A Vénusz mégsem egy halott bolygó, aktív vulkánt észleltek a felszínén
A NASA Magellan űrszondája által az 1990-es évek elején hazaküldött adatokat tanulmányozó tudósok szerint vulkáni tevékenységet észleltek a Vénusz felszínén. A szerdán (március 15.) közzétett tanulmányban bejelentett felfedezés a bolygó egyik legnagyobb vulkánja, a Maat Mons közelében lévő szellőzőnyílás változásain alapul.
“Ahol a felfedezést tettük, az a legvalószínűbb hely, ahol új vulkanizmusnak kellett volna történnie” – mondta Robert Herrick, az Alaszkai Fairbanks Egyetem Geofizikai Intézetének kutatója szerdán a Texasban zajló 54. Hold- és Bolygótudományi Konferencián (LPSC).
A Space.com szerint tudósok már régóta tudnak a Vénuszon néhány millió évvel ezelőtt kitört vulkánokból származó lávafolyamokról. Bár mintegy 1600 nagyobb és közel egymillió kisebb vulkán uralja a bolygó felszínét, az, hogy ezek közül bármelyik kitör-e még, az viták tárgya.
Vulkánot lepik el a bolygót
A legújabb felfedezés az első alkalom, hogy a tudósok közvetlen bizonyítékot találtak a közelmúltbeli vulkáni tevékenységre a Vénusz felszínén. Úgy vélik, hogy az ilyen kitörések – amelyek kevésbé robbanékonyak, mint a Földön – évente legalább néhányszor előfordulnak. Ezzel tovább gyarapodnak azok a bizonyítékok, amelyek szerint a vulkánok jelentős szerepet játszanak a fiatal bolygó felszínének alakításában.
A legutóbbi tanulmányban a tudósok két Magellan-felvételt elemeztek, amelyeket nyolc hónap különbséggel készítettek 1991-ben. E nyolc hónap alatt észrevették, hogy egy 2 négyzetkilométeres vulkáni nyílás “jelentősen megnőtt”, körülbelül 4 négyzetkilométerre.
Látták, hogy a járat alakja is megváltozott: az első képen kör alakú volt, míg a második képen vese alakú, sötét belsővel, ami “a Vénusz felszínén kitört vulkánra utal. A sötét folt valószínűleg egy lávató, amely a szellőzőnyílást a pereméig kitölti.”
A rendelkezésre álló korlátozott adatok alapján a csapat azt feltételezi, hogy a Vénusz magas nyomása és a rekkenő hőmérséklet miatt a láva folyékonyabb és hosszabb ideig folyik, mint a Földön.
A Vénusz túlnyomó részét vulkánok borítják, így valószínűleg még sok aktív vulkán vár felfedezésre. Herrick elmondta, hogy a felfedezés után abbahagyta a keresést, de “korántsem végezték el az összes lehetséges új dolog keresését a Magellan-adatokkal”. A legutóbbi vizsgálat a bolygónak mindössze 1,5%-át fedi le, míg a Magellan mintegy 40%-át már kétszer is leképezte, így a tudósok rengeteg radarképet nézhetnek át.
“A Vénuszon még számos, a Hawaii-akhoz hasonló vulkán van, amelyeket nem volt lehetőség átnézni, így ott még bőven van mit tanulni” – mondta Herrick.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/17/par-ora-mulva-meteor-fog-elhuzni-a-foldhoz-nagyon-kozel-orult-sebesseggel/” ][/hm_embed]
Source: Space.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon