Észak-Korea sosem hagyja cserben a hírolvasókat, ha nukleáris tesztekről van szó. Azonban most egy új fegyverrel rukkoltak elő, amely az észak-koreai vezetés szerint radioaktív cunamit képes okozni. Az új fegyvert sikeresen le is tesztelték, de természetesen nem használtak éles robbanófejet.
Észak-Korea új vízalatti drónja egy “radioaktív cunami” segítségével pusztítana el célpontokat. Az észak-koreaiak titkos fegyvere kedden került tesztelésre — írja a BBC. Dél-Hamgjongnál indították meg a tesztet, és hihetetlen eredményeket produkált. Maga drón jó eredményeket ért el, azonban az elemzők megkérdőjelezik a robbanófej hatékonyságát.
A radioaktív cunami
A titkos fegyver neve beceneve “Haeil”, amelynek a jelentése cunami, csak koreaiul. A fegyvert arra tervezték, hogy ellenséges hajókat, illetve kikötőket támadjon meg. Ezt úgy éri el, hogy a vízalatti robbanás egy hatalmas radioaktív hullámot generál, amely elmossa a part menti területeket, vagy éppen hullámsírba képes temetni az ellenséges hajókat. A drónt gyakorlatilag bárhol üzembe lehet helyezni, kikötőből is indítható, de akár egy hajó is a megfelelő helyre tudja állítani.
Nem mindennapi drón ez a szakértők szerint, mivel típusát tekintve egyedülálló. A teszt alatt a drón 59 órán át utazott mielőtt célba talált. Mindezt 80 és 150 méteres mélységben tette, ahol gyakorlatilag észlelhetetlen volt. Sem Dél-Koreának, sem pedig az Egyesült Államoknak nincsenek eszközei az eszköz észlelésére. Az észak-koreai fegyvert leginkább az orosz Posziedón torpedó-drónhoz lehetne hasonlítani, amellyel még tavaly fenyegetőzött a Kremlin.
Kim Dzsongun, Észak-Korea vezetője is végignézte a tesztet, és azt mondta, hogy a fegyver szolgáljon figyelmeztetésként az Egyesült Államok számára. Észak-Korea nem fél megvédeni magát nukleáris fegyverekkel, tette még hozzá.
Mennyire valósak az állítások?
A szakértők szkeptikusak az észak-koreai vezetés állításaival szemben. Szakértők szerint a titkos fegyver inkább csak arra szolgál, hogy megmutassa mennyire változatos fegyver arzenállal rendelkezik Phenjan. Vannak szakértők, akik úgy gondolják, hogy ez a legújabb fegyver inkább csak megtévesztés, vagy az észak-koreaiak pszichológiai hadviselésének része. Azonban ezzel együtt sem zárják ki a lehetőségét, hogy igazak az állítások.
Jun Szogjol, Dél-Korea elnöke provokációnak nevezte az egyre növekvő intenzitással végzett nukleáris teszteket. Az új fegyver mellett ráadásul újabb ballisztikus rakétákat is teszteltek, pont a dél-koreai és japán tárgyalások előtt. Észak-Korea minden diplomáciai vagy katonai misszió előtt végrehajt egy tesztet elrettentés gyanánt. 2022-ben összesen 90 különálló tesztet hajtott végre Phenjan, amely történelmében az eddigi legtöbb kilőtt rakéta volt egy év alatt.
Mindenesetre a nukleáris üzenetváltásnak nincs különösebb jelentősége, és valójában nem jelent fenyegetést. Egyik fél sem fog kezdeményezni, így ezek a tesztek valóban csak elrettentésként szolgálnak, de a tettlegességre nagyon csekély esély van.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/25/maga-a-wagner-feje-tagadta-az-orosz-nacitlanitas-narrativat/” ][/hm_embed]
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van