Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a világ legmagasabb hegycsúcsa a Csomolungma, avagy Mount Everest a ma 8 848 méteres magasságával. De ez a legmagasabb hegycsúcs, ami elképzelhető, vagy elméletileg lehetnének ennél jóval magasabb hegyek is a Földön? Nézzük is meg, hogy mi lehet a válasz erre a kérdésre.
Elméletileg egy hegy magasabbra nőhet, mint a Mount Everest, de az olyan erők, mint a gravitáció és az erózió ez meglehetősen nehézkes. A Himalája hatvanmillió évvel ezelőtt született, amikor az eurázsiai lemez belecsapódott az indiai lemezbe. Mivel ezek a lemezek hasonló sűrűségűek voltak, egyik sem süllyedhetett a másik alá, így mindkettő feltorlódott. Ezzel elértük a jelenlegi csúcsot a Mount Everestet, amely ma 8,8 kilométer magas tornyosul a világ fölé. Emellett a második legmagasabb hegycsúcs a K2, amely 8,6 kilométer magas.
De ez a maximum, vagy esetleg a hegyek nőhetnének ennél magasabbra is? Gene Humpherys, az Oregoni Egyetem geofizikusa szerint elméletileg egy kicsit magasabbak még lehetnének a Föld hegycsúcsai — írja a LiveScience. Azonban ehhez rengeteg kihívással kell szembenézni a cseperedő hegynek. Például a Föld gravitációs vonzása miatt minden heggyé nőtt sziklakupac dőlni kezd, és szépen lassan elkezd kilapulni. Olyan aktív folyamatok, mint például az erózió, szintén segítenek megakadályozni, hogy a hegyek túl magasra nőjenek. Ezenfelül a gleccserek hatalmas jégtömbjei is szépen lassan felmorzsolják a hegyeket. A jégerózió különösen hatásos a hegyek felaprításában, mivel a lecsúszó jégtömeg meredek sziklafalat hoz létre, amely utána hajlamos lesz a földcsuszamlásra.
Ezáltal minél magasabb egy hegy, a fizika törvényei annál inkább dolgoznak ellene. Technikailag a Mount Everest is nőhetne még magasabbra, azonban a szakértő szerint a déli fala elég instabil. Ebből kifolyólag bármiféle növekedés fölcsuszamlással járhat, ami vissza is fordítja a lezajlott növekedést.
Mi lehet a legmagasabb hegy?
A szakértő szerint van mód arra, hogy egy hegy magasabbra nőjön, mint az Everest. Esetleg akár 1,6 kilométerrel is magasabb lehetne. Erre viszont csak megfelelő körülmények esetén van lehetőség. Először is, inkább vulkanikus folyamatokból kell kialakulnia, nem pedig kontinensek ütközéséből. A vulkanikus hegyek, mint például a Hawaii-szigetek, minden kitöréssel folyamatosan nőnek. A vulkánokból kiáramló láva rétegenként lehűl, és egyre magasabbra építi a vulkánokat. Végül pedig, a hegy folyamatos növekedéséhez, állandó magmaforrásra van szükség, amelynek egyre magasabbra kell kerülnie, lehetővé téve, hogy kitörjön, majd lefolyjon a hegy oldalain, és lehűljön.
A Naprendszer legmagasabb hegye is hasonló módon keletkezett, az Olympus Mons. A Mars felszínén található 25 kilométer magas hegy ilyen folyamat révén jött létre. Azonban a Földön egy ilyen méretű hegy nem jöhetne létre, mivel a Marson egészen más fizikai folyamatok játszódnak le. Az Olympus Mons-nak nem kellett a lemeztektonikával küzdeni, így egy forróponton csücsülve növekedhetett, ellentétben mondjuk a Hawaii-szigetekkel, amelyek alól folyamatosan elmozdul a forrópont.
Ezeket is érdemes lehet elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti