Létezik egy sziget Skócia partjaitól nyugatra, ahova évtizedek óta tilos a belépés. Persze épeszű ember nem is akar egy lépfenével fertőzött helyre menni. A Gruinard-sziget remek példa arra, hogy milyen maradandó károkat tud okozni a biológiai fegyverekkel való kísérletezés. Íme a sziget, amely a második világháború óta túl veszélyes, hogy az emberek megközelítsék.
A sziget később Anthrax-sziget néven vált ismertté. Az anthrax, vagy más néven lépfene egy halálos baktérium, amelynek belélegzése szinte minden esetben halállal végződik. A világháborús kísérletek lakhatatlanná tették a szigetet, és egészen 1981-ig senki sem merészkedett erre a helyre. Az elsők, akik hosszú idő után az Anthrax-szigetre érkeztek nem mások voltak, mint a Dark Harvest kommandó. A céljuk a hely veszélyeire való figyelemfelhívás volt, ezért a kommandó egy vödör földet hagyott a védelmi minisztérium titkos katonai laboratóriumánál, amelyben a levél szerint lépfene bacilus lakozott. A hatóságoknak nem kellett sok idő, hogy kitalálják honnan is származhatott a vödör föld.
Gruinard-sziget
1942-ben Winston Churchill már attól tartott, hogy a németek sikeresen kifejlesztettek biológiai fegyvereket. Ezért megbízta legjobb tudósokat, hogy fejlesszenek ki egy módszer, amellyel fegyvert lehet kovácsolni a lépfenéből. A Gruinard-szigetet találták a legalkalmasabbnak a tesztelésre. A víz másik oldalán lévő falvakban semmit sem tudtak arról, hogy mi zajlik a szigeten. Azonban elkezdett járni a szóbeszéd, ahogy az állatok sorra hullottak, látszólag ok nélkül.
A sziget rejtélyei feltáratlanok maradtak vagy 50 évig, mikor is a hatóságok feloldották a dokumentumok titkosítását. A filmeken látható, ahogy például 80 birkát egy felhőnyi anthraxnak tettek ki, míg a tudósok teljesen védelmi felszerelésben figyelték az eseményeket. A filmeken az is látható, ahogy a robbantások következtében egy furcsa fehér kezd szállingózni a levegőben. Pár napon belül az összes birka halott volt, a tetemeket vagy elégették vagy eltemették. A teszt sikeres volt, a tudósok elmentek, de az anthrax maradt — írja a BBC.
A kormány kárpótolta az embereket az elvesztett állatokért, a szigetet pedig felgyújtották, aztán magára hagyták. A kifejlesztett bombát végül sosem használták.
Anthrax-sziget
A szigetre sokáig senki sem lépett. Még az is 24 évbe tellett, hogy táblákat helyezzenek ki, amelyek figyelmeztetnek a lépfene veszélyről. A tudósok később visszamentek megvizsgálni a terepet, de az anthrax spórái rendkívül szívósak. Ekkor jött a Dark Harvest kommandó, akik tettlegességet vártak a kormánytól, és 40 évnyi érdektelenséget róttak fel nekik. A vödör föld után 4 nappal később a konzervatív párt egy gyűlését célozták meg egy doboz földdel. Az elkövetőket sosem kapták el.
1986-ban tudósok egész csapatai érkeztek a szigetre, beoltva lépfene ellen, teljes védelmi felszerelésben. A cél a sziget teljes megtisztítása volt, és vissza akarták állítani eredeti állapotába. 1990. április 24-én végül a szigetet anthrax mentesnek nyilvánították.
Ezeket is érdemes lehet elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?