsátják.
Mit tervez a Bizottság?
A Bizottság az egész EU-ban harmonizálni kívánja a biztonsági előírásokat, nemcsak az anyatejet fogyasztó csecsemők biztonsága érdekében, hanem azért is, hogy megkönnyítse a donor anyatej – és más SoHO – határokon való átjutását.
A donor tejbankok egyenlőtlenül oszlanak el a kontinensen. Franciaországban például több mint 30 van, de csak négy van Belgiumban és egy Romániában. Európa egyes részein pedig hiány van a donor anyatejből, míg máshol továbbra is korlátozott a kínálat.
“Németországban gyermekek halnak meg azért, mert nem volt, vagy nem kaptak elég anyatejet” – mondta Rouw. Hozzátette, hogy a németországi, rendkívül koraszülött csecsemőket gondozó központok, amelyeknek nincs közvetlen hozzáférésük tejbankhoz, részben Belgiumból és az Egyesült Államokból vásárolnak tejet.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a harmonizált biztonsági előírások megkönnyítenék az anyatej határokon átnyúló cseréjét, és javítanák a csecsemők hozzáférését. Ezen szabályok közé tartoznak például a donorok kiválasztási kritériumai, az anyai vérvizsgálatok a fertőzések kimutatására, a begyűjtés higiéniai előírásai, a szállítás során a hűtőlánc feltételei és a tej baktériumvizsgálata – mondta Picaud.
Miközben azonban a Bizottság a rendeletében rögzíti az egységes szabványok elvét, a pontos tudományos és technikai részletek kidolgozását szakértői testületekre – az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központra (ECDC) és az Európai Gyógyszerminőségi és Egészségügyi Igazgatóságra (EDQM) – kívánja bízni, hogy ezeket szükség esetén könnyebben lehessen aktualizálni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/05/kannibalt-fogtak-a-repteren-emberi-huscafatok-voltak-a-taskajaban/” ][/hm_embed]
Source: Politico
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van