Az arany szó szerint a fákon nő Ausztráliában
Az aranyásóknak nem is kell olyan mélyre merészkedni az áhított nemesfémért. Ugyanis amikor bizonyos fák a gyökereikkel aranyat találnak, a kémiai elem a leveleikbe kerül. Úgy tűnik, Ausztráliában az arany szó szerint a fákon nő.
Az aranylevelek az eukaliptuszfákon találhatók, amelyek hihetetlenül hosszú gyökereiknek köszönhetően képesek mikroszkopikus méretű aranyrészecskéket szállítani a mély lelőhelyekről. Az Eucalyptus marginata gyökerei akár 40 méter mélyre is benyúlhatnak a földbe, hogy a száraz tájban vizet keressenek, és úgy tűnik, útközben felszednek néhány dolgot, számol be az IFLScience.
Az ausztráliai aranylevelű fákról már egy 2013-as tanulmány beszámolt, amely a növényzet mintavételezését vizsgálja ásványi anyagok keresésének eszközeként. Egy időben úgy gondolták, hogy az arany kimutatása a növényi mintákban inkább a felszíni szennyeződéssel függ össze, mint azzal, hogy az arany a környezetből szívódott fel. A kutatásuk azonban kimutatta, hogy lehetséges, hogy az arany az eukaliptuszok gyökérvonulatain egészen a felszínig tör fel.
Annak bizonyítására, hogy az eukaliptuszfák képesek erre, aranyterületet kellett találniuk, ezért a nyugat-ausztráliai Kalgoorlie-tól északra fekvő Freddo aranylelőhelyre indultak. A mélyen fekvő aranyréteg tetején nagy eukaliptuszfák állnak, amelyek levelei, gallyai és kérge nagyon magas aranytartalmat mutattak.
Az eredményeket egy üvegházi kísérlet is tükrözte, amelyben a palántáknak aranyat adagoltak. Vadon élő rokonaikhoz hasonlóan a pásztázó elektronmikroszkóp aranyrészecskéket mutatott ki a leveleikben.
2019-ben egy vállalat aranyra bukkant Dél-Ausztráliában, köszönhetően egy fákból származó tippnek, hogy az arany mélyen a felszín alatt rejtőzik. A 6 méteres aranyvéna a New Scientist szerint 3,4 gramm aranyat tartalmazott tonnánként, a nehézkes 44 méteres mélységben. Figyelemre méltó lelet volt, mivel a lelőhely 450 méterre volt minden más ismert aranyforrástól.
Lehet, hogy ez nem az az embersúlyos rög, amiről a vadászok álmodnak, de a drága levelű fák megtalálása kevésbé invazív módja a kutatásnak. Legalábbis addig, amíg el nem kezdődik az ásás.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/26/es-azt-tudta-hogy-el-a-foldon-egy-allat-ami-valoban-halhatatlan/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon