A tigris egy rendkívül ritka állat, de a megőrzési törekvéseknek köszönhetően mára már kezd javulni a helyzetük. Az élőhelyek elvesztésének csökkentésének, illetve az orvvadászat visszaszorításának köszönhetően egyre több tigris található Indiában. Volt idő, amikor még attól tartottak, hogy a tigris lesz a következő kihalt állat.
50 évvel ezelőtt még rettegtünk attól, hogy esetleg a kedvenc nagymacskánk kihalhat. Bár még mindig alacsony a számuk, az utóbbi évek erőfeszítéseinek köszönhetően egészen sokan lettek már. India tigrispopulációja 2022-ben 3167-re emelkedett a Narendra Modi miniszterelnök által közzétett legutóbbi számlálás szerint. Az ország tigrisvédelmi projektjének 50. évfordulóját ünnepli.
A tigrisek száma 2006 és 2018 között csaknem megduplázódott, 2967-re nőtt, és mára jóval meghaladja a 3000-et – írja az Al Jazeera. A világ tigriseinek 70 százalékának ad otthont India, így ez az eredmény hihetetlen. Modi a Mysuruban tartott találkozón, a következőt mondta:
„Ez nemcsak India, hanem az egész világ sikere!”
Azt is hozzátette, hogy Indiában a természet védelem a kultúra része.
Tigrisvédelem
A Tigris projekt 1973-ban indult, miután a nagymacskák megszámlálása során kiderült, hogy az indiai tigrisek száma rohamos ütemben csökken. Ez az élőhelyek elvesztése, a szabályozatlan sportvadászat, a megszaporodott orvvadászat, és a helyiek által elkövetett megtorló vadászat együttesének volt köszönhető. Amikor a tigrisvédelmi erőfeszítések megkezdődtek még csak 9 rezervátum volt, mára ez a szám 53-ra nőtt. A tigrispopulációról 50 évvel ezelőtt azt hitték, hogy körülbelül 1800 példány volt, de a szakértők úgy vélik, hogy a számlálási módszerek pontatlansága miatt túlbecsülték ezt a számot. Egészen mostanáig 4 évente zajlik felmérés, és az első számok alapján 1411 tigris volt csak.
Modi azt is kiemelte, hogy bár India világ szárazföldjeinek mindössze 2,4 százalékával rendelkezik, a világ ismert fajainak körülbelül 8 százaléka itt található meg. A miniszterelnök megalapította a Nemzetközi Nagymacskák Szövetséget is, amely szerinte hét nagymacskafaj védelmére és megőrzésére fog összpontosítani. Ebbe a 7 nagymacskafajba beletartozik a tigris, az oroszlán, a leopárd, a hópárduc, a puma, a jaguár és a gepárd. Szakértők szerint a Tigris projekt igazán sikeresnek mondhatók.
A tigrisek pusztulása
1947-ben még körülbelül 40 000 tigris élt Indiában. Vagyis mindössze 20 év alatt a tigrispopuláció 99,96 százaléka eltűnt. Ilyen meredek csökkenés mellett egyértelmű volt, hogy a tigriseket meg kell védeni, így megkezdődött a rezervátumok kialakítása. Mára a tigrisek megölése bűnnek számít, hiszen veszélyeztetett állatoknak minősülnek a hatályos vadvédelmi törvények alapján.
Azonban az ember és állat viszonya sosem lehet túl fényes. Ahogy az ország népessége nő, illetve nőtt, úgy kénytelenek voltak egyre több és több területet elvenni a tigrisektől. Ez nem csak az élőhelyüket csökkentette, de egyben egyre gyakoribbá is tette a tigrisek és emberek közötti összecsapásokat.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon