A James Webb űrteleszkóp benézett a Föld-szerű bolygó naprendszerébe, ezt találta
A James Webb Űrteleszkóp új megfigyelései azt mutatják, hogy a TRAPPIST-1 rendszer legbelső bolygója, a TRAPPIST-1b nevű exobolygó, amelynek tömege 1,4-szerese és sugara 1,1-szerese a Földének, 230 Celsius-fokos perzselő hőmérsékletet ér el, és nem valószínű, hogy légkör veszi körbe a bolygót.
Ez nem meglepő, ugyanis a TRAPPIST-1b olyan közel van a csillagához, hogy mindössze 1,5 nap alatt kering körülötte, és négyszer akkora sugárzást kap, mint a Föld. De ez az első alkalom, hogy ilyen méréseket tudtunk végezni egy ilyen kicsi bolygón, amely a mi bolygónkhoz a leginkább hasonlít, számol be a Science Alert.
Az információk segítségével többet tudhatunk meg a másik hat exobolygóról, amelyekről ismert, hogy a TRAPPIST-1 vörös törpecsillag körül keringenek, egy olyan rendszerben, amelynek potenciális lakhatósága egyelőre ismeretlen.
“A kisebb, hűvösebb csillagok körül könnyebb földszerű bolygókat találni” – magyarázta Elsa Ducrot csillagász, a franciaországi Alternatív Energiák és Atomenergia Bizottság (CEA) munkatársa.
“Ha meg akarjuk érteni az M-típusú csillagok körüli lakhatóságot, a TRAPPIST-1 rendszer nagyszerű laboratórium. Ezek a legjobb célpontjaink a kőzetbolygók légkörének vizsgálatára.”
A James Webb hihetetlen messzire lát, ráadásul hihetetlen pontossággal
A TRAPPIST-1 rendszert 2017-ben fedezték fel, amely hét sziklás exobolygó egy 40 fényévre lévő vörös M törpecsillag körül kering. Ezek közül három exobolygó a csillag úgynevezett lakhatósági zónáján belül van. A lakhatósági zóna olyan távolság a csillagtól, amely nem olyan közeli, hogy az összes folyékony víz elpárologna, és nem is olyan távoli, hogy megfagyna rajta.
Ez egy igazán izgalmas célpont a Naprendszeren kívüli élet keresésében, de a TRAPPIST-1-nek van néhány jelentős különbsége a Naprendszerhez képest, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy kialakulhat-e ott élet vagy sem.
A körülötte lévő bolygók sokkal közelebb vannak a csillaghoz, mint a mi rendszerünkben. A legtávolabbi mindössze 18,8 napos pályán kering. Mivel a vörös törpecsillagok sokkal kisebbek, halványabbak és hűvösebbek, mint a Nap, ez azt jelenti, hogy a lakható zóna sokkal közelebb van a csillaghoz. De a vörös törpecsillagok sokkal hevesebbek, mint a Nap, és hatalmas kitörésekkel ostorozzák a körülöttük lévő teret.
“Tízszer annyi ilyen csillag van a Tejútrendszerben, mint a Naphoz hasonló csillagok, és kétszer akkora a valószínűsége, hogy sziklás bolygókkal rendelkeznek, mint a Naphoz hasonló csillagok. De nagyon aktívak is. Fiatal korukban nagyon fényesek, és olyan kitöréseket és röntgensugarakat bocsátanak ki, amelyek képesek eltörölni a légkört” – nyilatkozta Thomas Greene asztrofizikus a NASA Ames Kutatóközpontjából.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/27/rejtett-oceanok-keringhetnek-az-uranusz-korul/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon