Észak-Korea sosem hagyja cserben a hírolvasókat, ha nukleáris tesztekről van szó. Azonban most egy új fegyverrel rukkoltak elő, amely az észak-koreai vezetés szerint radioaktív cunamit képes okozni. Az új fegyvert sikeresen le is tesztelték, de természetesen nem használtak éles robbanófejet.
Észak-Korea új vízalatti drónja egy “radioaktív cunami” segítségével pusztítana el célpontokat. Az észak-koreaiak titkos fegyvere kedden került tesztelésre — írja a BBC. Dél-Hamgjongnál indították meg a tesztet, és hihetetlen eredményeket produkált. Maga drón jó eredményeket ért el, azonban az elemzők megkérdőjelezik a robbanófej hatékonyságát.
A radioaktív cunami
A titkos fegyver neve beceneve “Haeil”, amelynek a jelentése cunami, csak koreaiul. A fegyvert arra tervezték, hogy ellenséges hajókat, illetve kikötőket támadjon meg. Ezt úgy éri el, hogy a vízalatti robbanás egy hatalmas radioaktív hullámot generál, amely elmossa a part menti területeket, vagy éppen hullámsírba képes temetni az ellenséges hajókat. A drónt gyakorlatilag bárhol üzembe lehet helyezni, kikötőből is indítható, de akár egy hajó is a megfelelő helyre tudja állítani.
Nem mindennapi drón ez a szakértők szerint, mivel típusát tekintve egyedülálló. A teszt alatt a drón 59 órán át utazott mielőtt célba talált. Mindezt 80 és 150 méteres mélységben tette, ahol gyakorlatilag észlelhetetlen volt. Sem Dél-Koreának, sem pedig az Egyesült Államoknak nincsenek eszközei az eszköz észlelésére. Az észak-koreai fegyvert leginkább az orosz Posziedón torpedó-drónhoz lehetne hasonlítani, amellyel még tavaly fenyegetőzött a Kremlin.
Kim Dzsongun, Észak-Korea vezetője is végignézte a tesztet, és azt mondta, hogy a fegyver szolgáljon figyelmeztetésként az Egyesült Államok számára. Észak-Korea nem fél megvédeni magát nukleáris fegyverekkel, tette még hozzá.
Mennyire valósak az állítások?
A szakértők szkeptikusak az észak-koreai vezetés állításaival szemben. Szakértők szerint a titkos fegyver inkább csak arra szolgál, hogy megmutassa mennyire változatos fegyver arzenállal rendelkezik Phenjan. Vannak szakértők, akik úgy gondolják, hogy ez a legújabb fegyver inkább csak megtévesztés, vagy az észak-koreaiak pszichológiai hadviselésének része. Azonban ezzel együtt sem zárják ki a lehetőségét, hogy igazak az állítások.
Jun Szogjol, Dél-Korea elnöke provokációnak nevezte az egyre növekvő intenzitással végzett nukleáris teszteket. Az új fegyver mellett ráadásul újabb ballisztikus rakétákat is teszteltek, pont a dél-koreai és japán tárgyalások előtt. Észak-Korea minden diplomáciai vagy katonai misszió előtt végrehajt egy tesztet elrettentés gyanánt. 2022-ben összesen 90 különálló tesztet hajtott végre Phenjan, amely történelmében az eddigi legtöbb kilőtt rakéta volt egy év alatt.
Mindenesetre a nukleáris üzenetváltásnak nincs különösebb jelentősége, és valójában nem jelent fenyegetést. Egyik fél sem fog kezdeményezni, így ezek a tesztek valóban csak elrettentésként szolgálnak, de a tettlegességre nagyon csekély esély van.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/25/maga-a-wagner-feje-tagadta-az-orosz-nacitlanitas-narrativat/” ][/hm_embed]
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?