Péntek óta több mint egy tucat kínai repülő lépte át a vitatott határt a két ország határa között. Caj Jing-ven mindeközben Közép-Amerikát járja, hogy megerősítse diplomáciai kapcsolatait Tajvan ottani szövetségeseivel. A visszaúton még Los Angelesben is meg fog állni, hogy beszéljen a Képviselőház házelnökével, Kevin McCharty-val.
Kína elítélte a házelnök és a köztársasági elnök találkozását. Ha a találkozóra sor kerül, akkor azt Kína meg fogja torolni. Kína továbbra is elszakadó régiónak tartja Tajvant, és az újraegyesítés sincs kizárva Peking forgatókönyvében. Péntek óta több mint egy tucat kínai repülőgép hatolt be Tajvan légterébe, emellett még több hajó is átlépte a vitatott határvonalat a két ország között. Nem ez az első eset, hogy Kína ilyen eszközökkel él, azonban a mostani egyedi esetnek bizonyul. A kínai járművek egyszerre lépték át a határ középső, északi, illetve déli szakaszát, ami ritkának számít. Vagyis egyértelműen látszik, ahogy Kína egyre nagyobb nyomást igyekszik helyezni a szigetországra.
A szigetország már így is egyre nagyobb veszélybe kerül, ahogy egyre több ország pártol el mellőle. Tajvant mindösszesen 12 ország ismeri el hivatalosan, miután legutoljára Honduras is elpártolt az országtól, hogy inkább Kínával kezdjen diplomáciai kapcsolatokba. Tajvan mellől szépen lassan elfogynak a támogatók, hiszen a szigetország kapcsolatainak száma 2017-ben még 21 volt. Tajvant kis szigetországok, latin-amerikai ország, mint Guatemala vagy Paraguay, illetve a Vatikán ismeri el. Természetesen több országnak is vannak nem hivatalos kapcsolatai az országgal, mint például az Egyesült Államoknak.
Mit jelent ez Tajvan számára?
Egyelőre még nem világos, hogy a behatolások megváltoztatják-e Caj útvonalát. Egyelőre nem tudni, hogy a megtorlástól való félelem esetleg módosítja-e a terveket. A határvonal kérdése továbbra is fennáll, hiszen Tajvan szerint a határ hivatalos, míg Kína nem ismeri el ezt, mivel az ország szerves részének tekinti a szigetet. Az ehhez hasonló behatolásokkal Peking azt érzékelteti, hogy nem ismeri el a határvonalat, és az ország egyre növekvő magabiztosságáról árulkodik — számolt be róla a DW News.
Nancy Pelosi, volt házelnök látogatása óta egyre gyakoribbak, illetve egyre bátrabbak a tajvani területére történő behatolások. Érezhető, hogy Peking nem tántorít az újraegyesítés gondolatától. Azonban, ahogy a mikrochip-válság következtében, mind Kína, mind pedig az Egyesült Államok a saját iparuk kiépítésére és fejlesztésére törekednek, Tajvan egyre nagyobb veszélybe kerül. A jelenlegi helyzetben Tajvan megtámadása az egész világgazdaságot veszélybe sodorná, és Kína önmagának is hatalmas károkat okozna. Viszont, ha sikerül kiépítenie saját iparát, akkor kevésbé kell tartania a támadás saját gazdaságára gyakorolt hatásától. Ugyanez igaz az Egyesült Államokra is, aki egyelőre kitart Tajvan mellett, de ugyanúgy függetleníteni kívánja a gazdaságát a külső szereplőktől.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?