Videó: Így nézne ki az univerzum, ha láthatnánk a gamma-sugárzást is
Az univerzum fényének nagy része láthatatlan az emberi szem számára. A közepes hullámhosszon – amit mi is képesek vagyunk észlelni – túl az egész kozmosz a kis és nagy energiájú sugárzástól ragyog.
Az emberi találékonyságnak köszönhetően pedig rengeteg eszközt építettünk már, ami látja a számunkra nem láthatót. Ezek közül a zegyik a Fermi gamma-sugár űrtávcső, amely alacsony föld körüli pályán mozog, gamma-sugarak után kutatva. A gamma-sugárzás az univerzum legnagyobb energiájú “fény” a világegyetemben, sámol be a Science Alert.
A távcső folyamatosan figyeli a gamma-sugarakat és azok változásait. Így a csillagászok képet kaphatnak a gamma-sugarakat előállító égitestekről. Ezeket később katalogizálják, és a gamma-sugarak keletkezése szempontjából vizsgálják majd azokat.
Az animáció 1525 különböző ilyen forrást ábrázol a lila pulzáló körök formájában. Az adatokat 2022. és 2023 februárja között gyűjtötték, és minden kékpocka három napnyi megfigyelés eredménye. Minél nagyobb a kör, annál erősebb a sugárzás forrása. A sárga kör pedig a Nap helyzetét jelöli az adott időszakban.
“Az adatbázis létrehozására a gamma-sugarakat tanulmányozó csillagászok inspiráltak bennünket, akik össze akarták hasonlítani a látható fényt a gamma-sugárzással”, mondja Daniel Kocevski asztrofizikus, a NASA Marshall Space Flight Center munkatársa.
“Eddig csak egy-egy dokumentum feldolgozására kaptunk kéréseket. Most már a tudományos közösség hozzáférhet az összes eddig elemzett adathoz.” Az elkészült videó ezen a linken tekinthető meg.
Mind egy-egy galaxis
A képeken látható fényforrások nagy része blazároknak nevezett galaxisokból származik. Ezek a kvazárgalaxisok egy alcsoportjának tekinthetők. A kvazár egy olyan galaxis, amelynek magja hihetetlenül aktív, tehát a közepében lévő szupermasszív fekete lyuk szédítő ütemben vonzza magához az anyagot. Az anyag emiatt a fekete lyuk közelében felhevül, és felrobban. Az így kialakult jelenség az univerzum legfényesebbje.
Néhány kvazár esetében a galaktikus magból plazmasugarak indulnak ki. Ahogy a fekete lyuk táplálkozik, a körülötte kavargó anyag egy része elterelődik és felgyorsul az eseményhorizonton kívüli mágneses mezővonalak mentén. Amikor eléri a pólusokat, ez az anyag nagy sebességgel kilövellődik az űrbe, gyakran megközelítve a vákuumban a fénysebességet.
A blazár olyan kvazár, amelynek sugárzása a Földre vagy majdnem a Földre irányul. E tájolás miatt a fény még fényesebbnek tűnik a teljes spektrumban. A blazárok ismert gamma-sugárzási források, de fényük meglehetősen rövid időskálán hullámzik. Ingadozásuk segíthet a csillagászoknak tanulmányozni, hogyan táplálkoznak ezek az óriások.
Más adatokkal társítva az univerzummal kapcsolatos kérdések megválaszolásában is segíthetnek. Például csak a közelmúltban sikerült a neutrínók észlelését az antarktiszi IceCube-hoz hasonló obszervatóriumok segítségével blazar-galaxisokra visszavezetni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/17/a-venusz-megsem-egy-halott-bolygo-aktiv-vulkant-eszleltek-a-felszinen/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon