A Scythe megjelenésének évében, 2016-ban egyből a BoardGameGeek legjobb játék díjának első helyén landolt, de öt év után is az előkelő 14. helyet birtokolja az összesített listában. Avagy, ha azt hitted a Monopoly a társasjátékok csúcsa nagyon benézted! Sorozatunk eheti részében a Stonemaier Games grandiózus játékával foglalkozunk a Társasjáték Ligetnek köszönhetően.
Nézd meg az anyját, vedd el a mech-jét
A Scythe-ot már hivatalos megjelenése előtt is nagy érdeklődés övezte. A Kickstarter kampányként induló játék kiadásához szükséges 33 ezer dolláros összeg helyett a rajongók 1 millió 810 ezer dollárt dobtak össze a nemes célra, ami több, mint a kitűzött cél ötvenszerese.
A Scythe egy alternatív valóságban játszódik. Az első világháború okozta világégés után a nemzetek steampunk harci gépeik (mech), munkásaik és hőseik segítségével próbálnak az élre törni. A darabjaira esett világban bárkinek lehetősége van a felemelkedésre.
Ez a játék nem egy könnyed darab.
Az első alkalommal a játékszabály átnyálazására is rá kell szánni az időt, és ne gondoljuk, hogy csak azért mert egyszer elolvastuk, ismerni is fogjuk minden részletét. Számítsunk rá, hogy az első néhány parti alkalmával folyamatosan nézni fogjuk. Azonban az ebbe befektetett idő és energia garantáltan megtérül, amikor teljesen magabiztosan koncentálhatunk a jatékra.
Látványra a Scythe pazar.
A játékhoz tartozó frakciók hőseinek és mech-jeinek figurái egy tartalmas, komoly játék érzését adják. A találkozás kártyákon lévő egyedi illusztrációk, a térkép és minden grafikai elem Jakub Rozalski kezének munkáját dicsérik, aki a figyelmes játékos számára „húsvéti tojásokat” (easter-egg) rejtett el alkotásaiban. A játékelemek strapabíróak és a dobozban minden törékenyebbnek tűnő darabnak megvan a biztonságos helye.
Bár első ránézésre azt gondolhatjuk, hogy ez egy háborús játék, mégsem az.
Simán előfordulhat, hogy egy játékban nem kerül sor konfrontációra (bár a játékosszám növekedésével egyenesen arányosan nő az esély a háborúra). Egy parti során a nemzeted anyagi javait bővíted, területeket foglalsz, építkezel és persze mech-eket szerelsz össze. A játék végén pedig az győz, aki a legtöbb pénzzel rendelkezik. A játékmenet eleinte bonyolult. Rengeteg mindenre kell odafigyeln: a rahedli a szabályra, lehetőségekre, a frakciónk egyedi képességeire, célokra, a többi játékosra és még sok minden másra.
A szomszéd mech-je mindig zöldebb
A Scythe nagy előnye (az ultramenő mechek mellett) hogy a frakcióképességek nagyon arányosan vannak elosztva.
Mindegyik frakció egyedi, mindegyik nagyon más mint a többi, mégis egyenrangúak. A játék elején a játékosok a nemzetüket és a „játékos táblát” is véletlenszerűen húzzák, és ezek mindegyike jelentősen megváltoztatja a lehetséges stratégiákat, így az újrajátszhatóság a kombinációk miatt nagyon magas.
Az alapjáték öt különböző frakciót tartalmaz az alternatív világ nemzeteiből – minden frakciót egy karakter és állati kísérője vezet (tehát ne lepődjön meg senki, de ez egy öt fővel játszható játék). Fun fact: az egyik nemzet, Polónia esetében Anna társa Wojtek a medve, „igaz történet alapján készült”, hiszen Wojtek, a lengyel „katona medve” a valóságban is létezett.
Mivel a játék egy adott nagyságú térképen játszódik, így az izgalom és az interakció lehetősége játékosszám-függő. Két fővel igazából nem szükségszerű, hogy akadályozni fogjátok egymást a pályán, így valószínűleg az ügyesebben számoló stratéga nyer.
Viszont négy játékos számára már kezd kicsi lenne a világ, és akaratlanul is útban lesztek egymásnak. Tehát mi azt ajánljuk, hogy
ne kettesben, hanem inkább nagyobb társasággal, legalább négy, vagy több mech-rajongóval üljetek a tábla mellé.
Mivel szövevényes szabályrendszerrel rendelkezik, a játékmenet pedig összetett stratégiai gondolkodást igényel, csak 14 éves kortól ajánljuk a kipróbálását.
Összeségében mi nagyon szeretjük ezt a játékot. Komoly és összetett játék hangulatát kelti, de mégsem lép át azon a határon, amitől már sok lenne. Legnagyobb erőssége talán éppen az, hogy bár rengeteg lehetséges akció és stratégia kínálkozik, a körök – mivel egyszerre csak kisebb lépések lehetségesek – pörgősek és izgalmasak. Szinte minden eleme kiszámítható, alapos stratégiával a legrosszabb eshetőségekre is fel lehet készülni, vagy ellenkező esetben lehet alkudozni a játékostársakkal. Igazán különleges darab a polcon, amivel játszani és amit nézegetni is jó érzés.
Mint sok korábban bemutatott játéknak a Scythenak is akad kiegészítője szép számmal, amikre borsos összegeket lehet elkölteni, így aki igazán beleszeret, készüljön, mert biztos, hogy meg fogja terhelni a pénztárcáját.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény